Syn opozycjonisty, prezes banku, premier. Sylwetka Mateusza Morawieckiego

08.12 | Syn opozycjonisty, prezes banku, premier. Sylwetka Mateusza MorawieckiegoFakty TVN

Najpierw był w cieniu ojca i jego politycznej legendy, potem zbił majątek, nagle wszedł na scenę i zaledwie po dwóch latach został szefem rządu. Mateusz Morawiecki w oczach swoich znajomych.

Mateusz Morawiecki urodzony we Wrocławiu w 1968 roku jest absolwentem liceum imienia Juliusza Słowackiego. - Dobrym kolegą był. Spokojny, zrównoważony, taki jak teraz - wspomina go koleżanka ze szkoły.

Dzieciństwo i młodość to czas dla młodego Morawieckiego niespokojny. Jego ojciec był w stanie wojennym liderem "Solidarności Walczącej", za co później był poszukiwany, a zatrzymany dopiero w 1987 roku.

Młody Morawiecki sam kilka razy doświadczył, co to znaczy dostać milicyjną pałką.

- Porwano z ulicy w zasadzie i jakiś taki seans strachu mu przeprowadzono, bo nawet mu tam kazali grób kopać swój, i później gdzieś go wyrzucili z samochodu - wspomina Wojciech Myślecki, wykładowca akademicki, działacz opozycji w PRL. Jak przyznał sam Kornel Morawiecki - "zawsze był dumny z syna".

- Wspieraliśmy się nawzajem - wspomina Jacek Protasiewicz, który Mateusza Morawieckiego poznał w opozycji w czasach studenckich. Zapamiętał jako człowieka stonowanego, zdystansowanego, skupionego, ale i pozostającego w cieniu ojca.

Skoncentrowany na karierze

Kolejny raz spotkali się w sejmiku dolnośląskim, gdzie Morawiecki zasiadał jako radny AWS.

- Koncentrował się na sprawach ekonomicznych, związanych z funduszami regionalnymi, europejskimi, na rozwój regionów. I muszę powiedzieć, że był w tej dziedzinie kompetentny, rzeczowy - mówi Jacek Protasiewicz, były przewodniczący NZS na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie członek Unii Europejskich Demokratów.

Mateusz Morawiecki jest magistrem historii, ale dodatkowo studiował na Politechnice Wrocławskiej, był na stypendium w Stanach, zrobił studia menadżerskie na Akademii Ekonomicznej, a później studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji - na czym zresztą nie skończył edukacji.

Sam też był wykładowcą na studiach podyplomowych. - Pan magister Mateusz Morawiecki był również wykładowcą na studiach MBA i wykładał prawo międzynarodowe - wspomina ekonomista prof. Marian Noga.

Bankier i społecznik

Jednak to dyplom z zarządzania i marketingu otworzył mu drogę do kariery i wielkich pieniędzy.

W BZ WBK w ciągu jedenastu lat zarobił duże pieniądze. Samo wynagrodzenie dzisiejszego premiera to w sumie ponad dwadzieścia sześć milionów złotych plus akcje banku i inne dodatki - razem według Money.pl to ponad trzydzieści trzy miliony, co oznacza, że zarabiał tysiąc sześćset złotych... na godzinę.

- Za rządów Mateusza Morawickiego bank zaczął być nazywany perłą w koronie polskiej bankowości - wspomina Franciszek Hutten-Czapski z The Boston Consulting Group w Polsce.

Z wielkiego majątku - jak napisał w swym oświadczeniu - zostały mu niecałe trzy miliony oszczędności i ponad cztery w akcjach. Do tego ma dwa domy, i udziały w trzecim, mieszkanie, działkę rolną i drogie meble, czyli mienie ruchome.

Nowy premier jest żonaty, ma czworo dzieci.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię nowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS