"Podniosłyśmy się i stwierdziłyśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy

02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy
02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Gdy usłyszeli diagnozę było jasne, że walka nie będzie łatwa. Bo złośliwy chłoniak brzmi jak wyrok. Także u psa. Ale Zhira jest zaprawiona w bojach. W końcu jest mistrzynią ratownictwa wodnego. Na służbie spędziła tysiące godzin. Z odrobiną pomocy może jej się udać.

Zhira każdy kolejny zabieg znosi dzielnie. Wie, że ma raka, bo powiedziała jej o tym jej pani. Wie, że musi dać radę, i że to tylko kolejne zadanie, które - tak jak każde inne - musi wykonać bezbłędnie.

- Ugięły nam się nogi. Był czas płakania w futro, w poduchę. No, ale potem podniosłyśmy się i stwierdziłyśmy, że walczymy - opowiada Monika Janecka z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących "Psi Ratownicy" i ratownik dolnośląskiego WOPR.

Setki godzin treningów oraz tysiące godzin spędzonych nad wodą i na straży. Wszystko po to, by każdy, kto idzie popływać, na pewno wrócił na brzeg.

Powiększone węzły chłonne na początku wydawały się być skutkiem zepsutego zęba. Dokładna diagnostyka wykazała jednak, że to chłoniak. Złośliwy, ale nie aż tak, by skazać Zhirę na śmierć.

Cierpi pies, płaci właściciel

Tylko 20 psów w Polsce ma certyfikat ratownika wodnego. Zhira jest wśród nich mistrzynią. Nad wodą jest opanowana, zdecydowana, czujna i perfekcyjna. Ma dar, który powoduje, że psy, które ją obserwują stają się takie jak ona.

- Zhira to jest taka pani profesor. Moje suczki, z którymi ja pracuję, też uczą się od Zhiry. To jest taka nasza nauczycielka wszystkiego - tłumaczy Przemysław Janecki z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących "Psi Ratownicy" i ratownik dolnośląskiego WOPR. - Uwielbia treningi, uwielbia prace z pozorantami, uwielbia pływać na sprzęcie pływającym. To jest jej życie - dodaje Monika Janecki.

Psy z dolnośląskiego WOPR objęte są opieką Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam Zhira została zdiagnozowana, ale chemioterapię trzeba już przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie. Przed psem seria 20 zabiegów.

- Jest dla niej przewidziana terapia na 8 miesięcy, w trakcie której będziemy z dużą częstotliwością podawać również silniejsze leki - tłumaczy Estera Zawłocka-Hutny, lekarz weterynarii.

Opiekę ma za darmo, ale za leki, odżywki, odpowiednią karmę specjalistyczną, badania kontrolne i rehabilitację, która po kolejnych chemiach będzie niezbędna, trzeba zapłacić. A to ponad możliwości przewodniczki Zhiry.

- Nie mamy Narodowego Funduszu Zdrowia "Psiak", więc właściciel jest narażony na koszty - mówi Aneta Łopińska z kliniki weterynaryjnej w Szczecinie.

Dlatego Zhira prosi o pomoc. Na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka na leczenie psa.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS