Punkty szczepień chcą szczepić niewykorzystanymi dawkami. "Przedstawimy takie rozwiązanie"
Do końca kwietnia zaszczepiony ma być każdy chętny powyżej 60. roku życia - obiecuje rząd, bo mają już do Polski jechać miliony szczepionek. Punkty szczepień oczekują też wprowadzenia nowych i jasnych regulacji dotyczących szczepienia niewykorzystanymi dawkami.
200 tysięcy dawek Sputnika V, które zakupiła Słowacja, ma inny skład niż dawki, które trafiły do...Słowacy kupili rosyjską szczepionkę na COVID-19. Teraz mają poważne wątpliwości
Mieszkańcy Darłowa czekają na wyjaśnienia. Słuchając konferencji prasowej premiera i ministra Dworczyka, mogli sądzić, że system działa bardzo dobrze, a ma być lepiej.
W czwartek w Polsce została podana 7-milionowa dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Obiema dawkami zaszczepiono ponad dwa miliony Polaków. Do końca miesiąca zaszczepieni mają być wszyscy chętni powyżej 60. roku życia. Wkrótce szczepienia mają stać się jeszcze powszechniejsze dzięki nowym punktom szczepień.
Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko COVID-19 - raport tvn24.pl
- 15 kwietnia uruchomimy pierwszy pilotaż dla punktów drive-thru, 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych - mówił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19. Przynajmniej jeden taki punkt ma powstać w każdym powiecie. Samorządy mogą je zorganizować na przykład na stadionach.
- Pilotaż jest niepotrzebny. (...) Jesteśmy wszyscy przygotowani, mówię o kadrze medycznej, by ten plan tak naprawdę zrealizować jak najszybciej - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.
- Dobrze, że to się stało, mogło się stać trochę wcześniej. Czekamy na szczepionki - skomentował Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.
- Zakładamy, że byłyby to szczepienia przez siedem dni w tygodniu, po dwanaście godzin przynajmniej - ocenił Dariusz Nowak, doradca prezydenta Krakowa.
Europejczycy szczepią się szczepionką AstraZeneki, bo jest bezpieczniejsza niż COVID-19. Polski...Szczepionka AstraZeneki wraca do łask. "Loty samolotem wiążą się ze 100-krotnie większym ryzykiem"
Kwestia niewykorzystanych dawek
Tymczasem punkty szczepień czekają też na jasne przepisy: komu podawać szczepionki, po które nie zgłosili się zapisani, żeby dawki nie marnowały się.
- Przedstawimy takie rozwiązanie. Będziemy chcieli wykorzystać w tym zakresie zarówno doświadczenia belgijskie, jak i izraelskie - powiedział Michał Dworczyk.
- Do tej pory zmarnowaliśmy jako Polska około 7,5 tysiąca szczepionek. (...) Mniej niż jedna szczepionka zmarnowana od początku szczepień na jeden punkt. To jest naprawdę rekord światowy, z którego powinniśmy być dumni - stwierdził Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
W punkcie szczepień w Siedlcach medycy dumni są raczej z tempa, jakie udaje im się zachować. Codziennie szczepią pół tysiąca osób, chętni przyjeżdżają nawet z Zakopanego. Zmarnowano cztery dawki.
- Zgodnie z prawem możemy podać dawkę osoby, która nie zgłosiła się na szczepienie albo osobie z grupy, czyli takiej, która jest na liście tak zwanej rezerwowej, albo po prostu podajemy wtedy medykowi czy osobie chętnej. Nie dopuszczamy do tego, żeby szczepionki się marnowały - wyjaśniła Anna Garucka, dyrektor w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
Krakowski szpital imienia Stefana Żeromskiego też nie chce dopuścić do marnowania szczepionek. Po otrzymaniu 1700 rozmrożonych szczepionek zaproszono osoby z późniejszymi terminami.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Prawie 1000 zgonów osób zakażonych w ciągu doby. Mają powstać nowe punkty szczepień
- Szczepionki Johnson & Johnson w Rzeszowie? Minister zdrowia: to fake news
- "Nie wpuszczamy do środka osób, które przyjdą według zasady kto pierwszy, ten lepszy"
- Światowy Dzień Zdrowia w cieniu pandemii. WHO zabiera głos w sprawie szczepień
- Szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie. "To się nijak ma z harmonogramem"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w całym kraju
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach obyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki samolot rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło wtedy 96 osób - na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Podczas obchodów były wieńce, znicze i wspomnienia.
czytaj więcej »Co z raportem podkomisji Macierewicza? "Konieczne jest jeszcze zbadanie kilku kwestii"
Wrak i czarne skrzynki Tupolewa miały być w Polsce, miało być międzynarodowe śledztwo, miała być międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego wszystkiego jest krajowa podkomisja Antoniego Macierewicza, która wciąż nie przygotowała raportu końcowego ze swoich prac.
czytaj więcej »Wysoka liczba zgonów, coraz więcej zajętych łóżek covidowych. "Nie radzimy sobie z epidemią"
Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się liczba nowych zakażeń koronawirusem, niepokoi też liczba zgonów. W ciągu ostatniej doby zakażenie potwierdzono u ponad 24 tysięcy osób, zmarło 749. Według lekarzy to może być szczyt trzeciej fali pandemii.
czytaj więcej »"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Ostatnia droga Krzysztofa Krawczyka
W sobotę odbył się pogrzeb wokalisty i kompozytora Krzysztofa Krawczyka. - Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny - mówił podczas uroczystości przyjaciel muzyka biskup Andrzej Długosz. W łódzkiej katedrze i na cmentarzu w Grotnikach legendę polskiej piosenki żegnała rodzina, przyjaciele, fani i przedstawiciele władz państwowych.
czytaj więcej »Surowsze kary dla opiekunów i właścicieli psów
Od soboty, po zmianach przepisów, trzeba będzie bardzo się zastanowić, zanim spuści się swojego psa ze smyczy. Samowola w miejscu publicznym może sporo kosztować. Mandaty za brak odpowiedniej opieki nad zwierzętami mogą wynosić nawet 500 złotych.
czytaj więcej »"Jeśli możesz pracować skądkolwiek, dlaczego nie pracować z Grecji?"
Propozycja nie jest dla każdego, ale jest na tyle kusząca, by wszyscy, którzy mogą pracować zdalnie, rozważyli przeniesienie się na przykład do Grecji. Tamtejsze władze zachęcają i proponują między innymi potężną obniżkę podatków.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 11 kwietnia
W niedzielę w kraju będzie pogodnie. Tylko na Pomorzu wystąpi zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Po południu przelotne opady deszczu mogą się pojawić w Małopolsce i na Śląsku. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 9 kwietnia
Nie żyje książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. O śmierci monarchy poinformował pałac Buckingham. W programie powiemy również o pandemii oczami medyków, o nabywaniu odporności po podaniu szczepionki na COVID-19, a także o tym, jak wygląda współpraca samorządu z rządem w walce z pandemią. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Wielka Brytania pogrążona w żałobie po śmierci księcia Filipa. "To dla nas trudny czas"
Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Ta wiadomość w piątek obiegła cały świat. Książę Edynburga przez lata wspierał i reprezentował brytyjską monarchię - z powagą i humorem. Miał 99 lat.
czytaj więcej »Medycy na skraju wyczerpania. "Jakiś czas temu już myślałam, że zrezygnuję"
28487 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Zmarło 768 osób chorych na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej twierdzi, że jest lepiej niż się spodziewano. Tak wygląda trzecia fala pandemii oczami władzy, a jak oczami medyków?
czytaj więcej »Jeden zamiast trzynastu punktów szczepień w Warszawie? "To są już himalaje chaosu"
Po tym, jak rząd zobowiązał samorządy, by przygotowały dodatkowe punkty szczepień, nagle się zreflektował i stwierdził, że nie wszędzie są one potrzebne. Najpierw było zlecenie, dopiero potem analiza, a w efekcie znowu mamy pretensje i chaos.
czytaj więcej »Wracają pytania o działania podkomisji Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej
W sobotę 10 kwietnia mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 czołowych polityków rożnych partii, urzędników i przedstawicieli rodzin katyńskich. W sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż pojawia się wiele podejrzeń, niedomówień czy insynuacji.
czytaj więcej »Lasy Państwowe bez dyrektora generalnego. Andrzej Konieczny odwołany
Andrzej Konieczny został odwołany ze stanowiska generalnego dyrektora Lasów Państwowych. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny odwołania. Opozycja zastanawia się więc czy nie poszło o zakup przez Koniecznego domu za niecałe 10 tysięcy złotych. Domaga się, by Lasy Państwowe skontrolował NIK.
czytaj więcej »