Fakty - oglądaj online

  • Foto: Wojtek Jargiło / PAP | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Prezydent radzi prokuratorom zmienić zawód. "Bardzo uproszczona formuła rozumienia funkcjonowania państwa"
  • Bunt przedsiębiorców narasta. Kolejne branże wznawiają działalność

Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?

Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów - tych, którym udało się zapisać. Do punktu szczepień mogą przyjść tylko osoby zapisane, podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkę

Pierwsi seniorzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki. Rząd ustalił kolejność szczepień, ale...

Warto w punkcie szczepień pojawić się tylko chwilę wcześniej, by nie robić tłoku. Przed wyjściem z domu należy normalnie zjeść śniadanie i wziąć leki, które zawsze bierzemy. - Ubrać się odpowiednio, w odzież niekrępującą, nie na suwaki, nie na guziki, tylko raczej wsuwaną, zakładaną, bo wtedy łatwiej to jest zdjąć - radzi lek. med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

W punkcie szczepień warto mieć pod ręką dowód tożsamości, numer PESEL, spis leków i informację o przebytych i przewlekłych chorobach. - Powinniśmy przede wszystkim uporządkować naszą dokumentację medyczną, przygotować - jeżeli taką mamy - ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, lub informację o lekach, które przyjmujemy - radzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

To wszystko po to, by usprawnić wizytę. Przed podaniem szczepionki lekarz musi nas zbadać i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Każdy będzie musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Taką ankietę najlepiej mieć już wcześniej wydrukowaną i wypełnioną. Można ją znaleźć na rządowej stronie z materiałami informacyjnymi dla szpitali i pacjentów. W każdej przychodni będą też wydrukowane egzemplarze kwestionariusza.

- Nie idziemy na szczepienie, jeśli mamy gorączkę, jeżeli mamy objawy chorobowe ostrej infekcji. Wtedy odraczamy szczepienie - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Ci, którzy sami nie dadzą rady dotrzeć do przychodni, mogą wezwać pomoc. - Mówimy o osobach, które mają różnego rodzaju problem z poruszaniem się, na przykład poruszają się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Samorządy organizują bezpłatny transport. W przypadku osób leżących, które nawet z pomocą innych nie mogą wyjść z domu, możliwe jest skorzystanie z mobilnego zespołu medycznego. Ważne jest to, że trzeba to zgłosić jeszcze przy rejestracji.

Apel rządu do seniorów

Rząd obiecuje, że do końca marca zaszczepi łącznie ponad 3 miliony osób, jednak chętnych wśród samych seniorów jest znacznie więcej. - Ogranicza nas wyłącznie brak szczepionek - twierdzi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W piątek wielu osobom po 70 roku życia nie udało się zapisać. - Terminów już nie ma, dlatego apelujemy do seniorów, którzy chcą się zapisać na szczepienia, by pozostali w domach, aby nie chodzili do przychodni, do POZ-ów. Namawiamy do rejestrowania się za pośrednictwem infolinii, za pośrednictwem SMS-a - apeluje Michał Dworczyk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989, e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl, o ile posiadają profil zaufany, lub mogą wysłać SMS-a pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie.

Po rejestracji seniorzy otrzymają informację, gdzie i kiedy stawić się na szczepienie.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix