Fakty - oglądaj online

Kwestia odpowiedzialności

"Nie będę nic komentował". Kłopot ze sprawą Mariana Banasia

W Sejmie nie milkną pytania o Mariana Banasia. Muszą być trudne, skoro minister odpowiedzialny za służby specjalne próbuje zniknąć i uniknąć odpowiedzi.

Marian Banaś odznaczony. "Niech to będzie wyraz uznania"

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś został odznaczony krzyżem "Zasłużony dla KPN" z...

Minister Maciej Wąsik, który jest odpowiedzialny za służby specjalne, nie chce podejmować rozmowy na temat Mariana Banasia. Zapytany o raport CBA w sprawie oświadczeń prezesa Najwyższej Izby Kontroli nie chciał niczego skomentować. - Nie będę nic komentował dla telewizji TVN - odpowiada. - W życiu słowa prawdy nie powiedzieliście.

Emocjonalne słowa padają, gdy wiadomo, że sprawę Mariana Banasia ujawnił "Superwizjer" TVN, a nie podległe wiceministrowi Wąsikowi służby, które nie ostrzegły na czas posłów przed wyborem prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

- Wielokrotnie to posłowie podkreślali, nie mieli tej wiedzy, którą dzisiaj mamy - stwierdził Patryk Jaki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał o planie B, jeżeli Marian Banaś nie poda się do dymisji. Ale, jak widać, na razie politycy władzy rozkładają ręce. - Żaden "plan B" się nie pojawił - mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) na konferencji prasowej.

Tymczasem Marian Banaś buduje dla siebie polityczne wsparcie. W czwartek opublikował film, na którym dostaje odznaczenie od Konfederacji Polski Niepodległej. Jak widać znalazła się partia polityczna, choć obecnie marginalna, która go wspiera i nie szczędzi pochwał.

Brak współpracy polityków

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zarzucają politykom opozycji brak współpracy w odwołaniu Mariana Banasia ze stanowiska. - Dzisiaj to opozycja bierze na siebie odpowiedzialność za to, że pan prezes Banaś nadal będzie pełnił tę funkcję - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Rzecznik rządu: w tej chwili w sprawie Banasia można tylko czekać

W tej chwili możliwości prawne ze względów konstytucyjnych są tylko takie, że możemy czekać na...

Z kolei opozycja uważa, że to odwracanie kota ogonem. Politycy podkreślają, że to PiS wybrał Mariana Banasia i to właśnie ich posłowie właśnie zlekceważyli ostrzeżenia.

Natomiast Lewica zbiera podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla szefa NIK-u. - Marian Banaś złożył niezgodne z prawem oświadczenie majątkowe. To jest podstawa wniosku - wyjaśnia poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna).

Politykom chodzi o okres gdy Banaś był ministrem finansów. Składanie oświadczenia to czynności związane z funkcją, więc - jak twierdzi Lewica - taki wniosek spełnia wszelkie warunki. Niestety reszta partii jest sceptyczna. - Wniosek musi być dobrze uzasadniony - tłumaczy poseł Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Co w sprawie Banasia robi obóz rządzący?

18 grudnia z udziałem Mariusza Kamińskiego ma zebrać się Komisja do spraw służb specjalnych. Czy raport CBA o Marianie Banasiu zostanie odtajniony? - Takie informacje nie są udostępnianie - wyjaśnił poseł Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość). - Wystarczy sięgnąć do ustawy o ochronie informacji niejawnych - dodał.

Poseł PiS-u przekonywał, że jawność jest niemożliwa. Podkreślił również, że to nie posłowie odpowiadają za odtajnianie dokumentów, tylko wytwórcy informacji.

Posłowie Lewicy twierdzą wręcz, że to PiS ukrywa informacje. - Poszliśmy do CBA, a oni mówią: idźcie do prokuratury w Białymstoku. Idziemy, a tam, że mamy iść do CBA. To wróciliśmy, a oni twierdzą, że nie dysponują tym raportem, nie ma go - tłumaczył poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
pesob
pesob

Pan co nie wie, że w Łodzi szybciej słońce zachodzi niż w Poznaniu i uważa to za spisek.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 28 stycznia

    Fakty z 28 stycznia

    We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

    Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

    Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

    czytaj więcej »
   • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

    Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

    Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

    czytaj więcej »
   • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

    Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

    21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

    Prognoza pogody na środę 29 stycznia

    W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 27 stycznia

    Fakty z 27 stycznia

    Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

    "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

    Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

    czytaj więcej »
   • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

    Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

    Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

    czytaj więcej »
   • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

    Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

    To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

    czytaj więcej »
   tvnpix