Fakty - oglądaj online

Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje w rządzie

Witold Waszczykowski ponownie objął urząd ministra spraw zagranicznych. O wizerunek Polski ma walczyć nowy premier. Czy ze starym szefem dyplomacji będzie mu łatwo?

Witold Waszczykowski zostaje na stanowisku. Ale w poniedziałek rano to nie było to pewne - minister nieoczekiwanie przerwał wizytę w Brukseli. - Mam brać udział w ceremonii o godzinie 17, o ile pogoda pozwoli - mówił. Spekulowano, czy chodzi o dymisję, czy o nominację.

Sytuację komplikowała też pogoda i zamknięte lotnisko w Brukseli - minister wyleciał o 15:25 z Rotterdamu. Nie poleci na szczyt klimatyczny do Paryża. Ale na razie nie sprawdził się scenariusz, że szefem dyplomacji zostanie minister prezydencki Krzysztof Szczerski, a sprawy zagraniczne staną się domeną prezydenta.

- Trójkąt Weimarski nie istnieje, czyli relacje z Francją i Niemcami, fatalne stosunki z sąsiadami plus Grupa Wyszehradzka podzielona i skłócona - ocenił Grzegorz Schetyna. - Nie mamy żadnych sojuszy poza Węgrami - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Ryszard Czarnecki (PiS) zapewnił, że pierwszym bilateralnym spotkaniem Mateusza Morawieckiego będzie rozmowa z prezydentem Francji.

"Proszę, zaufajcie mojej decyzji". Tak Kaczyński przekonywał do Morawieckiego

Dzień po tym, jak PiS obronił w Sejmie przed dymisją premier Beatę Szydło, prezydent - na wniosek PiS-u - desygnuje jej następcę. To Mateusz Morawiecki wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego. Najpierw PiS przekonywał, że atakowanie Szydło jest...

Źle na odcinku wschodnim

Jak wygląda sytuacja na wschodzie? Tu ostatnim wydarzeniem polskiej polityki była wypowiedź szefa biura politycznego ministra Waszczykowskiego o Ukrainie, na spotkaniu w Klubie Ronina. - Polska jest w NATO i UE, jest głównym krajem flanki wschodniej i będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie - ocenił Jan Parys.

Tę wypowiedź można zrozumieć tak, że los Ukrainy jest nam w znaczniej mierze obojętny, bo my, Polacy, mamy gwarancje Zachodu. To zupełnie nowy ton. Niepodległa i suwerenna Ukraina, jak najbliżej Zachodu, była do tej pory priorytetem. - To są niebywałe głupstwa - skomentowała Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta.

W Pałacu Prezydenckim - jak słyszymy - oburzenie. To zły moment. Już w środę prezydent leci z oficjalną wizytą na Ukrainę, w chwili szczególnie kryzysowej dla wzajemnych relacji.

- Mamy jakiś przełomowy moment w relacjach polsko-ukraińskich i trzeba się zastanowić, co dalej. To wymaga rozmowy na najwyższym szczeblu - ocenił politolog Paweł Kowal.

Doktryna Giedroycia?

Minister Waszczykowski próbował tłumaczyć współpracownika, przekonując, że chodziło o debatę historyczną i tak zwaną doktrynę Giedroycia. - Nie odnosiło się to do dzisiejszej sytuacji. Giedroyć napisał swoją doktrynę, gdy jeszcze był Związek Radziecki - mówił w Brukseli.

Nie chodziło o czasy Związku Radzieckiego. Jan Parys powiedział "jesteśmy w NATO", mówił o obecnej sytuacji.

- Nieprzypadkowo rosyjskie media zauważyły tę wypowiedź - skomentował Tomasz Siemoniak. Złe stosunki z Kijowem są na rękę putinowskiej Rosji, która zaatakowała Ukrainę i zaanektowała Krym.

Stosunki są zaogniane i to nie tylko w słowach. Minister próbował ukarać oskarżanego o nacjonalizm szefa ukraińskiej państwowej komisji historycznej. Wydał mu zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Urzędnik poleciał bez przeszkód do Berlina, bo Niemcy wydały mu swoją wizę, a w internecie wpisał złośliwy komentarz.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix