Fakty - oglądaj online

Orkiestra dla noworodków

Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra

Pod hasłem "wyrównywania szans" kryją się inkubatory, respiratory, aparaty USG i nie tylko. To będzie sprzęt do leczenia noworodków, a zakupy z tegorocznej zbiórki trafią na oddziały położnicze i neonatologiczne w dużych, małych i najmniejszych miastach.

Szpitale powiatowe w Opocznie i Bielsku Podlaskim - co zrobić, żeby rodzące się tam dzieci były tak samo bezpieczne jak te, które rodzą się w dużych klinikach ginekologicznych w dużych miastach? Jaki sprzęt jest tu potrzebny? Te pytania zadaliśmy dyrekcji i pracownikom tych szpitali.

Numer jeden na liście potrzeb to stanowisko do resuscytacji. Aparaty, jakie powinny trafić do szpitali powiatowych, pokazała nam Maria Borszewska-Kornacka z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. Oddział kierowany przez panią profesor jest wyposażony doskonale.

Dla małych dzieci Wielka Orkiestra kupi też bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry, a także inkubatory, kardiomonitory i ultrasonografy. Fundacja Jurka Owsiaka od początku swojego działania na oddziały noworodkowe dostarczyła już kilka tysięcy tego typu maszyn. To ciągle jednak mało.

- Ostatni raz graliśmy dla noworodków siedem lat temu. Ten sprzęt się zużywa - mówi prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg, członek zarządu fundacji WOŚP.

Była skrajnym wcześniakiem. "Chcemy się odwdzięczyć"

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Lekarze mówili, by przygotować się na najgorsze. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i późniejszej rehabilitacji, czteroletnia Ola jako wolontariuszka zbiera datki do puszki w...

Najważniejszy pierwszy odddech

Ilu dzieciom ten sprzęt uratował zdrowie i życie w ciągu ćwierć wieku grania Orkiestry? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Wiemy jednak, że oddziałów noworodkowych w Polsce jest czterysta i zdecydowana większość to oddziały takie jak te w Opocznie i Bielsku Podlaskim. One potrzebują wsparcia.

- Oddziały pierwszego stopnia muszą mieć wszystko do zapewnienia prawidłowego pierwszego oddechu, to jest pierwsza linia frontu - tłumaczy prof. Maria Borszewska-Kornacka.

Po zakończeniu zbiórki szpitale będą mogły zgłaszać do fundacji WOŚP zapotrzebowanie na konkretny sprzęt medyczny. Orkiestra ogłosi przetarg i spróbuje te prośby spełnić.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 sierpnia

  Fakty z 15 sierpnia

  W Genui wciąż trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui. Bilans ofiar rośnie, a Włosi domagają się ukarania winnych. Wisłostradą w Warszawie przejechała defilada z okazji Święta Wojska Polskiego, prezydent mówił o konieczności zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 procent do 2024 roku. W programie powiemy także o dramacie, który rozegrał się na plaży w Darłówku. Fala porwała troje dzieci, morze wyrzuciło jedno - 14-latka, który zmarł w szpitalu. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Gersdorf: aktualna władza nauczyła nas nierespektowania wykładni i reguł

  Gersdorf: aktualna władza nauczyła nas nierespektowania wykładni i reguł

  Pierwsza prezes Sądu Najwyższego udzieliła wywiadu agencji Reuters. Małgorzata Gersdorf przekonywała, że polski rząd gra na zwłokę, Unia Europejska musi działać szybciej. Porównała sędziów do wyciętych drzew w Puszczy Białowieskiej. Wtedy - jak mówiła, rząd się cofnął. Teraz - jak dodała - "nie będzie jak się cofać, bo kiedy zostaną zwolnieni, nie będzie jak się cofać, bo sędziów nie będzie".

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 16 sierpnia

  Prognoza pogody na czwartek 16 sierpnia

  W czwartek pogodnie. Tylko na południowym wschodzie i południu Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu do 5-20 mm i burze. Na Warmii i Mazurach pochmurno i możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Podlasiu i Suwalszczyźnie i 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na zachodzie południowy, na pozostałym obszarze kraju północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny do 80 km/h.

  czytaj więcej »
 • KE przechodzi do kolejnego etapu. "Byłoby zdumiewające, gdyby Unia nie reagowała"

  KE przechodzi do kolejnego etapu. "Byłoby zdumiewające, gdyby Unia nie reagowała"

  PiS myśli o Unii jak o bankomacie, z którego państwo członkowskie może brać i robić co chce. Jednym słowem: hulaj dusza, piekła nie ma - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Miller, komentując fakt, że KE rozpoczyna drugi etap postępowania w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. - Byłoby zdumiewające, gdyby Unia Europejska nie reagowała w takich przypadkach jak Polski czy Węgier - dodał były premier.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 sierpnia

  Fakty z 14 sierpnia

  Na autostradzie A10 w Genui runął wiadukt pełen samochodów. Jest co najmniej kilkadziesiąt ofiar. W programie też o areszcie dla kierowcy, który wjechał w dwie dziewczynki koło Koluszek, o wielkiej paradzie w Warszawie, a także o słowach szefa MON o "sodomitach". Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Runął wiadukt w Genui. Kilkadziesiąt ofiar

  Runął wiadukt w Genui. Kilkadziesiąt ofiar

  Na autostradzie A10 w Genui runął wiadukt pełen samochodów. Auta spadały z wysokości kilkudziesięciu metrów. Ciągle nie wiadomo, ile osób zginęło, ale 30 ciał już znaleziono. Włosi mówią o piekle. I rzeczywiście moment zawalenia się wiaduktu wygląda jak koniec świata.

  czytaj więcej »
 • Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"

  Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"

  Premier ogłosił datę wyborów. 21 października pierwsza tura, a 4 listopada - druga. Kampania samorządowa może startować oficjalnie. Nieoficjalnie maraton już trwa. Lista startowa, w niektórych miastach, jest bardzo długa. Warszawa ma 11 kandydatów na prezydenta. Te wybory to będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian politycznego poparcia od 2015 roku.

  czytaj więcej »
tvnpix