Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"

25.02 | Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"tvn24

"Zamrożenie" ustawy o IPN ma odmrozić dialog z Izraelem. Oba rządy mówią o sukcesie, którym ma być decyzja o bliskim już spotkaniu ekspertów. Izrael mówi, że zgodził się na nie, bo Polska zamroziła ustawę. Minister Zbigniew Ziobro zapewnia, że niczego nie zamraża, ale, że podlegli mu prokuratorzy z pewnością zaczekają na orzeczenie Trybunału.

- Gotowość do rozmów po stronie izraelskiej jest - ogłasza Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. I jest to pierwsza dobra wiadomość dla rządu w sprawie polsko - izraelskiego kryzysu.

Pod hasłem "odmrożenie dialogu" strona izraelska zaprasza polską delegację na spotkanie, które odbyć się może nawet w najbliższym tygodniu.

- Mamy nadzieję gościć polską delegację, z którą izraelska delegacja będzie mogła przedyskutować wszystkie aspekty polskiego prawa - mówił Emmanuel Nahshon, rzecznik MSZ Izraela.

- Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy - zapowiada Jacek Sasin.

Szansa na deeskalację

Według dyplomatycznych źródeł w Tel Awiwie, doszło do wstępnego porozumienia. Premier Benjamin Netanjahu zalecił swojej dyplomacji przyspieszenie rozmów, tak by porozumienie zostało zawarte jeszcze zanim ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej będzie w Polsce stosowana.

- Rządowi polskiemu, ale też izraelskiemu zależy na deeskalacji tego napięcia - mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Deeskalacji miało służyć robocze spotkanie, na którym Zbigniew Ziobro miał tłumaczyć ambasador Annie Azari, że nowe prawo nie będzie stosowane zanim w jego sprawie nie wypowie się Trybunał. Miały paść też zapewnienia, że ustawa nie obejmuje działalności naukowej, artystycznej i dziennikarskiej.

- Ta ustawa nie jest po to, by ukrywać fakty i negować relacje świadków historii. Tak jak powiedziałem: jako naród zachowaliśmy się godnie, ale to nie znaczy, że nie było Polaków, którzy – ze strachu albo dla zysku – dopuszczali się niegodziwości. Nie będziemy temu zaprzeczać ani tym bardziej za to karać - mówił Zbigniew Ziobro, cytowany przez PAP.

Izraelskie media podały, że polski rząd zamraża (lub też "zawiesza") ustawę, co natychmiast zdementowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - Ustawa będzie obowiązywać od 1 marca - zaznaczył Jacek Sasin.

Fakt ten jednocześnie nie wyklucza tego, że czy to ze względu na ostrożność prokuratorów, czy też na czas trwania ewentualnego śledztwa i praktykę przy stosowaniu nowych przepisów, do czasu orzeczenia Trybunału ustawa i tak nie zadziała. O czym mówił również sam Zbigniew Ziobro.

- Nie chce wchodzić tutaj w kruczki prawne czy konstrukcję polskiego prawa. To nie jest zakres mojej odpowiedzialności. Z naszego punktu widzenia rozumiemy to tak, że ustawa nie będzie obowiązywać i będzie dialog. Oczywiście gdyby miało być inaczej, to będziemy rozczarowani - mówi - mówi Emmanuel Nahshon.

Odwrotny skutek?

Izraelski dziennikarz Ronen Bergman mówi, że dzieci uczą się, że Holocaust był niemiecki, więc Polska powinna się z wycofać z ustawy, która przyniosła odwrotny skutek.

- Aż do chwili, do dwóch-trzech tygodni temu, nikt nie mówił nic na temat polskiego Holokaustu, ani nie porównywał nikogo w Polsce do nazistowskich Niemców. Wszyscy doskonale rozumieli w Izraelu, że Polacy nie byli tymi, którzy zainicjowali czy wykonywali Holokaust narodu żydowskiego - mówi Ronen Bergman.

Wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej negatywny stosunek do Polski w ostatnim czasie porównał do pożaru, gdy wcześniej ten tylko się tlił. Zaznaczył, że to nie tylko efekt nowej ustawy o IPN, ale również wieloletnich zaniedbań.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS