Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie

04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie
04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To jest szantaż i zastraszanie - szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ostro odpowiada polskiemu szefowi dyplomacji. Witold Waszczykowski zapowiedział zakaz wjazdu do Polski dla osób o skrajnie antypolskim stanowisku. W tle jest konflikt o historię, upamiętnienie UPA i ofiar rzezi wołyńskiej.

- Nasi polscy koledzy uważają, że mogą lekceważyć ukraińskie prawo i mogą zachowywać się na Ukrainie tak, jakby ukraińskie państwo nie istniało - skarży się Wołodymyr Wjatrowycz, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Wjatrowycz stał się twarzą najnowszej odsłony polsko-ukraińskiego sporu o historię.

Wjatrowycz jest też adresatem czwartkowych słów ministra Waszczykowskiego, który w sobotę odwiedził Ukrainę. - Uruchamiamy w tej chwili procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski - oświadczył Witold Waszczykowski.

- Mamy prawo oczekiwać korekty w polityce historycznej Ukrainy. Póki jej nie ma, takie ruchy są niestety konieczne ze strony państwa polskiego - dodaje Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Pod koniec października fiaskiem zakończyła się wizyta ministra kultury Piotra Glińskiego na Ukrainie. Tematem był właśnie Wjatrowycz, który w kwietniu wstrzymał polskim historykom pozwolenie na ekshumacje na Ukrainie między innymi ofiar zbrodni wołyńskiej. Zrobił to w rewanżu za zdemontowanie w kwietniu - nielegalnego według polskich władz - pomnika UPA w Polsce.

- Oświadczenie pana Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie. Strona polska poucza nas i uważa, że może nam wskazywać, kto na Ukrainie może być bohaterem, a kto nie, które okresy historyczne powinny być dla Ukraińców ważne, a które nie. Polska uderza w imperialne nuty - ocenia Wjatrowycz.

Brak porozumienia

Zarówno Polska, jak i Ukraina w ostatnim czasie obrały kurs na politykę historyczną. Kurs - w tym przypadku - mocno kolizyjny. Obie strony odmawiają przyznania, że własny bohater może być równocześnie czyimś katem.

- Sytuacji, w których tworzy się jakąś symetrię między dorobkiem historycznym Armii Krajowej i Ukraińskiej Powstańczej Armii, tolerować nie możemy - mówi wiceminister Sellin.

I choć polski rząd przyznaje, że Ukraina jest nam bliska i potrzebna, to w stylu, który Ukraińcom nie kojarzy się zbyt dobrze.

- Polska, niestety, zaczyna korzystać z tych mechanizmów, z których wcześniej korzystała Rosja, czyli narzucania pewnej swojej narracji - komentuje Olga Popowicz, analityk ukraińskiej fundacji "Nasz wybór".

Narracji, która się zaostrza - Witold Waszczykowski chce, by prezydent Andrzej Duda odwołał planowaną na grudzień wizytę na Ukrainie.

Stan relacji

- Rząd zabrnął w ślepą uliczkę w polityce ukraińskiej, stawiając sprawę pamięci na pierwszym miejscu, a nie sprawy o wiele bardziej praktyczne, aktualne - ocenia prof. Tomasz Stryjek z Collegium Civitas.

Dla polskiej opozycji to oznacza oddalanie się Ukrainy od Europy i satysfakcję dla Kremla. Dlatego zażąda informacji rządu o stosunkach polsko-ukraińskich.

- Pomagaliśmy Ukraińcom przez lata, wcale nie rezygnując z podkreślania naszych wartości, naszej historii. Dzisiaj wszystko jest absolutnie dewastowane - mówi Sławomir Nitras (PO).

W piątek wieczorem ukraiński MSZ zapewnił, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich, a wyjaśniać spory historyczne należałoby "zgodnie z chrześcijańską zasadą: wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS