112 spóźnień przewodniczącego KRS. Sędzia Mazur: to raptem sześć procent

13.03.2019 | 112 spóźnień przewodniczącego KRS. Sędzia Mazur: to raptem sześć procent
13.03.2019 | 112 spóźnień przewodniczącego KRS. Sędzia Mazur: to raptem sześć procent
Arleta Zalewska | Fakty TVN
13.03.2019 | 112 spóźnień przewodniczącego KRS. Sędzia Mazur: to raptem sześć procentArleta Zalewska | Fakty TVN

Licznik sędziego Leszka Mazura zatrzymał się na 112 wyrokach. W tylu sprawach obecny szef KRS spóźnił się z pisemnym uzasadnieniem wydanego przez siebie wyroku. Normalnie byłby to powód do dyscyplinarki. Sędziemu Mazurowi nie przeszkodził on jednak w zmianie stanowiska i awansie.

Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nie widzi powodów, bo rezygnować z funkcji szefa Krajowej Rady Sądownictwa. Przynajmniej nie do czasu jakiegoś rozstrzygnięcia dyscyplinarnego. Jego postawa jest odpowiedzią na to, o co apeluje szefowa drugiego co do wielkości stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce.

- Powinien złożyć urząd przewodniczącego, no bo pełniąc tę rolę, powinien swoją osobą dawać gwarancje prawidłowego wykonywania powierzonych mu funkcji, a moim zdaniem takich gwarancji nie daje - uważa Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Rezygnacji nie będzie, ale jest wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Chodzi o sprawę 112 spóźnień w ciągu 4 lat. Tyle razy bez usprawiedliwienia sędzia przekroczył termin wydania uzasadnienia do wyroku. Sprawę jako pierwszy ujawnił portal Konkret24.

- Jeżeli odnieść to do łącznej liczby uzasadnień, które napisałem w tym czasie, to znaczy ponad tysiąc, to jest raptem sześć procent. Gdybyśmy stosowali tę logikę, którą próbują zastosować stowarzyszenia sędziowskie, to myślę, że bardzo duża liczba sędziów musiałaby zrezygnować - komentuje całą sytuację Leszek Mazur.

Powinien być wzorem

- Z taką statystyką uzasadnień sędzia Mazur nie miałby czego szukać w sądzie wyższej instancji. Po prostu nie przeszedłby merytorycznej oceny - uważa Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zajmujący stanowisko przewodniczącego KRS sędzia Mazur ocenia pracę, kwalifikacje i współdecyduje o awansach innych sędziów, na które liczba spóźnień ma wpływ. On jednak w swojej sprawie nieprawidłowości nie dostrzega. Tłumaczy się dużym natężeniem spraw, dodatkowymi obowiązkami i tym, że inni sędziowie terminy przekraczają dużo częściej.

- Pomimo takiej liczby przeterminowanych uzasadnień, żadna ze stron, czy pełnomocnik strony, nie złożył wniosku o skargi - tłumaczy Leszek Mazur.

- Osoba, która uchybia terminom podstawowych, obciążających sędziego czynności, ocenia sędziów, wytykając im właśnie takie uchybienia... no musiałabym tutaj użyć brzydkich słów, czego nie chcę zrobić, bo jest to moim zdaniem niegodne - mówi sędzia Beata Morawiec.

O spóźnieniach szefa KRS rzecznik dyscyplinarny dowiedział się z mediów, a nie - jak w przypadku sędzi z Gorzowa - z analizy akt, o które sam rzecznik zawnioskował.

- W mojej sprawie, że tak powiem, wykazał się nadzwyczajną inicjatywą, bo zadziałał bez impulsu - uważa sędzia Olimpia Barańska-Małuszek ze stowarzyszenia "Iustitia".

W przypadku sędzi Barańskiej-Małuszek - spóźnień było zaledwie dziesięć. W przypadku Leszka Mazura - 112. Sędzia Barańska Małuszek to inicjatorka uchwały o niezależności sądownictwa i tej, w której sędziowie skrytykowali słowa Jarosława Kaczyńskiego o ojkofobii sędziów. Leszek Mazur mówi, że nie wie, co wywołało reakcję rzecznika, ale w jego działaniach - szef KRS nierówności nie dostrzega.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS