Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"

14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"
14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

We wtorek Święto Wojska Polskiego, a w poniedziałek pojawia się komunikat Antoniego Macierewicza: bez nowych ludzi nie będzie nowego otwarcia. Jest to jasne nawiązanie do faktu, że prezydent Andrzej Duda odrzucił nominacje generalskie Macierewicza.

Awans to dla żołnierzy i ich rodzin specjalny dzień i wyjątkowy powód do dumy. - Duże szczęście i to mnie zmobilizuje w jakiś sposób jeszcze bardziej, choć uważam że jestem zmobilizowany - przyznaje jeden z awansowanych oficerów.

Z okazji tegorocznego święta miały miejsce tylko te awanse, które nie wymagają zgody prezydenta. W ostatnich miesiącach zwierzchnik sił zbrojnych stał się krytykiem działań ministra Macierewicza i odmówił nadania nominacji generalskich oficerom, których kandydatury przedstawił minister obrony narodowej. Jak podkreśla szef MON, "dzisiejsze awanse, odznaczenia, to część tej wielkiej przemiany, jaką przechodzi Wojsko Polskie". W dniu Święta Wojska Polskiego żaden z oficerów nie otrzyma generalskiej gwiazdki. Taka jest decyzja prezydenta. Powód? Konflikt o wpływ na przyszły kształt armii.

- Dzisiaj nie ma miejsca na nieodpowiedzialność, na osobiste ambicje, na kontynuowanie polityki wyrastającej z przekonania, że nic nam ze Wschodu nie grozi, że Polska nierządem stoi, że silna armia nie jest potrzebna - mówił Macierewicz.

"To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"

Zdaniem byłych dowódców, którzy - tak jak generał Mirosław Różański - z wojska odeszli niedawno, koszty tej najostrzejszej jak dotąd w rządzie Prawa i Sprawiedliwości "wojny na górze" ponosi cała armia.

- Kwestie awansów są formą pewnych sporów między osobami, które zajmują bardzo poważne stanowiska. Żołnierze to obserwują, to wpływa negatywnie na morale żołnierzy - komentuje generał Różański.

- Brak awansów 15 sierpnia dotknie wielu dowódców, którzy na nie zasłużyli, ale pan prezydent podjął taką decyzję, ponieważ reformy obiecywane przez MON stoją w miejscu - uważa były dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak.

Relacje między prezydentem a szefem MON ocenił generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. - Są one dobre, mamy wsparcie zarówno ze strony prezydenta, jak i ministra obrony narodowej - mówił.

Były wiceszef resortu obrony Czesław Mroczek (PO) mówi, że tarcia o kwestie personalne zdarzały się wcześniej, jednak nigdy na taką skalę jak obecnie. - Nigdy nie dotykało to tak poważnych spraw, jak rozwój armii czy system dowodzenia - tłumaczy.

Antoni Macierewicz nie odnosi się do zarzutów prezydenta, dużo więcej mówi o zaniechaniach poprzedników. We wtorkowych obchodach prezydent i minister wezmą udział wspólnie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS