Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami

Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami
Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami
Fakty TVN
Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistamiFakty TVN

Skrót, który warto zapamiętać: mRNA. To technologia, która zachwyca naukowców. Już została zastosowana przy szczepionce na COVID-19, a ma też pomóc przy tworzeniu szczepionki na raka.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że wkrótce na raka użyją dokładnie tej samej technologii, co w szczepionkach przeciwko COVID-19.

- Nadchodzące dziesięciolecie będzie stało pod znakiem terapeutycznego mRNA - uważa profesor Jacek Jemielity, kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Technologia zachwyca naukowców, wbrew powtarzanym nieprawdom, to nic nowego.

- Kiedy jeszcze byłem na studiach, a było to w poprzednim wieku, mówiono o szczepionkach RNA jako o przyszłości wakcynologii - opowiada doktor Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczepionki podawane dziś to efekt długich lat badań. Na pomysł terapii genowych naukowcy wpadli już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Pierwsze badanie kliniczne z użyciem mRNA wykonano dwadzieścia lat temu, w 2001 roku, do organizmu człowieka pierwszy raz wprowadzono je osiem lat później - w roku 2009.

- Przełom w jednym miejscu powoduje, że nagle się okazuje, że w wielu innych miejscach też można coś zrobić. Przez kombinację różnych właśnie takich półprzełomów i ćwierćprzełomów można potem uzyskać wyniki, które do tej pory nam się wydawały zupełnie niemożliwe do osiągnięcia - mówi profesor Magda Konarska z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk.

Siła nowoczesnej medycyny

Całkiem możliwa wkrótce może stać się personalizowana szczepionka na raka.

- Szczepionkę dopasowujemy konkretnie do zmian nowotworowych danego pacjenta - tłumaczy profesor Jacek Jemielity.

Naukowcy produkują mRNA sztucznie w laboratorium, ale mRNA jest też naturalnym składnikiem naszych komórek. Pełna nazwa to messenger RNA. To nośnik informacji, który przekazuje informację do komórki. Tą informacją jest gotowy przepis na terapeutyczne białko, którego pacjent nie ma, lub ma je uszkodzone.

Po otrzymaniu informacji komórki produkują białko, a samo mRNA w ciągu godzin znika.

Raz użyta w szczepionkach technologia mRNA otwiera drogę do leczenia wielu innych chorób, na które nie pomaga łykanie zwykłych leków.

Już teraz tę technologię bada się na pacjentach z rzadkimi chorobami genetycznymi. Na przykład związanych z metabolizmem.

Metoda produkcji mRNA w szczepionce COVID-owej jest prosta, szybka i tania. Jeśli pojawi się nowy wirus i nowa pandemia - nowa szczepionka zostanie opracowana jeszcze szybciej niż obecna.

- Podmiana wariantu 1.0 na 2.0 na linii produkcyjnej zajęłaby nie więcej niż dwa do trzech miesięcy - uważa doktor Tomasz Dieciątkowski.

To właśnie pokazuje siłę nowoczesnej medycyny.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS