Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
  • Magda Linette powalczy o finał Australian Open. "Szykuje się prawdziwa bitwa"
  • Ustawa wiatrakowa kością niezgody w rządzie. Sytuację ma załagodzić poprawka o referendach

"Będziemy żądali od dyrektorów podlaskich szpitali wyjaśnień"

Lekarze z Podlasia odmówili terminacji ciąży zgwałconej 14-latce z niepełnosprawnością intelektualną. Powołali się na klauzulę sumienia. Historia dziewczynki rezonuje na sejmowych korytarzach i wywołuje pytania dotyczące prawa, które powinno chronić ofiary.

Sąd Najwyższy utrzymał wyrok uniewinniający dla kobiety, która zabiła męża w obronie przed gwałtem

Sąd Najwyższy utrzymał w środę wyrok uniewinniający dla 38-letniej pani Karoliny. Orzeczenie...

O sprawie czternastoletniej dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną, zgwałconej przez członka rodziny, której lekarze z Podlasia odmówili zakończenia ciąży powołując sie na klauzulę sumienia, informowaliśmy we wtorek w "Faktach" TVN.

Teraz temat podjęli również politycy.

- Czy i kto poniesie karę za dręczenie zgwałconej nastolatki? - pytała w środę z sejmowej mównicy Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

- Niebywały skandal, dlatego będziemy żądali od dyrektorów podlaskich szpitali wyjaśnień - zapowiedział Krzysztof Truskolaski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Opozycja chce też wyjaśnień od ministra zdrowia i specjalnego posiedzenia komisji zdrowia. W klubie PiS pośpiech tylko w unikaniu pytań.

- Najpierw zacznijmy od tego, że są to doniesienia medialne - mówiła Monika Pawłowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Pytania o sprawę zlekceważyła też posłanka PiS Barbara Dziuk.

Pytania o klauzulę sumienia

To nie jest żaden wymysł, ani żadna łaska, bo terminacja ciąży z gwałtu wykonana w publicznym szpitalu przez lekarza opłacanego z publicznych pieniędzy kobiecie się po prostu prawnie należy. Wie o tym PiS, ale ma swoje "ale".

- Może dojść (do terminacji - przyp. red.), ale przy szacunku oczywiście dla klauzuli sumienia - wskazuje Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

- (Lekarze - przyp. red.) mają do tego (odmówienia przeprowadzenia aborcji - przyp. red.) prawo, bo mają klauzulę sumienia. Natomiast zabieg był jak najbardziej dopuszczalny - uważa poseł PiS Bolesław Piecha.

Skoro jednak pacjentka ma prawo do zabiegu, ale lekarz ma prawo zabiegu nie wykonać, to czyje prawa są tu właściwie chronione - pyta opozycja. - Czy sumienie lekarzy jest ważniejsze niż zdrowie i życie kobiet? - pyta Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Państwo zatroszczyło się o sumienia lekarzy, tworząc dla nich specjalne przepisy, ale pominęło interes pacjentek, które na tym cierpią.

- Brakuje w naszym kraju właśnie takiego systemu, będącego drugą stroną klauzuli sumienia. Przepisów, które w sposób jasny by mówiły, że jeżeli lekarz powoła się na klauzulę sumienia, do czego ma pełne prawo, to wówczas państwo gwarantuje, że zabieg będzie wykonany przez innego lekarza czy w innym szpitalu - zwraca uwagę Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Także według opozycji potrzeba zmian w klauzuli sumienia. - Przepisy regulujące przedstawimy w najbliższych dniach - zapowiada Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej,

Jednak ten problem to nie kwestia ostatnich dni, a ostatnich lat, w których kobietom w Polsce trudno się żyło, a lekarzom - trudno pracowało.

- Czym się lekarz dzisiaj bardziej przejmuje? Mną, czy boi się państwa, czy prokuratury, czy PiS-u, czy rządzących, czy biskupa? - pyta Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix