Fakty - oglądaj online

 • Foto: Okregowa Izba Lekarska w Warszawie | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Sędzia od miesięcy ogłasza wyrok. W październiku odczyta karę dla twórców Amber Gold
 • Kidawa-Błońska w nowej roli. Czy zadziała na wyborców jak magnes?

"Ludzie naprawdę umierają w kolejkach". Lekarze wypisują receptę dla tych, którzy wygrają wybory

Polska to chory kraj - alarmują lekarze, bo zdrowo nie jest, jeżeli 30 tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu braku pieniędzy w ochronie zdrowia. Są mocne liczby i jest mocny telewizyjny spot, który politykom ma otworzyć oczy i przed wyborami być jak terapia szokowa.

Premier: kolejki do specjalistów skracają się o miesiące

Kolejki w wielu obszarach, bardzo ważnych dla ludzi, jak endoprotezy czy zaćmy, skracają się i to...

Według lekarzy politycy grają zdrowiem Polaków. Zrealizowali spot, który wzywa do podpisania manifestu i ma wywrzeć presję na tych, którzy chcą rządzić.

- Jak ja słyszę coraz to nowe konwencje partii rządzącej i coraz to nowe obietnice, i ani słowa o ochronie zdrowia, to jestem przerażony. Normalnie, po ludzku, jako obywatel jestem przerażony, bo to jest wręcz prowokacyjne lekceważenie systemu opieki zdrowia - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Rządzący odpowiadają - nie lekceważymy ochrony zdrowia i dodają, że mieli za mało czasu.

- Kraków nie od razu zbudowano. Jeżeli chcemy te dziesiątki lat, czy naście lat zaległości w finansowaniu, w kadrach, w jakości sprzętu nadrobić, no to to jest ciężka praca - tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak przekonuje PiS - przydałaby się kolejna kadencja. Platforma rządziła osiem lat i sytuacji finansowej w ochronie zdrowia też nie poprawiła. Grzegorz Schetyna pytany o to, dlaczego za rządów PO nakłady nie zostały zwiększone, zasłania się "inną sytuacja budżetową" i dodaje, że obecnie mamy do czynienia z koniunkturą światową.

Każda wymówka jest dobra. Z badań przeprowadzonych dla "Faktów" TVN i TVN24 jasno wynika, że dla wyborców stan ochrony zdrowia jest kluczowy i powinien być najważniejszym tematem kampanii wyborczej.

"Polska to chory kraj"

Sieć nie poprawiła sytuacji szpitali i pacjentów. Raport NIK

Sieć szpitali, która miała ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych, a dyrektorom...

- Niewydolny system ochrony zdrowia rzutuje na cały organizm, na całą Polskę i sprawia, że my, lekarze, mówimy dzisiaj "Polska to chory kraj". Ale nie bylibyśmy lekarzami, gdybyśmy nie zaproponowali sposobu leczenia - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Lekarze proponują między innymi, żeby nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 6,8 procent PKB już za dwa lata, a do końca 2030 roku miałyby osiągnąć poziom 9 procent. To jeszcze jedenaście lat, ale decyzje w tak ważnej sprawie musiałby podjąć już ten parlament, który wybierzemy za miesiąc.

Ponieważ wydajemy za mało pieniędzy na ochronę zdrowia, to Polacy częściej umierają z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

- To jest prawdziwy problem i dotyka on wszystkich. Tak samo wyborców PO, tak wyborców PiS, jak i Lewicy. Dlatego zajęcie się tym problemem, tak, jak tutaj koledzy wspominają, powinno być ponadpartyjne. Przestańcie się szanowni państwo kłócić, bo ludzie, tak, jak to Ogólnopolski Związek Zawodowy napisał kiedyś na billboardach, naprawdę umierają w kolejkach - apeluje Krzysztof Bukiel.

Według Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie - z powodu zbyt małych pieniędzy na ochronę zdrowia każdego roku umiera w Polsce trzydzieści tysięcy ludzi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Super47zh
Super47zh

Sytuacja w służbie jest jaka jest prawda, z jednej strony niedofinansowanie a z drugiej przetacza się przez nią zepsucie rockfelerowskie, te drzewo trzeba wyrwać razem z korzeniami, położyć kres tej patologi.:)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bl0to
   Bl0to

   Mocne ale prawdziwe! Lepsze rozdawnictwo dla niektórych niż inwestycja w zdrowie!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Jacekuyu0
     Jacekuyu0

     Zły PIS odebrał pinindze ze służby zdrowia i dał patologi 500+ .Dobrze że za Peło były pindze na pacjentów.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 26 lutego

        Fakty z 26 lutego

        "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

        "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

        Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

        czytaj więcej »
       • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

        Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

        W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

        Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

        W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 25 lutego

        Fakty z 25 lutego

        Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

        "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

        W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

        czytaj więcej »
       tvnpix