Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na poniedziałek 10 maja
  • Część obostrzeń poluzowana. "Nabraliśmy troszeczkę oddechu"
Brak przeciwskazań

"Żadna alergia nie jest przeszkodą, żeby się szczepić przeciwko COVID-19"

Alergolodzy podkreślają, że alergie nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki na COVID-19. Tylko osoby, które przebyły wstrząs anafilaktyczny, powinny po szczepieniu zostać dłużej na obserwację. W Polsce wykonano już ponad 13 milionów szczepień i zanotowano wstrząsy anafilaktyczne po ich podaniu u zaledwie 32 osób.

Szczepienia w Polsce przyspieszają. Eksperci apelują, by rząd skupił się na zachęcaniu do nich

W Wałbrzychu szczepione przeciw COVID-19 są osoby nawet bez rejestracji. Wałbrzych oferuje...

Zdecydowany głos alergologów ma nie tylko uspokajać pacjentów, ale też personel medyczny, który do szczepień kwalifikuje.

- Choroby alergiczne bez ciężkich reakcji anafilaktycznych nie są przeciwwskazaniem do szczepień - twierdzi prof. Ewa Czarnobilska, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii. - Żadna alergia nie jest przeszkodą, żeby się szczepić przeciwko COVID-19, żeby było jasne - dodaje dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka, specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii.

Nie dla wszystkich to jest jasne, bo gabinety alergologiczne zapełniają się pacjentami. - Do tej pory trafiało po kilka tygodniowo, a teraz to jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób - opisuje prof. Ewa Czarnobilska. Wszyscy są kierowani przez swojego lekarza po tym, jak na karcie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciw COVID-19 zaznaczyli, że mają alergię.

- Zachęcam do tego, żeby racjonalnie podchodzić do tematu alergii i alergii w kontekście szczepień przeciw COVID-19 - apeluje alergolog dr Piotr Dąbrowiecki. - W Polsce ponad 30 procent populacji ma objawową alergie. To 12 milionów pacjentów - zaznacza.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Przebyty wstrząs anafilaktyczny a szczepienie na COVID-19

Ani astma oskrzelowa, ani nieżyt alergiczny, ani alergie pokarmowe czy na pyłki przeciwwskazaniem do szczepień nie są. To, co powinno niepokoić, to przebyte wcześniej wstrząsy anafilaktyczne. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, ale nadal szczepienie jest wskazane.

- Tacy pacjenci wymagają dłuższej obserwacji: 30 minut do godziny po szczepieniu, aby wykluczyć ewentualne ryzyko reakcji nadwrażliwości - informuje dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka.

Od grudnia w Polsce podano już ponad 13,6 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ponad 3,6 miliona osób jest już w pełni zaszczepionych. Rząd odnotował dotychczas 7606 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Głównie było to zaczerwienienie w miejscu wkłucia, zmęczenie, gorączka, mdłości czy ból głowy. Wstrząs anafilaktyczny zanotowano u 32 osób.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix