Fakty - oglądaj online

  • Foto: Rob Englaar / PAP/EPA | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • FBI: prawicowi ekstremiści mogą zaatakować siedziby władz stanowych w całych USA
  • Ambasador USA odznaczona przez Andrzeja Dudę. "Polska i Polacy na zawsze pozostaną w moim sercu"

Do Polski dotarły szczepionki firmy Moderna. Logistyka "bardzo słabo zaplanowana"

Do Polski trafiła we wtorek pierwsza dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Do końca marca ma dotrzeć ponad 800 tysięcy dawek. Za kilka tygodni powinny być też dostępne szczepionki opracowane przez firmę AstraZeneca i naukowców z Oksfordu. Jak postępują szczepienia w "grupie zero" i co powinni wiedzieć wszyscy z grupy pierwszej?

Osoby z niepełnosprawnościami apelują o ujęcie ich w priorytetowych grupach do zaszczepienia

Osoby niepełnosprawne nie są ujęte w priorytetowych grupach do szczepienia przeciw COVID-19....

Pierwsza partia szczepionek firmy Moderna dotarła już do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych. Jednak czy to znaczy, że rządowy program szczepień jest realizowany w Polsce prawidłowo? W Krakowie - według profesor Anny Boroń-Kaczmarskiej - całkiem nieźle.

- Pracuję w dosyć dużym mieście i widzę, w jak szybkim tempie utworzono punkty szczepień. Jest ich naprawdę dużo - mówi profesor Boroń-Kaczmarska, wirusolog z Krakowskiej Akademii imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Na Zachodnim Pomorzu jest już znacznie gorzej.

- Jestem w kontakcie z wieloma szpitalami powiatowymi i z wieloma lekarzami, pielęgniarkami oczekującymi na wiadomość ze szpitali węzłowych, ale takie wiadomości nie nadchodzą - mówi profesor Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Na razie dane nie są złe. Z liczbą zaszczepionych ponad 250 tysięcy osób zajmujemy w Unii Europejskiej czwarte miejsce, a na świecie - jedenaste. W czołówce są Chiny, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Ale jeżeli przyjmiemy przelicznik szczepień na liczbę mieszkańców, to już tak dobrze Polska nie wypada.

W Unii jesteśmy na trzynastym miejscu. Wyprzedzają nas nie tylko bogate Dania, Włochy, Hiszpania czy Niemcy, ale też Słowenia, Litwa i Estonia.

- Cała logistyka jest moim zdaniem bardzo słabo zaplanowana. Tak, jakby to się miało toczyć takim leniwym trybem pięć dni w tygodniu, czyli szczepimy tylko w dni robocze od 8:00 do 15:00. Wszystko po prostu dzieje się jak w trybie zwykłym, a my nie mamy trybu zwykłego. My mamy tryb wojenny - uważa doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Błąd do naprawienia?

Szczepienia przeciwko COVID-19. Zmarnowało się ponad 600 dawek

Po ponad dwóch tygodniach szczepień przeciw COVID-19 w Polsce preparat przyjęło niemal 260...

Sytuacja może się bardziej skomplikować, kiedy za chwilę ruszą szczepienia seniorów. Od piątku osoby w wieku osiemdziesiąt plus będą mogły zgłaszać chęć zaszczepienia się w swoich przychodniach lub za pośrednictwem internetowego konta pacjenta. Można też po prostu zadzwonić.

- Dla nich najłatwiejszym wyborem będzie zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię 989 - zapewnia Małgorzata Koszur z oddziału NFZ w Szczecinie.

Problem polega na tym, że przychodnie nie są przygotowane do masowych szczepień. Brakuje ludzi. Do tego szczepionki trzeba wykorzystać w bardzo krótkim okresie od rozmrożenia.

- Nie widzę możliwości logistycznych, żeby przychodnie rozpoczynające cały ten proces były w stanie w pierwszym tygodniu bardzo dużo szczepić. Musimy przetestować system. Nie wiemy jak ten system będzie działał - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Za chwilę dodatkowo trzeba będzie ponownie zaszczepić drugą dawką tych wszystkich, którzy otrzymali już pierwszą.

- Nie szczepimy w weekendy i jest to myślę błąd, który spowodował te opóźnienia, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj, i to jest błąd do naprawienia - uważa profesor Maria Gańczak.

Najpierw więc pilnie trzeba poprawić logistykę. Pojawienie się pierwszej transzy 29 tysięcy dawek szczepionki od Moderny w tym względzie sytuacji nie poprawi.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix