Fakty - oglądaj online

Zdrowy impuls

Sposób na chorobę Parkinsona. "Pan doktor rusza i steruje mną"

Z chorobą Parkinsona trudno jest żyć, ale od niedawna można już ją wyłączać. Lekarze z Olsztyna wiedzą jak to się robi, a ich pacjenci z entuzjazmem podchodzą do zabiegów. - Jest fajnie mieć taki stymulator - komentują chorzy, którzy marzyli o normalnym życiu.

Wystarczy jedno dotknięcie tabletu, aby wyłączyć chorobę Parkinsona, czyli drżenie rąk i sztywność mięśni. Taki efekt jest możliwy, jeżeli chory zgodzi się na wszczepienie specjalnego stymulatora.

- Patykiem pan doktor rusza i steruje mną - mówi Romuald Moszczyński, pacjent z wszczepionym stymulatorem. - Z tym się nie mogę pogodzić - dodaje śmiejąc się.

Pan Romuald jedenaście lat choruje na Parkinsona. Kiedyś nie mógł zjeść zupy i wstać z łóżka bez pomocy żony.  - Pozrywane mam ścięgna teraz. Sztywny byłem, ani ręką, ani nogą (nie mogłem ruszyć - red.), tak jakbym na szczudłach chodził - opowiada Moszczyński.

Teraz chodzenie to za mało.

- Próbuje przeskakiwać schody! Człowiek jest istotą biologiczną, a można go jeszcze jednak i mechanicznie troszkę podrasować - komentuje Jan Czerwiński, przyjaciel pana Romualda.

Przełomowa operacja. Pręty magnetyczne pomogą wyprostować kręgosłup trzylatce

Po raz pierwszy w Polsce tak małemu dziecku - trzylatce - udało się implantować pręty magnetyczne, które pozwolą prostować kręgosłup za pomocą pilota. Szokujące skrzywienie, ekstremalny problem i nowoczesna technika, która pozwala uniknąć...

Zabieg refundowany

Pięć lat temu neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepili panu Romualdowi stymulator. Pod skórą biegną przewody do urządzenia, w którym raz na kilka lat operacyjnie wymienia się baterię. Przez dwa otwory wywiercone w czaszce lekarze wszczepili elektrody, które podskórnymi przewodami łączą się ze stymulatorami wszczepionymi na piersi pacjenta.

- Zostałem robotem niestety w ludzkiej skórze - komentuje pan Romuald.

Robotem jednak nie zostaje się od razu.

- Farmakologia działa bardzo dobrze w pierwszym okresie, czyli tabletki działają, ale mniej więcej to działanie działanie kończy się po około pięciu latach - mówi dr Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

- Jeżeli leki są niewystarczające to choroba zwykle postępuje. Wówczas wchodzi w grę rozważenie czy można zastosować tak zwaną głęboką stymulację mózgu - dodaje prof. Wojciech Maksymowicz z tego samego szpitala w Olsztynie.

W Polsce rocznie w kilku ośrodkach wykonuje się ponad 350 tego typu operacji, które są refundowane przez NFZ. - W tej chwili nie ma limitów, tylko jest decyzja wewnętrzna - dodaje Maksymowicz.

Koszt dla szpitala rozliczany jest ryczałtem. Jest to około 100 tysięcy złotych.

Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"

Niezwykle wydarzenie medyczne. W środę przez internet transmitowane były operacje z kilkunastu szpitali w Europie. Wszystkie zabiegi laryngologiczne odbywały się jednocześnie, a nad całą akcją czuwali chirurdzy z Poznania. Dzięki temu lekarze...

Marzenie o szwedzkim stole

Dla Anny Stochmal, utytułowanej profesor biochemii Parkinson oznaczał koniec kariery naukowej. Miała przejść na rentę i przesiąść się na wózek inwalidzki.

- Przed operacją miałam jedno wielkie marzenie, które wydawało mi się, że nie jest w stanie się spełnić. Kiedy pojadę na konferencję, żebym mogła skorzystać ze szwedzkiego stołu - mówi prof. Stochmal, pacjentka z wszczepionym stymulatorem.

Po operacji była już na konferencjach naukowych w Chinach i Japonii. Korzysta ze szwedzkiego stołu i - tak jak pan Romuald - z życia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 22 września

  Fakty z 22 września

  Kampania się zaostrza, Jarosław Kaczyński mówi o ojkofobach wśród sędziów, ludziach, którzy czują chorobliwą nienawiść do własnej ojczyzny. Grzegorz Schetyna odpowiada, że mówienie przez prezesa PiS, kto jest dobrym sędzią, a kto nie - to "standardy dalekoazjatyckie". W "Faktach" również o proteście "budżetówki" i nagłym załamaniu pogody. W programie także o przerażającym policyjnym eksperymencie, który powinien wstrząsnąć rodzicami i opiekunami - pokazał bowiem, jak łatwo namówić dzieci do oddalenia się z kimś obcym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

  Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

  Nienawiść do własnej ojczyzny i narodu zarzucił części sędziów Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji wyborczej PiS-u. Mówił, że to także z powodu tej nienawiści konieczne są zmiany w sądownictwie. Schetyna odpowiedział, że mówienie, kto jest dobrym sędzią, a kto złym to "już nie są standardy nawet wschodnie, ale dalekoazjatyckie". W kampanii wyborczej dzisiaj kolejne konwencje - i PiS, i opozycji.

  czytaj więcej »
 • Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

  Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

  Zamach terrorystyczny w Iranie. 25 osób nie żyje, ponad 60 jest rannych - wśród nich kobiety i dzieci. Zamachowcy otworzyli ogień podczas parady wojskowej w Ahwazie. Do ataku przyznali się dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego, ale irańskie władze oskarżają wrogie im państwa w regionie i ich amerykańskich sojuszników.

  czytaj więcej »
 • Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

  Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

  Papież Franciszek przyleciał z pielgrzymką do krajów bałtyckich. Zaczął od Litwy. Nawiązywał do stulecia odzyskania przez nią niepodległości, a także do podziałów we współczesnym świecie. Wzywał, by nie budować nowych murów, lecz pomagać potrzebującym. Witali go także pielgrzymi z Polski. Pielgrzymka ma być hołdem dla wolności i sygnałem wsparcia dla krajów, które wciąż obawiają się rosyjskiej agresji. W niedzielę papież odprawi mszę w Kownie dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych. W poniedziałek odwiedzi Łotwę, a we wtorek Estonię.

  czytaj więcej »
 • Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

  Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

  W ramach szkolenia lekarzy - rekrutacja "pacjentów". Zdrowych ludzi, którzy poudają chorych. To nie jest żart, ani happening czy film, lecz próba nauczenia studentów medycyny, że aby być prawdziwym lekarzem, trzeba być wrażliwym człowiekiem, który potrafi rozmawiać z cierpiącym.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 23 września

  Prognoza pogody na niedzielę 23 września

  Niedziela będzie pochmurna. W pasie województw południowych i centralnych wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, okresami silniejszy. Na Wybrzeżu jego prędkość może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie spada, w południe barometry wskażą 1002 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 21 września

  Fakty z 21 września

  Spotkanie w Sądzie Najwyższym bez tajemnic. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że z premierem Morawieckim rozmawiała o przywróceniu do pracy sędziów przeniesionych w stan spoczynku i pozostawieniu jej na stanowisku pierwszego prezesa SN. W programie też o zarzutach pod adresem twórcy księdza Jacka Stryczka, o absurdach RODO w przychodni, a także o historii niezwykłej przyjaźni między psem i człowiekiem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

  Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

  Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła w piątek wniosku w sprawie wystąpienia Rady z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu. Ale prezes Europejskiej Sieci nie pozostawia złudzeń: niezależne od władzy sądownictwo to podstawa, a w Polsce tej podstawy teraz nie ma. Sędziowie w Polsce też o tym mówią i muszą się z tego tłumaczyć.

  czytaj więcej »
tvnpix