Fakty - oglądaj online

Sprawy zawieszone, sędziowie wstrzymują się od pracy. Paraliż Sądu Najwyższego

Były podziękowania, pożegnania i łzy wzruszenia. Sędziowie Sądu Najwyższego, których w stan spoczynku chce odesłać Andrzej Duda, nie zgadzają się z decyzją, ale wstrzymają się od orzekania. Krajobraz w trakcie bitwy o Sąd Najwyższy wygląda dziś tak, że blisko sto spraw jest zawieszonych. Pracuje tylko 51 ze 120 sędziów.

Prezydent wysłał na emeryturę siedmiu sędziów, więc z wokandy spada 99 spraw, co oznacza opóźnienie o co najmniej dwa miesiące - wyliczają pracownicy Sądu Najwyższego.

- Co będzie z Sądem Najwyższym? To jest moja wielka troska - mówi sędzia SN Stanisław Zabłocki, jeden z sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku.

Sędzia Wojciech Katner za niecałe półtora roku i tak miał pójść na emeryturę, ale po co robić to z dnia na dzień, gdy ma już wyznaczone terminy? - Mam w październiku trzy posiedzenia, to już nie będę ich miał - kwituje.

Sędzia Katner: uważam się za osobę skrzywdzoną postanowieniem prezydenta

Jestem sędzią w stanie czynnym. Natomiast zawieszam sprawy, nie mogę orzekać w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy te orzeczenia nie byłyby nieważne - oświadczył sędzia Sądu Najwyższego Wojciech Katner. Sędzia, decyzją prezydenta przeniesiony w środę w...

Sędziowie czekają

Prezydencki minister nie dostrzega jednak żadnego problemu. - Sąd Najwyższy działa, funkcjonuje, kieruje sądem pan sędzia Zawistowski - twierdzi Paweł Mucha.

Sądem Najwyższym kieruje prezes Gersdorf - słychać w gmachu sądu. - To wszystko jest niezgodne z Konstytucją, a dla nich (sędziów - przyp. red.) krzywdzące osobiście - ocenia sama I Prezes SN.

Sędziowie nie akceptują decyzji prezydenta, ale do czasu orzeczenia wstępnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będą się wstrzymywali od orzekania, nie będąc pewnymi swojego statusu. Pytają, czemu i prezydent dla pewności na to orzeczenie nie zaczekał.

- Okazuje brak szacunku dla instytucji unijnej - komentuje Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

Zastępca ministra Ziobry uważa, że nie ma na co czekać. - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nijak się ma do wymiaru sprawiedliwości, organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Sędziowie w obronie sędziów. Zamierzają dołączyć kolejni

Sędziowie z Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa i Słupska piszą specjalną uchwałę, a w niej stają w obronie sędziów, którzy zostali wezwani do rzecznika dyscyplinarnego. Tu nie chodzi o przewinienia, ale tłumienie krytyki pod adresem PiS -...

Połowiczna zmiana

Sam prezydent oburzał się niedawno, że w Sądzie Najwyższym są sędziowie, którzy wydawali wyroki w czasie stanu wojennego. - W Sądzie Najwyższym wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia w czasie stanu wojennego - mówił 31 sierpnia Andrzej Duda.

Ale rzeczywistym celem zmian chyba jednak nie było usunięcie właśnie ich, bo z grona dwóch takich sędziów odchodzi tylko jeden - Józef Iwulski. A drugi - sędzia Waldemar Płóciennik (ur. 1955) - jest za młody na emeryturę, więc jego zmiany nie dotyczą. Będzie dalej pracować.

Tu chodzi o kontrolę polityczną nad Sądem Najwyższym - Waldemar Płóciennik sugerował to już wtedy, gdy ustawa o SN wchodziła w życie. - Jeśli decyzje personalne mają w najbliższym czasie podejmować politycy, jeśli chodzi o obsadę stanowisk kierowniczych w sądzie, no to wnioskować można dosyć prosto - przekonywał 3 kwietnia.

"Trzeba pozostawić samym sędziom możliwość dokonania wyboru. Sytuacja jest bardzo trudna"

Konstytucja gwarantuje sędziom niezawisłość i nieusuwalność. Regulacja, która zezwalała na przymusowe przesunięcie w stan spoczynku sędziów z tego względu, że ukończyli 65. rok życia, jest w ocenie sędziów Sądu Najwyższego niezgodna z konstytucją...

Niejasne powody

Pozostali sędziowie wzruszają ramionami. - Całe życie orzekałam w wydziale cywilnym. Nigdy nie orzekałam w sprawach karnych. A po drugie tak się składa, że w stanie wojennym byłam na urlopie wychowawczym, wiec nie orzekałam w ogóle - mówi sędzia SN Maria Szulc.

Sędzia Zabłocki za komuny nie skazywał, a wręcz bronił skazywanych. - Smutek mnie ogarnia o instytucję. O moją instytucję. Ja sobie poradzę, i tak już miałem niedługo odejść - mówi.

Sędzia Katner też nie rozumie dlaczego prezydent nie wyraził wobec niego zgody na dalsze zajmowanie stanowiska. - W sytuacji, w której mnie powoływał Lech Kaczyński, z którym wcześniej współpracowałem znakomicie jako jego zastępca w Najwyższej Izbie Kontroli... - mówi.

Zgodnie z ustawą w Sądzie Najwyższym powinno być 120 sędziów. Teraz jest 51.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 listopada

  Fakty z 15 listopada

  Afera KNF prowokuje pytania nie tylko o Marka Chrzanowskiego, ale także o przepisy o przejmowaniu banków, nad którymi pracuje parlament, i na których zależało byłemu szefowi KNF. W programie także o brexicie, o sprawie rolnika, który został oskarżony o stalking, a także o sądowym starciu między Krystyną Pawłowicz a Jerzym Owsiakiem. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Policja śledziła Ryszarda Petru. Polityk wytoczył proces

  Policja śledziła Ryszarda Petru. Polityk wytoczył proces

  W trakcie zeszłorocznych protestów w obronie niezależności Sądu Najwyższego policja śledziła zarówno posła opozycji Ryszarda Petru, jak i członków Obywateli RP. Policja obserwowała posła nie tylko na demonstracji, ale i w czasie prywatnym. W czwartek tłumaczyli to w sądzie. - Jeżeli policja tak działa, to tylko w trosce o bezpieczeństwo - mówili policjanci.

  czytaj więcej »
 • Poszukiwany od wtorku 12-latek został odnaleziony

  Poszukiwany od wtorku 12-latek został odnaleziony

  Po dwóch dniach poszukiwań odnalazł się zaginiony 12-latek. Uratowało go szczekanie Miśka. Chłopca szukała policja i wojsko, ale najbardziej pomógł jego własny pies - Misiu, rasy mieszanej. Zaalarmował mieszkańca Izdebek, który był w lesie. Potem do chłopca policjantów doprowadził pies tropiący.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 16 listopada

  Prognoza pogody na piątek 16 listopada

  W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią stopniowo zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1014 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 listopada

  Fakty z 14 listopada

  Do siedziby KNF najpierw wchodzi odwołany przewodniczący, a potem CBA. Opozycja nie ustaje w żądaniach powołania komisji śledczej. Powstaje również pytanie o to, kto stanie na czele tej najważniejszej instytucji finansowej. W programie powiemy również o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że nowelizacja ustawy znosząca limit składek na ZUS jest niezgodna z Konstytucją. Powiemy również o tym, jak cukrzyca potrafi zmienić życie i jak próbować jej uniknąć. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka premiera Morawieckiego?

  Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka premiera Morawieckiego?

  Agenci CBA wkraczają do Komisji Nadzoru Finansowego, minister Ziobro obiecuje stanowcze działania pod jego osobistym nadzorem, a opozycja twardo żąda komisji śledczej. W sprawie Amber Gold pytano o polityczny parasol, w aferze Rywina "o grupę trzymającą władzę". Przesłuchiwano premierów Tuska i Millera. Czy premier Morawiecki również jest gotów odpowiadać na pytania o skandal w jednej z najważniejszych instytucji finansowych?

  czytaj więcej »
 • Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

  Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

  Nagrana rozmowa byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego z właścicielem prywatnego banku to nie tylko biznes i polityka. To pytanie o wiarygodność instytucji, która ma chronić i kontrolować banki i pytanie o bezpieczeństwo pieniędzy, które w bankach trzymamy. Na czele Komisji Nadzoru Finansowego musi stanąć człowiek o nieposzlakowanej opinii i ponad politycznymi podziałami.

  czytaj więcej »
tvnpix