Fakty - oglądaj online

Orkiestra dla noworodków

Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra

Pod hasłem "wyrównywania szans" kryją się inkubatory, respiratory, aparaty USG i nie tylko. To będzie sprzęt do leczenia noworodków, a zakupy z tegorocznej zbiórki trafią na oddziały położnicze i neonatologiczne w dużych, małych i najmniejszych miastach.

Szpitale powiatowe w Opocznie i Bielsku Podlaskim - co zrobić, żeby rodzące się tam dzieci były tak samo bezpieczne jak te, które rodzą się w dużych klinikach ginekologicznych w dużych miastach? Jaki sprzęt jest tu potrzebny? Te pytania zadaliśmy dyrekcji i pracownikom tych szpitali.

Numer jeden na liście potrzeb to stanowisko do resuscytacji. Aparaty, jakie powinny trafić do szpitali powiatowych, pokazała nam Maria Borszewska-Kornacka z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. Oddział kierowany przez panią profesor jest wyposażony doskonale.

Dla małych dzieci Wielka Orkiestra kupi też bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry, a także inkubatory, kardiomonitory i ultrasonografy. Fundacja Jurka Owsiaka od początku swojego działania na oddziały noworodkowe dostarczyła już kilka tysięcy tego typu maszyn. To ciągle jednak mało.

- Ostatni raz graliśmy dla noworodków siedem lat temu. Ten sprzęt się zużywa - mówi prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg, członek zarządu fundacji WOŚP.

Była skrajnym wcześniakiem. "Chcemy się odwdzięczyć"

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Lekarze mówili, by przygotować się na najgorsze. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i późniejszej rehabilitacji, czteroletnia Ola jako wolontariuszka zbiera datki do puszki w...

Najważniejszy pierwszy odddech

Ilu dzieciom ten sprzęt uratował zdrowie i życie w ciągu ćwierć wieku grania Orkiestry? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Wiemy jednak, że oddziałów noworodkowych w Polsce jest czterysta i zdecydowana większość to oddziały takie jak te w Opocznie i Bielsku Podlaskim. One potrzebują wsparcia.

- Oddziały pierwszego stopnia muszą mieć wszystko do zapewnienia prawidłowego pierwszego oddechu, to jest pierwsza linia frontu - tłumaczy prof. Maria Borszewska-Kornacka.

Po zakończeniu zbiórki szpitale będą mogły zgłaszać do fundacji WOŚP zapotrzebowanie na konkretny sprzęt medyczny. Orkiestra ogłosi przetarg i spróbuje te prośby spełnić.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 22 listopada

  Fakty z 22 listopada

  Gorące i nerwowe głosowania w Sejmie. Wybrano nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W programie powiemy również o tajemniczej śmierci rowerzystki, sprawie agenta Tomka i europośle PiS, który utknął na balkonie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

  "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

  W prokuraturze jest już zawiadomienie Lewicy o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Anulowała nocne głosowanie w sprawie wyboru posłów członków KRS-u, gdy jej partyjna koleżanka podpowiedziała jej, że PiS może głosowanie przegrać. Wyników anulowanego głosowania nie ujawniła. Według Ryszarda Terleckiego to głosowanie "wypadło, rzeczywiście, trochę niezręcznie".

  czytaj więcej »
 • Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

  Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

  Śląska policja szuka dwóch kobiet, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci 61-letniej rowerzystki. Na zdjęciach z monitoringu widać jak kobieta jedzie chodnikiem. Gdy minęła ją jadąca z naprzeciwka ciężarówka, kobieta leżała już martwa. Miała widoczne obrażenia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

  Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

  Na wschodzie wystąpią opady deszczu, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Poza tym będzie dość pogodnie. Temperatura wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 21 listopada

  Fakty z 21 listopada

  Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

  czytaj więcej »
 • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

  czytaj więcej »
tvnpix