Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Od piątku każda osoba dorosła w Polsce będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a seniorzy powyżej 80. roku życia będą już mogli się zarejestrować na konkretny termin. To, co głównie ogranicza punkty szczepień, to małe liczby dawek szczepionki, które otrzymują. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że rząd nie wyklucza zmniejszenia rezerw dawek, które w tej chwili są odkładane w magazynach.
W Łodzi udowodniono, że dzięki determinacji pracowników można szczepić szybko. W Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera szczepiono nawet w święto Trzech Króli, od rana do wieczora.
W piątek rusza rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19....O północy rusza rejestracja na szczepienia. Każdy dorosły może zgłosić taką chęć
- Podstawą tego, że ten szpital sobie radzi, że tutaj wszystko funkcjonuje, to jest to, że jest fantastyczny team - twierdzi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Ostatnie dwa i pół tygodnia były dopiero przedbiegami do prawdziwego testu, którym będą szczepienia masowe. Nie w kilkuset szpitalach, a w 6 tysiącach punktów rozsianych po całym kraju.
15 stycznia rozpoczyna się etap pierwszy. Gdy zaczną się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, okaże się, czy system informatyczny wytrzymuje. Od 22 stycznia będą zapisywać się seniorzy po siedemdziesiątce. 25 stycznia ruszą szczepienia w ramach tych grup.
- Będzie to wielki test logistyki, który, jeżeli wszyscy razem zdamy, to przyjemnie będzie spojrzeć na tę laurkę, którą będziemy mogli sobie wystawić - komentuje prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Bardzo dobrym dowodem mobilizacji są takie inicjatywy jak w Trzebielinie na Pomorzu. Jedyny gabinet lekarski nie zapisał się do programu szczepień, więc wójt punkt sam zorganizował, w bibliotece. Kadrę zapewni pobliski szpital.
Możliwa zmiana strategii
Jeszcze przed startem szczepień dla seniorów wiadomo, że nie będziemy szczepić w zawrotnym tempie. To już nie jest problem przepisów czy logistyki - problemem są niewielkie dostawy dawek do punktów. Punkty mogłyby wykonywać około 3,7 miliona szczepień miesięcznie, ale realnie będą wykonywały ich około milion miesięcznie.
- To tempo w tej chwili jest tak ślimacze, że ono przeczy idei osiągnięcia odporności populacyjnej - uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Tylko połowa każdej dostawy szczepionek do tej pory była wysyłana do punktów szczepień. Druga połowa zostawała w magazynie jako rezerwa na drugą dawkę.
W Hiszpanii, we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych podjęto ryzyko: tam każda dostawa szczepionki cała od razu trafia do punktów szczepień. Ryzyko jest, bo jeśli z jakiegoś powodu skończą się dostawy, skończą się także szczepienia.
Brak konieczności robienia rezerw pozwala bardzo podkręcić tempo szczepień. Rząd jeszcze w środę twierdził, że strategii zasadniczo nie zmieni. - Dochodzimy do przekonania, że na tyle system jest stabilny, że ten bufor można nieco zmniejszać - powiedział jednak w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Od północy z czwartku na piątek każdy dorosły w Polsce, bez względu na wiek, może się zapisać jako chętny do szczepienia na oficjalnej stronie rządowej. Gdy przyjdzie jego pora, dostanie informację o wystawieniu e-skierowania.
Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »