- Stalkerlj3l:
- a ze zubra zabili to muwi wszystko jaki szacunek maja do polakow.. i polskosci!!!
- rozwiń
Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
Gdy po latach przełamywania wrogości, wysiłkach na rzecz pojednania, a wreszcie codziennej sąsiedzkiej współpracy, w stosunkach polsko-niemieckich ostatnio się pojawiają polityczne rysy, pojawia się pytanie, czy pogorszyła się jakość życia Polaków wśród Niemców?
W Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie można odetchnąć. Niemiec nie musi być już taki perfekcyjny, a Polak nie czuje się, jak w czasach gdy klub zakładano. - Czułem się trochę mniej cywilizowany, trochę taki nieuczesany - mówi Piotr Mordel, współzałożyciel Klubu Polskich Nieudaczników.
Piotr Mordel, imigrant z lat 80., fryzury nie zmienił, ale nastawienie do Niemców już tak. - Niemiec szedł do Słubic, gdzie śpiewał w chórze polskim i nagle mówi: tak naprawdę, to mam tylko przyjaciół z Polski. To sąsiedztwo jest lepsze niż nam się wydaje - mówi.
Co nas łączy?
- Warto się lubić, bo sprawy idą lepiej. Nie trzeba się kochać, ale trzeba mieć świadomość tego, co nas łączy - wyjaśnia ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej Kai Olaf Lang.
Według badań Instytutu Spraw Publicznych, niemal połowa Polaków jest za zacieśnianiem współpracy. Co więc zbliża do siebie sąsiadujące narody? - Polacy są niepewni, jak oceniać niemiecką politykę. Z jednej strony słyszą negatywne opinie, z drugiej mają same pozytywne doświadczenia, bo byli w Niemczech, pracuje ktoś z rodziny, prowadzą interesy z Niemcami i są z tego zadowoleni. Stąd są zagubieni i rośnie grupa niezdecydowanych w opiniach - tłumaczy dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Niemcy też nie rozumieją, co się u nas dzieje, łatwiej więc przychodzi im oceniać nas źle. Chyba, że ktoś polityką się nie interesuje.
Stereotypy a rzeczywistość
- U moich znajomych coraz większe zainteresowanie Polską. Chcą organizować wyjazdy do Polski, chodzić na wydarzenia związane z Polską - mówi Justyna Burzyński, która prowadzi blog "Berlińsko.com Polski Blog z Berlina".
Maciej Tyszecki nawet nie zna nie niemieckiego. Wystarczy, że na witrynie swojego sklepu "Quadrat" ma napis o polskich projektantach, by przyciągnąć do sklepu niemieckie klientki. - Nie panoszą się, nie wywyższają się, więcej złych doświadczeń mamy z klientami, którzy mają polskie korzenie - mówi.
Wynika to z faktu, że ulica rządzi się swoimi prawami. Pan Marcin, bezdomny, tworzy i weryfikuje stereotypy. - Denerwuje mnie ich sztuczna uprzejmość. Za to pomocni są bardzo, mogą cię nie lubić, ale ci pomogą - mówi. Bo wiedzą, że w drugą stronę to też działa.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
No teraz niemcy mają naprawdę nie wygodnego sąsiada ale może tylko w taki sposób nauczy się ich pokory
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
a ze zubra zabili to muwi wszystko jaki szacunek maja do polakow.. i polskosci!!!
- 1Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
najpierw spójrz w lustro.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Dokładnie mało tego mają jeszcze czelność mówić że jakiekolwiek roszczenia o reparacje wojenne są bezzasadne.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »Kajetan P. został skazany na dożywocie
Kajetan P. został skazany na dożywocie. Pięć lat temu brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego. Poćwiartował jej zwłoki, a potem je spalił. Do końca życia ma siedzieć w takim więzieniu, w którym jest oddział psychiatryczny.
czytaj więcej »Fakty z 25 stycznia
Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. W programie powiemy również o ataku zimy, słowach prezydenta Rosji i nadchodzącym Finale WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"
Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.
czytaj więcej »Wypadki na drogach i przerwy w dostawach prądu. Zima sparaliżowała część Polski
Zima postanowiła o sobie przypomnieć. Szczególnie na południowym wschodzie, Polski. 40 tysięcy rodzin nie miało w poniedziałek prądu.
czytaj więcej »Lokale wznawiają działalność. "Wybór był prosty: albo się otworzymy, albo zamkniemy"
Bunt przedsiębiorców narasta. Otwarte są już nie tylko niektóre restauracje i kawiarnie, ale też niektóre kluby. Eksperci ostrzegają: w takich miejscach nie ma mowy o zachowaniu dystansu.
czytaj więcej »"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
czytaj więcej »Kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymani
Akcja CBŚ i kolejni członkowie gangu w rękach policji. Chodzi o międzynarodową grupę, dla której pracowało siedmiu Polaków. Narkotykami handlowali w całej Europie, samej marihuany mogli sprzedać kilkanaście ton.
czytaj więcej »Władimir Putin zabrał głos w sprawie protestów w Rosji
Władimir Putin zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń w Rosji. W masowych protestach widzi terrorystyczne metody, a w łamaniu prawa - niebezpieczeństwo. Prawo - według Putina - złamali protestujący, bo demonstracje były nielegalne.
czytaj więcej »Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.
czytaj więcej »W Polsce ma powstać największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer
Największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer to ma powstać w Radomiu. Po piątce dla zwierząt to ciekawy zwrot akcji. Ustawa miała zlikwidować w Polsce hodowle zwierząt futerkowych i mieli ją poprzeć "dobrzy ludzie".
czytaj więcej »Ostatnia prosta przed 29. Finałem WOŚP
Coraz bliżej do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest już piramida światła, jest wielki namiot z telewizyjnym studiem, jest też już prawie cała scenografia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tym razem gra dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. To ma być najdłuższe granie w historii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 26 stycznia
W poniedziałek w kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśniania. Na Podlasiu pojawią się opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju słaby i przelotny śnieg do 2 centymetrów. Będzie ślisko. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie rośnie.
czytaj więcej »Fakty z 24 stycznia
W poniedziałek mają ruszyć szczepienia osób powyżej 70. roku życia, dlatego eksperci przygotowali garść wskazówek dla seniorów. W programie powiemy również o restrykcjach w Europie, o niesamowitym nagraniu Nepalczyków z momentu wejścia na K2, a także o szkoleniu owczarków podhalańskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »