"Podnosimy broń i bez celowania staramy się strzelić w głowę". Tajne szkolenie przed Marszem Niepodległości
Tajne szkolenie przed Marszem Niepodległości. To były cztery dni treningów w Straży Narodowej. Ze strzelania ostrą amunicją też, bo podobno wszystko może się przydać. Jednym z uczestników treningu był dziennikarz TVN24.
Antoni Macierewicz mówi, że tegoroczny Marsz Niepodległości był "wspaniały" i pełen patriotów, a..."Patrioci" czy "zadymiarze"? Dwugłos w PiS po marszu narodowców
- Znaliśmy tylko miejsce i godzinę, w której się spotykamy i wiedzieliśmy, że będzie trening strzelecki, będzie jakaś samoobrona i wszystko będą prowadzili wykwalifikowani członkowie tajnych służb. Tak zostało nam to powiedziane - opowiada "Strażnik 044", autor reportażu i dziennikarz TVN24. Ze względu na jego bezpieczeństwo, zgodnie z przepisami prawa prasowego jego dane pozostaną utajnione.
10 listopada, dzień przed Marszem Niepodległości, członków Straży Narodowej uczono posługiwania się bronią palną. - Nie uczyliśmy się tylko strzelać z pistoletu. Słyszeliśmy także o tym, że strzelamy dwa razy w korpus, opuszczamy pistolet, sprawdzamy czy nadal na nas biegnie, podnosimy broń i bez celowania staramy się strzelić w głowę - opowiada "Strażnik 044".
Każdy z uczestników szkolenia miał do dyspozycji prawie 200 pocisków. Kilkukrotnie więcej, niż w ciągu roku w ramach szkolenia ma do dyspozycji statystyczny polski policjant.
- Kiedy jeden ze strażników zapytał, po co właściwie mamy uczyć się strzelać z broni palnej, usłyszał od instruktora, że wszystko może się przydać - dodaje "Strażnik 044".
"Jesteśmy dzisiaj na wojnie"
W centrum Warszawy ze względu na sytuację epidemiologiczną miało nie być tradycyjnego marszu..."Nie przypominam sobie sytuacji, kiedy tłum tak agresywnie napierał na policjantów"
Rekrutacja na czterodniowe szkolenie Straży Narodowej rozpoczęła się tydzień przed Marszem Niepodległości i była prowadzona między innymi wśród "Obrońców Kościoła", czyli osób, które odpowiedziały na wcześniejsze wezwanie Roberta Bąkiewicza.
- Jesteśmy dzisiaj na wojnie. Dzisiaj na ulicach polskich miast manifestują lewacy. Pierwsza krew już się polała, być może ta krew poleje się dalej. Musimy bronić dzisiaj tego, co dla nas najświętsze - apelował 27 października Robert Bąkiewicz.
"Kilkukrotnie słyszałem groźby"
Spośród prawie 50 "Obrońców Kościoła", którzy brali udział w szkoleniu, część była zaskoczona rozwojem wydarzeń.
- Traciłem rozeznanie, w którym kierunku my właściwie idziemy, bo nagle przestajemy bronić kościołów, uczymy się jakichś sztuk walki, chronienia VIP-ów - opowiada "Strażnik 044".
Za intensywny trening pod okiem byłych komandosów i byłych oficerów BOR każdy z uczestników zapłacił po 50 złotych.
- Jeżeli grupa ćwiczy walkę wręcz, strzelanie, jakieś techniki ochrony VIP-ów czy jakiegoś kamuflażu, no to to jest trening, który odbywają bojówki - uważa doktor Przemysław Witkowski, badacz ekstremizmów z Collegium Civitas.
Po publikacji reportażu "Strażnik 044" przyznał, że boi się o siebie. - Boję się, bo kilkukrotnie słyszałem groźby, co się może stać, jeśli ktoś zdradzi, że nie wolno nikomu o tym opowiadać - mówi "Strażnik 044".
Robert Bąkiewicz do dziś nie odpowiedział na pytania ekipy "Faktów" TVN.
CZYTAJ WIĘCEJ: REPORTAŻ "PO CO UCZYCIE MNIE STRZELAĆ?" NA PORTALU TVN24
Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 8 marca
To nie jest czas na świętowanie, lecz czas, by walczyć o prawa kobiet w Polsce - mówią uczestniczki demonstracji w Międzynarodowym Dniu Kobiet. W programie powiemy również o walce z pandemią, sporze o Fundusz Odbudowy i wywiadzie Meghan i Harry'ego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Ani goździków, ani rajstop. Chcemy odpowiedzialnego rządu"
To nie jest czas na świętowanie, lecz czas, by walczyć o prawa kobiet w Polsce - mówią uczestniczki demonstracji w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Sprzeciwiają się niemal całkowitemu zakazowi aborcji. Domagają się też zmiany definicji gwałtu, by gwałciciele mogli być skutecznie karani.
czytaj więcej »Lawinowo rośnie liczba nowych pacjentów, otwierane są kolejne szpitale tymczasowe
W poniedziałek w Gdańsku, a we wtorek we Wrocławiu - otwierane są kolejne szpitale tymczasowe. Lawinowo rośnie liczba pacjentów, dlatego trzeba zwiększać liczbę miejsc w szpitalach. W domu warto mieć pulsoksymetr, by się nie spóźnić z leczeniem. Lekarze mówią też o nowym objawie koronawirusa SARS-CoV-2.
czytaj więcej »Polityczny spór o Fundusz Odbudowy. Solidarna Polska wciąż mówi "nie"
Głosowanie w Sejmie przeciw unijnemu Funduszowi Odbudowy po pandemii, to głosowanie przeciw interesom Polski - mówi rzecznik rządu i brzmi, jakby dyscyplinował Solidarną Polskę. Ale partia Zbigniewa Ziobry wciąż twardo mówi "nie".
czytaj więcej »Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Prezydent podpisał ustawę
Ustawę w sprawie tak zwanej czternastej emerytury podpisał prezydent Andrzej Duda. Wypłata zapowiadana jest na listopad. Najbogatsi emeryci dostaną ją pomniejszoną lub w ogóle. Większość może liczyć na 1250 złotych brutto.
czytaj więcej »Zapadł wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H.
Zapadł wyrok trzech lat pozbawienia wolności dla księdza, który molestował syna organisty. To właśnie o nim można było usłyszeć w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. W końcu przyznał się do winy i zaskoczył prośbą o "braterskie pojednanie". Są też inne ofiary księdza, ale ich sprawy się przedawniły.
czytaj więcej »"Jest nam wstyd. Najczęściej widzimy dominikanów bojowo nastawionych. Macie dominikanina upokorzonego"
Dominikanie apelują, aby zgłaszały się do nich osoby skrzywdzone przez członków zakonu. To reakcja na sprawę zakonnika, który mógł skrzywdzić nawet kilkanaście dorosłych osób ponad 20 lat temu. W niedzielę bracia Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu stwierdzili, że w latach 1996-2000 w ramach ich duszpasterstwa działał "intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty".
czytaj więcej »Izrael wychodzi z lockdownu, ciężka sytuacja na Słowacji
Ponad połowa mieszkańców Izraela jest już zaszczepiona przynajmniej jedną dawką szczepionki. Otwierają się restauracje, hotele, szkoły. Skorzystają z nich ci, którzy dostali tak zwaną zieloną kartę. Najgorsza sytuacja w naszym regionie jest na Słowacji.
czytaj więcej »Do Polski dotarły kolejne dostawy szczepionek
W poniedziałek do Polski dotarły kolejne dostawy szczepionek. Znowu ruszyły szczepienia "grupy zero", a od środy mogą ustalać terminy przewlekle chorzy. Wszyscy na druga dawkę będą musieli czekać dłużej niż dotąd, ale za to więcej osób dostanie pierwszą dawkę.
czytaj więcej »Papież zakończył historyczną pielgrzymkę do Iraku
Irak zostanie ze mną na zawsze - mówi Franciszek. Papież właśnie zakończył historyczną pielgrzymkę. Przed wyjazdem spotkał się z ojcem syryjskiego chłopca, który utonął w drodze do Europy. Morze wyrzuciło go na plażę, a jego zdjęcie stało się dla świata symbolem tragedii uchodźców.
czytaj więcej »Dramatyczne wyznania w głośnym wywiadzie. "Po prostu nie chciałam już dłużej żyć"
Nie chciałam już dłużej żyć - mówi Meghan w sensacyjnym wywiadzie, w którym wyjaśnia wraz z księciem przyczyny odejścia z brytyjskiego dworu i emigracji za ocean. Oboje skarżą się na izolację, brak empatii, rasizm i odcięcie od pieniędzy na dworze.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 9 marca
We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni. Ciśnienie waha się.
czytaj więcej »Fakty z 7 marca
Każdy, kto od poniedziałku 8 marca zostanie zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, dłużej niż jego poprzednicy poczeka na drugą dawkę. To decyzja rządu. Chodzi o wyścig z czasem - by w obliczu trzeciej fali zachorowań jak najwięcej Polaków zaszczepić przynajmniej raz, by byli bezpieczniejsi. W programie powiemy również o Danielu Obajtku, pielgrzymce papieża Franciszka i Wólce Kosowskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmian
Każdy, kto od poniedziałku 8 marca zostanie zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, dłużej niż jego poprzednicy poczeka na drugą dawkę. To decyzja rządu. Chodzi o wyścig z czasem - by w obliczu trzeciej fali zachorowań jak najwięcej Polaków zaszczepić przynajmniej raz, by byli bezpieczniejsi. Zmiany nie dotyczą osób, które już zostały zaszczepione pierwszą dawką i mają wyznaczony termin podania drugiej dawki.
czytaj więcej »"600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
Już w niedzielę, w przededniu Dnia Kobiet, odbyły się demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Główne żądanie to prawo do aborcji, ale kolejnych postulatów jest tyle, że na jednym transparencie się nie mieszczą. W poniedziałek manifestacje mają odbyć się w kilkudziesięciu miastach.
czytaj więcej »