"Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"

20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"Arleta Zalewska | Fakty TVN

"Głównym celem projektu jest zmiana właściciela jednej z największych stacji prywatnych" - to opinia prawna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy anty-TVN. Projekt autorstwa posłów PiS jest w Sejmie, pod obrady może trafić już w środę, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo partii rządzącej brakuje głosów.

Pytanie, co może wydarzyć się w Polsce, gdy zabraknie w niej wolnych mediów, zadaliśmy ludziom, którzy w różnym czasie i w różnych okolicznościach walczyli o to, by wolność słowa i tym samym prawo do opisywania rzeczywistości przez wolne media nie było w Polsce niszczone.

- Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności - odpowiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL. - To jest eliminacja jakiegokolwiek pluralizmu, jakiegokolwiek zróżnicowania opinii - stwierdził Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

Z kolei zdaniem profesor Ewy Łętowskej, sędzi Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, bez wolnych mediów "będziemy w ślepy sposób jako obywatele prowadzeni w niewiadomym kierunku". - Każde prawo, ale to absolutnie każde, proponowane przez kogokolwiek, ma zawsze swoją ciemną stronę - dodaje.

Dla działaczy opozycji w czasach PRL niezależne od władzy media są fundamentem demokracji.

"Instrumentalizacja prawa dla interesów partyjnych"

Każdy z naszych rozmówców, podkreślając wagę i zagrożenie, jakie niesie za sobą ustawa, którą chce uchwalić Prawo i Sprawiedliwość, a która wprost uderza w telewizję TVN, odwołuje się do słów autora projektu - posła Marka Suskiego, który wprost stwierdził, że chodzi o to, żeby mieć wpływ na stację TVN.

- To jest marzenie, żeby ludzie znali tylko jedną wersję wydarzeń i tylko jeden sposób interpretowania rzeczywistości - uważa Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

W podobnym tonie wypowiada się sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - Pluralizm medialny jest gwarancją, przynajmniej przy wyborach, zachowania względnej równowagi tych, którzy w tych wyborach uczestniczą jako kandydaci - mówi prof. Ewa Łętowska.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka celem projektu PiS-u jest zmiana właściciela jednej z największych prywatnych stacji w taki sposób, by "partia mogła mieć wpływ na rozpowszechnianie przez tego nadawcę treści".

"Rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla realizacji interesów partyjnych, niezgodny z gwarancjami swobody wypowiedzi, zasadą demokratycznego państwa prawnego i unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału" - możemy przeczytać w oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dyskusja w sprawie koncesji dla TVN24

Równolegle do dyskusji nad ustawą PiS-u toczy się też ta w sprawie przedłużenia koncesji telewizji TVN24. Decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wciąż nie ma, choć brak jest podstaw prawnych, by koncesji nie przedłużać.

Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 leży od 17 miesięcy na biurku przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Najpierw nic się nie działo przez ponad rok, a potem słyszymy bardzo różne argumenty za tym, że ten stan należy przewlekać, zastanawiać się, a może tej koncesji nie dać. To jest już działanie poza granicami prawa - uważa Jan Dworak, były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

We wtorek poseł Marek Suski był pytany przez reporterkę TVN24 o to, czy projekt ustawy anty-TVN będzie przegłosowywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Niech mnie pani nie męczy, bo ja z TVN nie rozmawiam - odparł Suski.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS