Do Polski dotarły szczepionki firmy Moderna. Logistyka "bardzo słabo zaplanowana"
Do Polski trafiła we wtorek pierwsza dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Do końca marca ma dotrzeć ponad 800 tysięcy dawek. Za kilka tygodni powinny być też dostępne szczepionki opracowane przez firmę AstraZeneca i naukowców z Oksfordu. Jak postępują szczepienia w "grupie zero" i co powinni wiedzieć wszyscy z grupy pierwszej?
Osoby niepełnosprawne nie są ujęte w priorytetowych grupach do szczepienia przeciw COVID-19....Osoby z niepełnosprawnościami apelują o ujęcie ich w priorytetowych grupach do zaszczepienia
- Pracuję w dosyć dużym mieście i widzę, w jak szybkim tempie utworzono punkty szczepień. Jest ich naprawdę dużo - mówi profesor Boroń-Kaczmarska, wirusolog z Krakowskiej Akademii imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Na Zachodnim Pomorzu jest już znacznie gorzej.
- Jestem w kontakcie z wieloma szpitalami powiatowymi i z wieloma lekarzami, pielęgniarkami oczekującymi na wiadomość ze szpitali węzłowych, ale takie wiadomości nie nadchodzą - mówi profesor Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Na razie dane nie są złe. Z liczbą zaszczepionych ponad 250 tysięcy osób zajmujemy w Unii Europejskiej czwarte miejsce, a na świecie - jedenaste. W czołówce są Chiny, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Ale jeżeli przyjmiemy przelicznik szczepień na liczbę mieszkańców, to już tak dobrze Polska nie wypada.
W Unii jesteśmy na trzynastym miejscu. Wyprzedzają nas nie tylko bogate Dania, Włochy, Hiszpania czy Niemcy, ale też Słowenia, Litwa i Estonia.
- Cała logistyka jest moim zdaniem bardzo słabo zaplanowana. Tak, jakby to się miało toczyć takim leniwym trybem pięć dni w tygodniu, czyli szczepimy tylko w dni robocze od 8:00 do 15:00. Wszystko po prostu dzieje się jak w trybie zwykłym, a my nie mamy trybu zwykłego. My mamy tryb wojenny - uważa doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.
Błąd do naprawienia?
Po ponad dwóch tygodniach szczepień przeciw COVID-19 w Polsce preparat przyjęło niemal 260...Szczepienia przeciwko COVID-19. Zmarnowało się ponad 600 dawek
- Dla nich najłatwiejszym wyborem będzie zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię 989 - zapewnia Małgorzata Koszur z oddziału NFZ w Szczecinie.
Problem polega na tym, że przychodnie nie są przygotowane do masowych szczepień. Brakuje ludzi. Do tego szczepionki trzeba wykorzystać w bardzo krótkim okresie od rozmrożenia.
- Nie widzę możliwości logistycznych, żeby przychodnie rozpoczynające cały ten proces były w stanie w pierwszym tygodniu bardzo dużo szczepić. Musimy przetestować system. Nie wiemy jak ten system będzie działał - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.
Za chwilę dodatkowo trzeba będzie ponownie zaszczepić drugą dawką tych wszystkich, którzy otrzymali już pierwszą.
- Nie szczepimy w weekendy i jest to myślę błąd, który spowodował te opóźnienia, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj, i to jest błąd do naprawienia - uważa profesor Maria Gańczak.
Najpierw więc pilnie trzeba poprawić logistykę. Pojawienie się pierwszej transzy 29 tysięcy dawek szczepionki od Moderny w tym względzie sytuacji nie poprawi.
Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Czy można przyśpieszyć tempo szczepień w Polsce? Szpitale wskazują na "olbrzymi problem logistyczny"
- Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy kolejnych dawek szczepionki na COVID-19
- Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
- "Komisja Europejska zamówiła zbyt mało szczepionek"? Wyjaśniamy procedurę
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 stycznia
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, co natychmiast wywołało protesty Strajku Kobiet. W programie opowiemy również o obostrzeniach obowiązujących osoby przybywające do Wielkiej Brytanii, a także historie tych, których życie uratował sprzęt zakupiony przez WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Jest uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Przed siedzibą TK zebrali się protestujący
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Z rządu popłynęły sygnały, że jeszcze w środę wyrok ma się ukazać w Dzienniku Ustaw. To natychmiast wywołało reakcję Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - wieczorem w kilku miastach Polski rozpoczęły się protesty, w tym przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
czytaj więcej »Do kiedy potrwają obostrzenia? "Dyskusja trwa"
W czwartek rząd ma ogłosić decyzję w sprawie obostrzeń i wtedy będzie wiadomo czy zakazy zostaną, czy znikną. Wiele branż liczy się z tym, że ich działalność zostanie ograniczona jeszcze przez kilka miesięcy. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenił, że punktem zwrotnym może być maj, do kiedy może zostać zaszczepiona większość seniorów, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu.
czytaj więcej »Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"
Czy produkowane w Unii szczepionki są wywożone zagranicę i sprzedawane drożej w innych krajach pyta Komisja Europejska, bo straciła cierpliwość. Zaktualizowany przez rząd kalendarz dostaw szczepionek kończy się na przełomie marca i kwietnia. Jak będą wyglądały kolejne? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.
czytaj więcej »Zbigniew Girzyński zawieszony po zaszczepieniu. "Zachowanie niegodne"
Poseł Zbigniew Girzyński zaszczepił się przeciwko COVID-19 - jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak on sam tłumaczy. Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS.
czytaj więcej »"Nie można zatrzymać kultury". Paszporty "Polityki" rozdane
Pusto na scenie, pusto na widowni. Teatry, kina, filharmonie, muzea - wszystko jest zamknięte. W tych pandemicznych warunkach "Polityka" rozdała swoje Paszporty. Kultura w czasach zarazy istnieje, choć czasami w nieco innej formie.
czytaj więcej »76. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nigdy, przenigdy nie zapominajmy"
W środę, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna uroczystość w tym byłym niemieckim obozie zagłady. W samym obozie Auschwitz-Birkenau naziści zabili ponad 1,3 miliona ludzi, w tym około 1,1 miliona Żydów.
czytaj więcej »Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii muszą udać się na przymusową, płatną kwarantannę
Dziesięć dni kwarantanny w hotelu dla tych, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z krajów wysokiego ryzyka. To przymus i to drogi, bo za te 10 hotelowych nocy trzeba będzie samemu zapłacić. Na liście krajów wysokiego ryzyka są 22 państwa i na razie nie ma na niej Polski, ale zawsze może się to zmienić.
czytaj więcej »Łódzki sąd orzekł, że obowiązujący zakaz zgromadzeń jest niezgodny z konstytucją
Nielegalne jest ograniczanie prawa do zgromadzeń, bo nie ma ogłoszonego stanu nadzwyczajnego. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok, w którym stwierdził, że rząd nie ma prawa zakazywać zgromadzeń - rządowe rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją.
czytaj więcej »Leśnicy idą na wojnę ze śmiecącymi w lasach. Kupują 10 tysięcy fotopułapek
Leśnicy znaleźli w lesie górę śmieci, ale dzięki fotopułapce mają podejrzanego, o którego ukaranie mogą zawnioskować do sądu. Orężem w walce z tymi, co śmiecą w lasach na potęgę, ma być aż dziesięć tysięcy fotopułapek.
czytaj więcej »"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 28 stycznia
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze kraju opady śniegu (do 5 cm). Na Dolnym Śląsku możliwy także deszcz ze śniegiem. Ślisko. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków zmieniających się.
czytaj więcej »Fakty z 26 stycznia
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. W programie powiemy również o Jadwidze Emilewicz, ojcu Tadeuszu Rydzyku, skazanym na dożywocie Kajetanie P. i branży fitness, która domaga się otwarcia. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »