Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Maciej Mazur / Fakty TVN
  • Koleje, ścieżki rowerowe oraz zamki. "Owalna" Polska ma rozkwitać
  • Prognoza pogody na środę 5 lipca
Stan gotowości

Wóz Drzymały przedmiotem sporu przed przyjazdem Donalda Trumpa. "Mówią, że nas siłą zlikwidują!"

Secret Service pracuje pełną parą przed wizytą w Warszawie prezydenta Donalda Trumpa. Z trasy przejazdu znikną wszystkie samochody, a z każdego przystanku podejrzane przedmioty. Służby muszą uporać się także z protestującymi przed Sądem Najwyższym.

O przylocie prezydenta Trumpa muszą pamiętać ci, którzy akurat planują odlot. - Trzeba założyć, że na lotnisko trzeba będzie przyjechać parę minut wcześniej - mówił Hubert Wojciechowski z Lotniska Chopina w Warszawie.

Im dalej w miasto, tym więcej kłopotów. Na godzinę przed przejazdem kolumny, ulice będą zamykane. Taksówkarze są zgodni: - Będzie jeszcze gorzej, korki będą straszne. Masakra - komentują.

Na drodze prezydenta Trumpa może także stanąć wóz Drzymały. Otoczone oponami miasteczko protestujących już od kilku miesięcy stoi przed Sądem Najwyższym. - Obecność uczestników jest tam nielegalna - zaznacza jednak Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warszawy.

Protestujących "zlikwidują siłą"?

Na tym samym miejscu, gdzie zebrali się protestujący, czyli na placu Krasińskich, zaplanowano przemówienie Donalda Trumpa. - Funkcjonariusze mówią, że nas tutaj siłą zlikwidują. Nie wiem, czy chcą powtórzyć ukraiński Majdan - pytał Adam Słomka, organizator miasteczka protestujących przed Sądem Najwyższym.

Urząd miasta poinformował policję i Biuro Ochrony Rządu, że nie ma zgody na manifestację. Służby na razie czekają, a turyści patrzą i trochę się dziwią. Dziwią się też protestujący.

- Trzeba nas zlikwidować, bo będziemy prezydenta atakować? No, panie, no! Czy to nie jest jakaś diabelska Kołomyja? - dziwi się jeden z protestujących.

Przeciwnicy i miłośnicy

Dla zagranicznych obserwatorów, którzy już przywykli do haseł "Trump precz" i demonstracji przeciwko obecnemu prezydentowi USA, manifestanci szukający jego poparcia są jednak nowością.

- To jest prezydent! - chwalił przywódcę Stanów Zjednoczonych mężczyzna znajdujący się przy Wozie Drzymały, oblepionym plakatami z wizerunkiem Trumpa. - My chcemy, żeby taki przykład od niego wziął nasz prezydent. I wtedy będzie dobrze - dodał. Amerykańska turystka jednak dziwi się temu poparciu. - Naprawdę? Ja wcale nie jestem z niego dumna - mówiła.

Zostawić Drzymałę trudno, usunąć też niełatwo. Manifestanci chcą rozmawiać o kompromisie.  - Miasteczko się przesunie. Nie zostanie zlikwidowane, tylko się przesunie na jeden dzień - mówił Adam Słomka.

W sumie to półtora dnia. W czwartek wieczorem wszystko wróci do polskiej normy.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix