Fakty - oglądaj online

Partyjna czołówka i "tajne" spotkanie. Rozważano kolejne dymisje

Pilne spotkanie w siedzibie PiS-u na temat afery KNF z udziałem prezesa, premiera i ich najbliższych współpracowników. Rozważano na nim scenariusze dalszych działań. Czy PiS zgodzi się na komisję śledczą i czy możliwe są kolejne dymisje?

Mówienie o sztabie kryzysowym nie jest przesadą, skoro partyjna czołówka, a wśród niej premier Morawiecki, została wezwana do siedziby PiS-u w trybie pilnym i to z nakazem obecności obowiązkowej.

Istotna jest tu także "tajność" spotkania, bo nie pojawił się po nim nawet jednozdaniowy komunikat, a taki jest zazwyczaj standardem po spotkaniach kierownictwa PiS-u. Według informacji "Faktów" TVN u prezesa rozważano różne scenariusze na najbliższe dni. Także ten najdalej idący, że konieczne będą kolejne dymisje.

- To jest afera dotycząca władzy. Władza sama nie chce tego sprawdzić. Prokuratura zależna od ministra sprawiedliwość nie chce tego sprawdzić. Tylko komisja śledcza może to sprawdzić - uważa Sławomir Neumann z PO.

Według opozycji prokuratura, na której czele stoi bardzo wpływowy polityk z rządu, nie daje gwarancji, że niewygodne dla rządu wątki nie będą zamiatane.

Posłowie opozycji bez dostępu do dokumentów. KNF tłumaczy

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie miał możliwości udzielenia posłom, którzy w piątek pojawili się w Urzędzie, informacji w trybie interwencji poselskiej. Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora...

Z prokuraturą, ale bez komisji

Kolejne wątki mogą się pojawić, bo pełnomocnik Leszka Czarneckiego, któremu szef nadzoru bankowego miał składać ofertę w zamian za zatrudnienie znajomego prawnika zapowiada, że tym razem zostanie upublicznione nagranie wideo, na którym zarejestrowano Czarneckiego z członkami Komisji Nadzoru Finansowego.

Roman Giertych twierdzi, że ono potwierdza, iż był plan przejęcia banku za złotówkę.

To bardzo poważne oskarżenie i to nie tylko prawnej, ale także politycznej natury.

- Komisja śledcza ma uzasadnienie, ponieważ mamy do czynienia z dziwnym i ekspresowym tempem uchwalania ustawy, która była elementem szantażu - twierdzi Andrzej Halicki z PO.

- Gwarancją jest sprawnie działająca prokuratura i instytucje państwa polskiego. Proszę ocenić po zakończeniu postępowania, a nie przed - apeluje Joanna Kopcińska, rzeczniczka prasowa rządu.

Według informacji "Faktów" TVN sprawę komisji śledczej omawiano w kierownictwie PiS. Wniosek był krótki i nakazywał, żeby nie powoływać żadnej komisji, a sprawę pozostawić prokuraturze.

Prezes NBP o Chrzanowskim: niezwykle uczciwy, szlachetny, honorowy i wybitny

W samej Komisji Nadzoru Finansowego nic się nie dzieje, funkcjonuje normalnie - przekonywał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Mówił też, że "bardzo ceni i poważa" Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF, który stracił stanowisko...

Sojusz w kontrze do premiera

- To, że Zbigniew Ziobro zadziałał błyskawicznie, to, że to śledztwo zostało natychmiast uruchomione i to, że ma nad nim osobisty nadzór, to chyba dobrze świadczy o władzy - twierdzi Ryszard Czarnecki z PiS.

Ale opozycja podważa wiarygodność prokuratury i mówi to, co jest tajemnicą poliszynela w PiS-ie, że Zbigniew Ziobro ma bliskie relacje z prezesem NBP. Politycy PiS-u mówią nawet o "taktycznym sojuszu".

Ów sojusz zawarty jest w kontrze do premiera, bo spór między Mateuszem Morawieckim a Adamem Glapińskim, który od 2016 roku pełni funkcję szefa NBP, zaczął się, gdy ten pierwszy był jeszcze wicepremierem, który krok po kroku zwiększał swoją władzę nad finansami. Szef NBP te ambicje ukrócał i dziś obaj panowie stoją po dwóch stronach barykady.

Za premierem stoi grono wpływowych współpracowników i ministrów. Za prezesem NBP do wtorku stał prezes KNF, a jego politycznym stronnikiem jest Zbigniew Ziobro. Tu chodzi między innymi o to, czyi ludzie rządzą państwowymi bankami i instytucjami.

Ten spór widać było też przy obsadzaniu stanowiska prezesa giełdy, gdy KNF zablokowała kandydata, który był promowany przez premiera. Ostatnie wydarzenia osłabiły pozycję prezesa NBP. Przynajmniej w grze o wpływy.

- Informuję, że mój stan zdrowia jest doskonały. Czuję się bardzo dobrze. Zdrów na ciele i umyśle i normalnie pracuję - zapewniał Adam Glapiński.

Adam Glapiński także rozmawiał z Leszkiem Czarneckim, ale twierdzi, że przy świadkach i tylko służbowo.

Chrzanowski wezwany na dywanik przez SGH. Wykładał tam o korupcji

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski został poproszony o rozmowę z władzami Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej, gdzie pracuje. - Spotkanie ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia - powiedział...

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Konik___Garbusek

Co się stało z Giertychem, kiedyś wydawał się porządnym człowiekiem?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   rycho42

   Niech sië zbierają bo diabli ich wspierają.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Aigiler_

     Wyborcy jeszcze zatęsknią za PO i jej małymi aferkami.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 11 grudnia

        Fakty z 11 grudnia

        W Gdańsku radni wciąż nie wiedzą, co robić w związku ze skandalem wokół prałata Henryka Jankowskiego. Rada miasta nie podjęła żadnych decyzji w sprawie odebrania mu tytułu honorowego obywatela miasta. W "Faktach" TVN także Wojciech Kwaśniak i jego wyjaśnienia dotyczące działań, jakie podejmował w związku ze SKOK-iem Wołomin. Powiemy również o podwyżce cen energii i pojawiających się pytaniach - skoro spółki mają miliard oszczędności, to po co podwyżki? Urząd Regulacji Energetyki zakwestionował wnioski operatorów i czeka na wyjaśnienia. Powiemy również o "masnym" i "prestiżowym" słowie "dzban", które wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

        Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

        Radni Gdańska - jeszcze - nie pozbawili prałata Jankowskiego honorowego obywatelstwa. Mówią, że potrzebują więcej czasu na refleksję. Pomnik kapelana "Solidarności" w Gdańsku, niedawno oblany czerwoną farbą, stał się miejscem częstych demonstracji. To skutki publikacji relacji o molestowaniu seksualnym dzieci przez prałata. Kuria Gdańska po wielu dniach milczenia wydała oświadczenie wyrażające "gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy".

        czytaj więcej »
       • "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

        "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

        Był pierwszym państwowym urzędnikiem, który zajrzał w dokumenty SKOK-u Wołomin. Był pierwszym, który w tej sprawie donosił do prokuratury. Był uważany za pierwszego państwowego urzędnika, który wypowiedział wojnę kryminalistom z tego SKOK-u. Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach" TVN24 tłumaczył swoje działania wobec SKOK Wołomin, kiedy był zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. PiS zarzuca mu bezczynność, ale najlepszą recenzją jego pracy są ślady na ciele, które zostawili mu wynajęci przez kierownictwo SKOK Wołomin bandyci.

        czytaj więcej »
       • PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

        PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

        - Mam nadzieję, że opinia publiczna w którymś momencie dowie się o wszystkich sprawach związanych z działalnością tej kasy. W tej grupie przestępczej byli przedstawiciele byłych służb specjalnych, jak i świata polityki - mówił o SKOK-u Wołomin w "Faktach po Faktach" TVN24 były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak. Jedyny, który deptał bandytom po piętach. Kto ich naprawdę rozzuchwalał, rozpinając nad SKOK-ami potężny parasol ochronny?

        czytaj więcej »
       • Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

        Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

        Policjanci odwiedzili mieszkania dwóch dziennikarzy portalu OKO.press. Przyszli w sobotę i zażądali wydania filmu. Chodziło im o nagrany przez dziennikarzy protest przeciw agresji Rosji na Ukrainę, do którego doszło podczas występu chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy. Grozili przeszukaniem. Teraz policja nie potrafi przekonująco wyjaśnić, czemu tak postąpiła, chociaż chodzi o czyn, który jest najwyżej wykroczeniem.

        czytaj więcej »
       • Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

        Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

        Co dalej z brexitem, co z Wielką Brytanią i co z premier May? Sporo tych znaków zapytania. Brytyjska premier wyruszyła na kontynent, by prosić unijne kraje o pomoc. Obecna umowa brexitowa w brytyjskim parlamencie nie przejdzie, a jej renegocjacji - jak mówi Unia Europejska - nie będzie. Klamka zapadła, tylko nikt nie wie, po której stronie drzwi jest Wielka Brytania. Brytyjski parlament musi podjąć decyzję do 21 stycznia. W razie braku zgody na umowę brexitową 29 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez żadnego porozumienia.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na środę 12 grudnia

        Prognoza pogody na środę 12 grudnia

        W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe opady śniegu do 1-2 cm, na Pomorzu opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północny, słaby i umiarkowany.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 10 grudnia

        Fakty z 10 grudnia

        Wiceszef KNF po ataku bandyty miał być niezdolny do pracy - tak wynika z aktu oskarżenia w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka, do którego dotarły "Fakty" TVN. W programie także burza po słowach ministra Ziobry o urzędniku kontrolującym SKOK-i, o kulisach wyjazdowego posiedzenia PiS w Jachrance, a także o wyroku na policjantów, którzy bili i szarpali 82-letnią kobietę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       tvnpix