Fakty - oglądaj online

Zagaszony

Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

Czemu strażak w Sejnach znalazł się na politycznym celowniku? Bo prowadził niezależny portal i nie wszystko chwalił. Nie chwalił na przykład Jarosława Zielińskiego, posła PiS i sekretarza stanu w MSWiA. Sejny to okręg wyborczy, z którego został wybrany. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przedstawił strażakowi "propozycję" - albo będzie dobrze pisał o Zielińskim, albo będzie miał gorsze warunki emerytalne.

Miasto Sejny na Suwalszczyźnie i kampania wyborcza, w którą uwikłani są strażacy. Zamiast ognia - gaszą polityczną krytykę. - Pan minister Zieliński lub, z nadgorliwości i bez jego wiedzy, funkcjonariusze mundurowi, którzy powinni być apolityczni, ustawiają wybory - ocenia burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski.

Burmistrz Sejn kandyduje z ramienia KKW Bezpartyjni Samorządowcy. To oni w swoim spocie wyborczym ujawniają potajemnie nagraną rozmowę, w której podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jarosław Wendt próbuje zamknąć usta swojemu podwładnemu i jednocześnie dziennikarzowi z Sejn. Tym podwładnym jest Rafał Sławiński - właściciel portalu Sejny.net.

Jedna rocznica, dwie uroczystości. Własną zorganizował wiceminister Zieliński

Podwójne uroczystości w Suwałkach. Obchody 79. rocznicy agresji Sowietów na Polskę zorganizował w poniedziałek prezydent miasta. Dzień wcześniej w uroczystościach brał udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, wraz...

Propozycja nie do odrzucenia

Podczas spotkania w styczniu tego roku komendant Jarosław Wendt przekazał odchodzącemu na emeryturę strażakowi Rafałowi Sławińskiemu propozycję wiceministra Jarosława Zielińskiego z PiS-u.

- Pewnie będziesz musiał, znaczy musiał... w jakiś sposób dobrze pisać i o Zielińskim, i o Kapie (Jan Kap, kandydat na burmistrza Sejn - przyp. red.). A jeśli nie przyjmiesz, jak gdyby, tej propozycji, no to co może zrobić, (...) ta druga strona? - pyta na nagraniu komendant. - Nie gwarantuję ci tego, że ty odejdziesz, jak gdyby, z tak zwanego maksa (na najlepszych warunkach - przyp. red.), i że odejdziesz wtedy, kiedy ty będziesz chciał, bo cię przetrzymają trzy miesiące, zrobią ci pod górę specjalnie. Cofną ci (pozwolenie na działalność gospodarczą - przyp. red.). Dadzą mi polecenie, ja będę musiał je wykonać - mówił komendant.

Podlaski komendant w rozmowie z podwładnym nie ukrywał, komu zależy na wygaszeniu krytycznego portalu Sejny.net. - Minister trochę był oburzony i tam, jak gdyby, wydał takie polecenie, nie wydał, żeby zapoznać się, zrobić z tym porządek i tak dalej - tłumaczył.

Czyli albo strażak chwali ministra, albo dostaje zakaz prowadzenia portalu, grozi mu postępowanie dyscyplinarne i pogorszenie warunków emerytury.

Wiceminister Zieliński na "alternatywnych" obchodach rocznicy agresji na Polskę. Na oficjalnych go nie było

W Suwałkach znowu dwie odsłony ważnych uroczystości i wiceminister Jarosław Zieliński kontra władze miasta. W poniedziałek zabrakło wiceministra na obchodach rocznicy radzieckiej agresji na Polskę. A to dlatego, że wiceminister w uroczystościach...

Państwo go zawiodło

- Ja nie odbieram tego jako groźby. Tam, wydaje mi się, że była bardziej jakaś alternatywa przedstawiona - komentuje bryg. Tomasz Gierasimiuk z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

Jarosław Zieliński jako wiceminister spraw wewnętrznych zarządza strażą pożarną, do tego Podlasie to jego okręg wyborczy. Jego partyjny kolega Jan Stanisław Kap próbuje zostać burmistrzem Sejn.

Strażak Rafał Sławiński odmówił. Zgłosił sprawę do CBA i prokuratury. Służby zajęły się - ale nie ministrem, lecz strażakiem i biznesowymi kontaktami jego firmy teleinformatycznej z samorządem. - Groźba, szantaż, można powiedzieć, nawet propozycja korupcyjna. Natomiast prokuratura prowadziła śledztwo w zupełnie innym kierunku i bardzo szybko je umorzyła - informuje Bartłomiej Kuchta, adwokat strażaka.

Jest odwołanie od umorzenia. I jest odmowa komentarza ze strony CBA oraz prokuratury. Sam wiceminister zapewnia, że nie szantażował strażaka-dziennikarza. - Strażaków nie wolno wikłać w kampanię wyborczą - mówi Zieliński.

Strażak-dziennikarz był powiatowym radnym, ale - jak twierdzi - państwo go zawiodło i w wyborach już nie startuje.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
enig
enig

Cały Zieliński...Ale oczywiscie go wybronią. Nawet do swojego gabinetu zabronił wnoszenia sprzętu elektronicznego z obawy przed nagrywaniem, więc on będzie czysty...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix