Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"

20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Czy żądanie ścigania pedofili w sutannach to atak na Kościół? Nie, to obrona dzieci. Jednak po filmie braci Sekielskich część polityków przekonywała, że trzeba bronić wiary. Jaki jest stosunek startujących w wyborach partii nie do wiary, nie do Boga, ale do instytucji Kościoła?

W kraju, w którym według GUS-u większość mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, stosunek do Kościoła staje się punktem odniesienia w kampanii wyborczej. Zrozumiał to dokładnie Jarosław Kaczyński, gdy po filmie o pedofilii wśród księży postanowił bronić Kościoła na finiszu kampanii europejskiej. Wygrał, bo do głosowania poszło wielu Polaków o konserwatywnych poglądach, którzy uwierzyli w zagrożenie ich wiary i tradycji.

- To, co robi PiS, to jest jego polityczna deklaracja. Natomiast Kościół nie powinien zbyt pochopnie tego, że tak powiem, łatwo kupować - mówi ksiądz profesor Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lewica i PiS reprezentują dwie skrajne postawy wobec Kościoła. - My chcemy po prostu, żeby Kościół traktowany był tak, jak każda inna organizacja pozarządowa - tłumaczy Adrian Zandberg, kandydat KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

Lewica domaga się renegocjacji konkordatu, całkowicie świeckiego państwa, w tym likwidacji religii w szkołach i aborcji na życzenie do 12 tygodnia. Z żadnym z tych postulatów nie zgadza się PiS. - Nie da się polskości od chrześcijaństwa, nawet katolicyzmu, oddzielić w wymiarze kulturowym - twierdzi Marcin Horała, kandydat PiS do Sejmu.

Wykładnię misji Kościoła, PiS zapisało bardzo dokładnie w programie wyborczym, zgodnie z którym Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej, a także odegrał i odgrywa w Polsce wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów, bo nie tylko narodowotwórczą i cywilizacyjną, ale również ochronną.

Prawo i Sprawiedliwość jest również zdania, że nauka Kościoła jest silnie połączona z polskim patriotyzmem i tradycją, co wpływa na budowę tożsamości politycznej narodu. PiS uważa dodatkowo, że trzeba podtrzymać specyficzny status Kościoła, bo jest on wyjątkowo ważny.

- Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła. Musi wiedzieć, że poza nim jest, jeszcze raz to powtarzam, nihilizm - mówił 7 września Jarosław Kaczyński.

- Ja znam bardzo wielu ludzi, którzy się do Kościoła nie przyznają, a którzy reprezentują wysoki poziom moralny - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Państwa wyznaniowe źle kończą

Polacy nie są aż tak skrajni, by dać Kościołowi wszystko, albo wszystko zabrać.

- Państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Mamy emocje skrajne po lewej i po prawej stronie, i mało miejsca zostaje na ten środek - uważa Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

W tym środku chce być właśnie Koalicja Obywatelska. Stąd na jej listach konserwatywni Joanna Fabisiak i Ireneusz Raś i lewicowa Barbara Nowacka.

- Koalicja ma to do siebie, że dopuszczamy różne poglądy - mówi Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która dodaje, że panuje zgodność co do tego, że sprawy wiary i sprawy państwa są sprawami zupełnie oddzielnymi.

Koalicja jest za utrzymaniem konkordatu, rozdziałem Kościoła od państwa, wprowadzeniem in vitro i utrzymaniem aktualnego kompromisu aborcyjnego. - W przyszłości będziemy mogli rozmawiać, jak to zrobić, żeby ta ustawa stanowiła standardy europejskie, ale na razie mamy prawo, więc niech to prawo będzie egzekwowane - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

W programie KO nie ma słowa o Kościele. Wyraźnie widać, że Koalicja chce unikać dyskusji światopoglądowych. Grzegorz Schetyna zapowiedział otwarcie, że na debatę o tematyce państwo-Kościół Koalicja Obywatelska jest gotowa po 13 października, czyli po wyborach.

Teraz mają być ważne deklaracje programowe. Jednak wybory europejskie PiS wygrało, bo z pomocą wielu duchownych postawiło na zagrożenia, które rzekomo mają wykorzeniać wiarę i polskość.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS