"Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni

23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodniMaciej Knapik | Fakty TVN

27 grudnia ruszą w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19, ale wielu Polaków wciąż nie jest przekonanych do szczepionki. Odpowiedzialność za to ponoszą także politycy. Ich słowa i gesty mają znaczenie. Przedstawiciele obozu rządzącego oficjalnie są za szczepionkami, ale z ich słów i gestów nie zawsze to wynika.

Rząd ruszył z kampanią społeczną mającą zachęcić do szczepień przeciwko COVID-19.

Dzięki kampanii mamy dowiedzieć się, dlaczego warto się szczepić - że oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego to także ulga psychiczna, bo zaszczepienie się oznacza nie tylko koniec strachu przed chorobą, ale także koniec maseczek i ograniczeń. Do zaszczepienia się przekonuje premier.

- Mam taką nadzieję, że będzie akcja ponad podziałami, ja bardzo gorąco zachęcam wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem w tym, że premier musi zachęcać także, a może głownie, polityków ze swojego obozu politycznego.

- Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Deklaruję to jasno - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News, ale jednocześnie dodał: "Nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion".

- Ja mogę jechać i zaszczepić pana prezydenta Dudę, bo on miał chyba jakieś wątpliwości - tak Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i lekarz, skomentował obiekcje głowy państwa.

Zawsze jest jakieś "ale"

Prezydent w internecie odpowiedział, że jest wdzięczny za propozycję szefa PSL, ale z niej nie skorzysta. W ich wymianę zdań wtrącił się Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz, sugerując, że Władysław Kosiniak-Kamysz to polityk, któremu nie wolno ufać. Cała dyskusja nie ma już nic wspólnego z zachęcaniem do szczepień, a stała się nieprzyjemną polityczną przepychanką.

- Panie prezydencie, proszę się nie bać, to tylko drobne ukłucie. (...) Ja od prezydenta oczekuję powagi - podkreśla eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz, również lekarz.

- Ja też będę namawiał do tego, żeby się szczepić - powiedział eurodeputowany PiS Patryk Jaki. Przekaz niby jasny, ale chwilę później polityk opcji rządzącej wspominał swoje rozmowy z wyborcami. - Powikłania poszczepienne w ich ocenie mogły sprawić, że ich dzieci na przykład umarły. Jeśli proszą o spotkanie, to ja się spotykam z każdym - dodał.

Trudno zrozumieć, po co poseł właśnie teraz powtarza tezy stawiane przez antyszczepionkowców.

- Pewne obawy mam, bo ta szczepionka chyba do końca nie była... - mówił w radiu RMF FM poseł PiS Marek Suski. Nie do końca co? Nie wiadomo, bo poseł PiS ugryzł się w język i zmienił ton. - Głupstwa, które opowiadają przeciwnicy szczepionek, że to jakieś czipy będą, że nas będą kontrolować - ciągnął.

Sondaż nie napawa optymizmem

Nieoficjalnie można usłyszeć, że prezes Kaczyński zapowiedział, że wyrzuci z rządu każdego, kto będzie zniechęcał do szczepień. Tu na myśl przychodzi głównie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, który do szczepionek podchodził sceptycznie, mówiąc najpierw, że chodzi o wolność wyboru, potem, że jest ozdrowieńcem. Politycy władzy kluczą w tym temacie nie od dziś.

Prezydent tłumaczył w niedawnej rozmowie z ekspertami, że nigdy nie był antyszczepionkowcem, ale w kampanii wyborczej mówił, że nigdy nie szczepił się na grypę. - Bo uważam, że nie - wyjaśniał wtedy.

Odebrano to wówczas jako gest w stronę elektoratu antyszczepionkowego, a gesty mają znaczenie. W ostatnim sondażu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia tylko 17 procent badanych zadeklarowało, że szczepionkę przyjmie możliwie jak najszybciej, 23 procent, że przyjmie ją później. Aż 32 procent badanych powiedziało, że nie chce się szczepić. 21 procent respondentów procent nie miało zdania. 6 procent odpowiadających oświadczyło, że nie planuje się zaszczepić, bo przeszli COVID-19 i uważają, że są odporni. Z tego wynika, że liczy się każde wypowiedziane słowo.

Powszechne szczepienia umożliwią szybszy powrót do dawnego, normalnego życia. Politycy mogą mówić rozmaite rzeczy tylko po to, by przypodobać się konkretnym, często bardzo wąskim grupom wyborców. Nie wszyscy politycy czują odpowiedzialność za wypowiedziane słowa.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS