Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?

27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?
27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?Arleta Zalewska | Fakty TVN

Szkoły i przedszkola są gotowe do strajku. W niektórych dzielnicach Warszawy, Gdańska czy Krakowa, mogą strajkować wszystkie placówki. To będzie, jak mówią rodzice, jazda bez trzymanki, bo egzaminy to jedno, ale kto zajmie się dziećmi?

- Będziemy sobie radzić tak, jak możemy sobie radzić. Może trochę babcia, może opiekunka - mówi pani Urszula Eriksen, matka trzech dziewczynek.

Najstarsza córka pani Urszuli w kwietniu powinna już być po egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego.

- To jest trochę jazda bez trzymanki - mówi pani Urszula i dodaje, że dzieci pytają czy mają się uczyć, czy nie, czy egzaminy się odbędą, czy wręcz przeciwnie.

- Zostało to zrzucone na dyrektorów, żeby poradzili sobie z tą sytuacją, jaka w tej chwili jest - informuje Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 103 w Warszawie, w której aż 95 procent nauczycieli powiedziało, że chce strajku.

- Nie będę miała tylu pracowników, żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Proszę rodziców o zapewnienie opieki w domu - dodaje pani Danuta.

Danuta Kozakiewicz jako nauczyciel ze strajkującymi się solidaryzuje. Jako dyrektor, przez ostatnie dni próbuje kreślić plan awaryjny dla całej szkoły.

- Mając 5 osób niestrajkujących plus dyrekcja powinnam według przepisów zrobić coś, żeby egzamin jednak się odbył - opowiada pani Danuta i dodaje, że stworzone zostały już nawet komisje, które są jednak nieprzygotowane i nieprzeszkolone.

Zapewnienia pani minister

- Egzaminy w terminach wyznaczonych się na pewno odbędą - zapewnia minister Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny zapewnienia, że rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniem do egzaminów. - Bardzo starannie, bardzo pilnie. Za to też odpowiada i minister Zalewska i kuratorzy i samorządy - mówi Elżbieta Rafalska.

- Na dzień dzisiejszy żadnej pomocy jeszcze nie otrzymaliśmy od nikogo. Jutro mam zebranie w samorządzie - ocenia sytuację Danuta Kozakiewicz.

- Za dwa tygodnie są egzaminy. My dalej nie wiemy, jaki ministerstwo edukacji ma plan - mówi Joanna Sas-Koc, mama Kacpra.

Niezależnie od uspokajających głosów płynących z ministerstwa, dzieci do szkoły przychodzą codziennie. A tam nikt im nie chce obiecać, że egzaminy się odbędą. - Nie próbujemy nic z tym zrobić. Nie mamy wpływu. To, co możemy zrobić, to wytłumaczyć sobie, że ktoś walczy o swoje i ma racje - dodaje Joanna Sas-Koc.

Problem dla rodziców

W przedszkolach i szkołach w całym kraju dla niemal wszystkich rodziców nadchodzący strajk wiąże się z problemami.

- Rozumiem ich, że walczą o swoje, ale nie ukrywam, dla mnie będzie to duży problem - uważa pan Tomasz Kulawik.

- Mam nadzieje, że babcia będzie mogła przyjść i opiekować synem - dodaje pani Aneta, mama Olafa.

Dla rodziców hasło "strajk rusza 8 kwietnia" równa się z niepewnością.

- Jedyne co, to wolne w pracy, choć też wiadomo, że to się nie da z dnia na dzień wziąć wolne i nie wiadomo na ile - mówi pani Magdalena Dudzik, matka pięciorga dzieci.

Pani Magda może wziąć urlop wypoczynkowy albo na żądanie. Jednak to tylko rozwiązanie na dzień, dwa, ale nie na dłużej. Może też na najmłodsze dziecko wziąć zasiłek opiekuńczy. To maksymalnie 60 dni dla obojga rodziców na cały rok.

- Oboje prowadzimy działalności gospodarcze. Dla nas wzięcie urlopu wiąże się po prostu z brakiem handlu - kalkuluje pan Tomasz Kulawik.

Na pomoc samorządy

Dla dzieci i rodziców pomoc przygotowują samorządy. W Warszawie powstał już sztab kryzysowy, gdzie przygotowywany jest plan miejsc i zajęć dla uczniów.

- Szykujemy placówki kultury, placówki sportowe. Tak, żeby tam można było ewentualnie się dziećmi zaopiekować - informuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W Białymstoku takim miejscem spotkań ma być stadion.

- Zajęcia związane z kulturą, sportem. W taki sposób, żeby zająć dzieci, by w bezpieczny sposób mogły w tej szkole przebywać - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Pierwsze spotkania samorządowców z dyrektorami szkół odbędą się w czwartek.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS