Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?

23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Renata Kijowska | Fakty TVN

Gdy po latach przełamywania wrogości, wysiłkach na rzecz pojednania, a wreszcie codziennej sąsiedzkiej współpracy, w stosunkach polsko-niemieckich ostatnio się pojawiają polityczne rysy, pojawia się pytanie, czy pogorszyła się jakość życia Polaków wśród Niemców?

W Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie można odetchnąć. Niemiec nie musi być już taki perfekcyjny, a Polak nie czuje się, jak w czasach gdy klub zakładano. - Czułem się trochę mniej cywilizowany, trochę taki nieuczesany - mówi Piotr Mordel, współzałożyciel Klubu Polskich Nieudaczników.

Piotr Mordel, imigrant z lat 80., fryzury nie zmienił, ale nastawienie do Niemców już tak. - Niemiec szedł do Słubic, gdzie śpiewał w chórze polskim i nagle mówi: tak naprawdę, to mam tylko przyjaciół z Polski. To sąsiedztwo jest lepsze niż nam się wydaje - mówi.

Co nas łączy?

- Warto się lubić, bo sprawy idą lepiej. Nie trzeba się kochać, ale trzeba mieć świadomość tego, co nas łączy - wyjaśnia ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej Kai Olaf Lang.

Według badań Instytutu Spraw Publicznych, niemal połowa Polaków jest za zacieśnianiem współpracy. Co więc zbliża do siebie sąsiadujące narody? - Polacy są niepewni, jak oceniać niemiecką politykę. Z jednej strony słyszą negatywne opinie, z drugiej mają same pozytywne doświadczenia, bo byli w Niemczech, pracuje ktoś z rodziny, prowadzą interesy z Niemcami i są z tego zadowoleni. Stąd są zagubieni i rośnie grupa niezdecydowanych w opiniach - tłumaczy dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Niemcy też nie rozumieją, co się u nas dzieje, łatwiej więc przychodzi im oceniać nas źle. Chyba, że ktoś polityką się nie interesuje.

Stereotypy a rzeczywistość

- U moich znajomych coraz większe zainteresowanie Polską. Chcą organizować wyjazdy do Polski, chodzić na wydarzenia związane z Polską - mówi Justyna Burzyński, która prowadzi blog "Berlińsko.com Polski Blog z Berlina".

Maciej Tyszecki nawet nie zna nie niemieckiego. Wystarczy, że na witrynie swojego sklepu "Quadrat" ma napis o polskich projektantach, by przyciągnąć do sklepu niemieckie klientki. - Nie panoszą się, nie wywyższają się, więcej złych doświadczeń mamy z klientami, którzy mają polskie korzenie - mówi.

Wynika to z faktu, że ulica rządzi się swoimi prawami. Pan Marcin, bezdomny, tworzy i weryfikuje stereotypy. - Denerwuje mnie ich sztuczna uprzejmość. Za to pomocni są bardzo, mogą cię nie lubić, ale ci pomogą - mówi. Bo wiedzą, że w drugą stronę to też działa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS