Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?

24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?Magda Łucyan | Fakty TVN

Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów - tych, którym udało się zapisać. Do punktu szczepień mogą przyjść tylko osoby zapisane, podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Warto w punkcie szczepień pojawić się tylko chwilę wcześniej, by nie robić tłoku. Przed wyjściem z domu należy normalnie zjeść śniadanie i wziąć leki, które zawsze bierzemy. - Ubrać się odpowiednio, w odzież niekrępującą, nie na suwaki, nie na guziki, tylko raczej wsuwaną, zakładaną, bo wtedy łatwiej to jest zdjąć - radzi lek. med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

W punkcie szczepień warto mieć pod ręką dowód tożsamości, numer PESEL, spis leków i informację o przebytych i przewlekłych chorobach. - Powinniśmy przede wszystkim uporządkować naszą dokumentację medyczną, przygotować - jeżeli taką mamy - ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, lub informację o lekach, które przyjmujemy - radzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

To wszystko po to, by usprawnić wizytę. Przed podaniem szczepionki lekarz musi nas zbadać i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Każdy będzie musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Taką ankietę najlepiej mieć już wcześniej wydrukowaną i wypełnioną. Można ją znaleźć na rządowej stronie z materiałami informacyjnymi dla szpitali i pacjentów. W każdej przychodni będą też wydrukowane egzemplarze kwestionariusza.

- Nie idziemy na szczepienie, jeśli mamy gorączkę, jeżeli mamy objawy chorobowe ostrej infekcji. Wtedy odraczamy szczepienie - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Ci, którzy sami nie dadzą rady dotrzeć do przychodni, mogą wezwać pomoc. - Mówimy o osobach, które mają różnego rodzaju problem z poruszaniem się, na przykład poruszają się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Samorządy organizują bezpłatny transport. W przypadku osób leżących, które nawet z pomocą innych nie mogą wyjść z domu, możliwe jest skorzystanie z mobilnego zespołu medycznego. Ważne jest to, że trzeba to zgłosić jeszcze przy rejestracji.

Apel rządu do seniorów

Rząd obiecuje, że do końca marca zaszczepi łącznie ponad 3 miliony osób, jednak chętnych wśród samych seniorów jest znacznie więcej. - Ogranicza nas wyłącznie brak szczepionek - twierdzi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W piątek wielu osobom po 70 roku życia nie udało się zapisać. - Terminów już nie ma, dlatego apelujemy do seniorów, którzy chcą się zapisać na szczepienia, by pozostali w domach, aby nie chodzili do przychodni, do POZ-ów. Namawiamy do rejestrowania się za pośrednictwem infolinii, za pośrednictwem SMS-a - apeluje Michał Dworczyk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989, e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl, o ile posiadają profil zaufany, lub mogą wysłać SMS-a pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie.

Po rejestracji seniorzy otrzymają informację, gdzie i kiedy stawić się na szczepienie.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN