Sprawy zawieszone, sędziowie wstrzymują się od pracy. Paraliż Sądu Najwyższego

13.09.2018 | Sprawy zawieszone, sędziowie wstrzymują się od pracy. Paraliż Sądu Najwyższego
13.09.2018 | Sprawy zawieszone, sędziowie wstrzymują się od pracy. Paraliż Sądu Najwyższego
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.09.2018 | Sprawy zawieszone, sędziowie wstrzymują się od pracy. Paraliż Sądu NajwyższegoMaciej Knapik | Fakty TVN

Były podziękowania, pożegnania i łzy wzruszenia. Sędziowie Sądu Najwyższego, których w stan spoczynku chce odesłać Andrzej Duda, nie zgadzają się z decyzją, ale wstrzymają się od orzekania. Krajobraz w trakcie bitwy o Sąd Najwyższy wygląda dziś tak, że blisko sto spraw jest zawieszonych. Pracuje tylko 51 ze 120 sędziów.

Prezydent wysłał na emeryturę siedmiu sędziów, więc z wokandy spada 99 spraw, co oznacza opóźnienie o co najmniej dwa miesiące - wyliczają pracownicy Sądu Najwyższego.

- Co będzie z Sądem Najwyższym? To jest moja wielka troska - mówi sędzia SN Stanisław Zabłocki, jeden z sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku.

Sędzia Wojciech Katner za niecałe półtora roku i tak miał pójść na emeryturę, ale po co robić to z dnia na dzień, gdy ma już wyznaczone terminy? - Mam w październiku trzy posiedzenia, to już nie będę ich miał - kwituje.

Sędziowie czekają

Prezydencki minister nie dostrzega jednak żadnego problemu. - Sąd Najwyższy działa, funkcjonuje, kieruje sądem pan sędzia Zawistowski - twierdzi Paweł Mucha.

Sądem Najwyższym kieruje prezes Gersdorf - słychać w gmachu sądu. - To wszystko jest niezgodne z Konstytucją, a dla nich (sędziów - przyp. red.) krzywdzące osobiście - ocenia sama I Prezes SN.

Sędziowie nie akceptują decyzji prezydenta, ale do czasu orzeczenia wstępnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będą się wstrzymywali od orzekania, nie będąc pewnymi swojego statusu. Pytają, czemu i prezydent dla pewności na to orzeczenie nie zaczekał.

- Okazuje brak szacunku dla instytucji unijnej - komentuje Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

Zastępca ministra Ziobry uważa, że nie ma na co czekać. - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nijak się ma do wymiaru sprawiedliwości, organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Połowiczna zmiana

Sam prezydent oburzał się niedawno, że w Sądzie Najwyższym są sędziowie, którzy wydawali wyroki w czasie stanu wojennego. - W Sądzie Najwyższym wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia w czasie stanu wojennego - mówił 31 sierpnia Andrzej Duda.

Ale rzeczywistym celem zmian chyba jednak nie było usunięcie właśnie ich, bo z grona dwóch takich sędziów odchodzi tylko jeden - Józef Iwulski. A drugi - sędzia Waldemar Płóciennik (ur. 1955) - jest za młody na emeryturę, więc jego zmiany nie dotyczą. Będzie dalej pracować.

Tu chodzi o kontrolę polityczną nad Sądem Najwyższym - Waldemar Płóciennik sugerował to już wtedy, gdy ustawa o SN wchodziła w życie. - Jeśli decyzje personalne mają w najbliższym czasie podejmować politycy, jeśli chodzi o obsadę stanowisk kierowniczych w sądzie, no to wnioskować można dosyć prosto - przekonywał 3 kwietnia.

Niejasne powody

Pozostali sędziowie wzruszają ramionami. - Całe życie orzekałam w wydziale cywilnym. Nigdy nie orzekałam w sprawach karnych. A po drugie tak się składa, że w stanie wojennym byłam na urlopie wychowawczym, wiec nie orzekałam w ogóle - mówi sędzia SN Maria Szulc.

Sędzia Zabłocki za komuny nie skazywał, a wręcz bronił skazywanych. - Smutek mnie ogarnia o instytucję. O moją instytucję. Ja sobie poradzę, i tak już miałem niedługo odejść - mówi.

Sędzia Katner też nie rozumie dlaczego prezydent nie wyraził wobec niego zgody na dalsze zajmowanie stanowiska. - W sytuacji, w której mnie powoływał Lech Kaczyński, z którym wcześniej współpracowałem znakomicie jako jego zastępca w Najwyższej Izbie Kontroli... - mówi.

Zgodnie z ustawą w Sądzie Najwyższym powinno być 120 sędziów. Teraz jest 51.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS