Strajk nauczycieli. Do sporu włączył się Kościół

20.04.2019 | Strajk nauczycieli. Do sporu włączył się Kościół
20.04.2019 | Strajk nauczycieli. Do sporu włączył się Kościół
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.04.2019 | Strajk nauczycieli. Do sporu włączył się KościółMaciej Knapik | Fakty TVN

W sporze nauczycieli z rządem mamy kilkudniowy, świąteczny rozejm. Czas na decyzję o tym, co dalej ze strajkiem, jest do wtorku. Przy okazji świąt o strajku głośno mówią biskupi, a szef ZNP chętnie widziałby prymasa w roli mediatora.

- Wszyscy na tym tracą - mówi metropolita warszawski. - To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu - dodaje kardynał Kazimierz Nycz.

Krzyż musimy nieść razem - słyszymy. To słowa dramatyczne, choć niczego nierozsądzające. Nieco dalej idzie prymas Polski. - Jeżeli oczywiście prośba będzie od obydwu stron sporu, to myślę, że Kościół też mógłby w tym rolę mediatora pełnić - uważa arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.

Szef ZNP odpowiada na propozycje natychmiast i pozytywnie.

- Jego postać, jak i czas, w którym ta oferta się pojawia, w pełni zasługuje na to, żeby tę ofertę przyjąć z zadowoleniem - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego sam już proponował dwóch mediatorów. Rząd jednak propozycje odrzucił.

Maturzyści w niepewności

- Matury na pewno się odbędą - zapewnia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z PiS i dodaje, że państwo polskie nie da się nikomu "przechytrzyć".

Nie da się przechytrzyć także tym warszawskim nauczycielom, którzy postanowili kontynuować strajk w około 90 stołecznych szkołach ponadgimnazjalnych.

- Nie bierzemy udziału również w radach pedagogicznych. Siłą rzeczy nie ma uchwał klasyfikacyjnych - poinformował w piątek Maciej Rusiecki z Warszawskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Prezydent Gdańska wysyła list do premiera Morawieckiego z apelem o rozwiązanie sporu. Do matur może nie przystąpić 3,5 tysiąca uczniów. Strajkuje 27 z 33 szkół, w których maturzyści czekają na klasyfikacje.

W Krakowie, przy okazji święcenia pokarmów, padł kolejny apel biskupa, odsyłający do Jana Pawła II.

- Abyśmy budowali cywilizację miłości, a na pewno szkoła jest takim pierwszym miejscem, gdzie ta cywilizacja powinna mieć miejsce - apeluje arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Sugestia nieprawdziwa i krzywdząca

Nie wiadomo tylko, czy te życzenia są kierowane bardziej do nauczycieli, czy rządu. Z kolei biskup świdnicki Ignacy Dec miał krytykować nauczycieli i w homilii przywoływać Janusza Korczaka, żydowskiego pedagoga, który zginął w Treblince razem z sierotami i ich nie opuścił. To kompletnie nieadekwatne porównanie - słyszymy.

- To jest czas także powstania w getcie warszawskim i tego rodzaju analogie raczej nie poprawiają klimatu - uważa Sławomir Broniarz.

"Nie przystoi biskupowi skłócać społeczeństwa. Sugerowanie, że nauczyciele nie wywiązują się ze swojej misji jest niesprawiedliwe i krzywdzące" - piszą nauczyciele ze Świdnicy.

Lekarze rezydenci w czerwcu chcą znowu protestować i to wzorem nauczycieli, bo, jak twierdzą, mimo porozumień sprzed ponad roku, ich postulaty nie zostały spełnione. - Obiecano nam o dziesięć miliardów złotych więcej, niż w tej chwili ma to miejsce, a rząd stosuje sztuczki księgowe - uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Co dalej ze strajkiem w szkołach? Nauczyciele podejmą decyzję we wtorek po Wielkanocy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS