Fakty - oglądaj online

Orkiestra dla noworodków

Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra

Pod hasłem "wyrównywania szans" kryją się inkubatory, respiratory, aparaty USG i nie tylko. To będzie sprzęt do leczenia noworodków, a zakupy z tegorocznej zbiórki trafią na oddziały położnicze i neonatologiczne w dużych, małych i najmniejszych miastach.

Szpitale powiatowe w Opocznie i Bielsku Podlaskim - co zrobić, żeby rodzące się tam dzieci były tak samo bezpieczne jak te, które rodzą się w dużych klinikach ginekologicznych w dużych miastach? Jaki sprzęt jest tu potrzebny? Te pytania zadaliśmy dyrekcji i pracownikom tych szpitali.

Numer jeden na liście potrzeb to stanowisko do resuscytacji. Aparaty, jakie powinny trafić do szpitali powiatowych, pokazała nam Maria Borszewska-Kornacka z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. Oddział kierowany przez panią profesor jest wyposażony doskonale.

Dla małych dzieci Wielka Orkiestra kupi też bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry, a także inkubatory, kardiomonitory i ultrasonografy. Fundacja Jurka Owsiaka od początku swojego działania na oddziały noworodkowe dostarczyła już kilka tysięcy tego typu maszyn. To ciągle jednak mało.

- Ostatni raz graliśmy dla noworodków siedem lat temu. Ten sprzęt się zużywa - mówi prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg, członek zarządu fundacji WOŚP.

Była skrajnym wcześniakiem. "Chcemy się odwdzięczyć"

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Lekarze mówili, by przygotować się na najgorsze. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i późniejszej rehabilitacji, czteroletnia Ola jako wolontariuszka zbiera datki do puszki w...

Najważniejszy pierwszy odddech

Ilu dzieciom ten sprzęt uratował zdrowie i życie w ciągu ćwierć wieku grania Orkiestry? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Wiemy jednak, że oddziałów noworodkowych w Polsce jest czterysta i zdecydowana większość to oddziały takie jak te w Opocznie i Bielsku Podlaskim. One potrzebują wsparcia.

- Oddziały pierwszego stopnia muszą mieć wszystko do zapewnienia prawidłowego pierwszego oddechu, to jest pierwsza linia frontu - tłumaczy prof. Maria Borszewska-Kornacka.

Po zakończeniu zbiórki szpitale będą mogły zgłaszać do fundacji WOŚP zapotrzebowanie na konkretny sprzęt medyczny. Orkiestra ogłosi przetarg i spróbuje te prośby spełnić.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix