Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej

09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
Maciej Mazur | Fakty TVN
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony NarodowejMaciej Mazur | Fakty TVN

Ciekawe zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej. O zakupie specjalnego pociągu z szufladami na broń i przedziałem dowódczym informuje PKP Intercity. Czy Polsce potrzebny jest taki pociąg oraz pociski rakietowe z ulotkami?

Polskie wojsko będzie miało własny pociąg. Nie żadne lawety, tylko specjalistyczny skład konwojowy, ruchome centrum dowodzenia. PKP Intercity ogłosiło zapytanie i szuka producenta.

- To jest osiem wagonów, dostosowanych dla potrzeb wojska według oczekiwań Ministerstwa Obrony Narodowej - mówi Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity. Zapłacić ma MON

Najciekawsze są dwa wagony konwojowe, w których resort widzi przedział narad z aneksem kuchennym, przedział dowódcy, przedziały sypialne oraz rzecz w wojsku absolutnie konieczną, czyli szafę na broń.

Pomysł jak z XIX w.

- Pociągi były fantastycznym wynalazkiem do prowadzenia wojny w dziewiętnastym wieku - ocenia Wojciech Łuczak z magazynu "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".

W czasie drugiej wojny światowej sprawdziły się już trochę mniej, powstaje więc pytanie - po co armii taki skład? - Jeżeli chodzi o wojska operacyjne czy obrony terytorialnej, to za bardzo nie widzę w tym sensu. Ale nie tylko w tym - mówi gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Wizyta na stacji muzeum przekonuje nas, że wielka i ciężka maszyna rusza się ospale i ma jedną podstawową wadę, odróżniającą pociąg od Air Force One. - Torowisko jest bardzo łatwo zniszczyć - podkreśla Wojciech Łuczak. Widzi on jednak w tym przedsięwzięciu cel. - Wszyscy podpowiadają mi po cichu, że sensem tego wszystkiego jest wspomożenie jednej z państwowych firm produkujących wagony - mówi ekspert.

Obecnie polskie wojsko jeździ wynajętymi składami. Własny pociąg na pewno dodałby prestiżu

Pociski z ulotkami

Pociąg wojskowy to nie jedyny zakup, dzięki któremu polska armia wróci wreszcie do korzeni, bo w ambitnych planach resortu obrony jest także rozszerzenie arsenału walki psychologicznej o ulotki.

To też sprawdzona metoda. Ale wojsko nie będzie używało do ich rozrzucania samolotów, tylko rakiet. Każda ma mieć zasięg do dwunastu kilometrów i wysypać ponad 2500 ulotek.

- Ja myślę, że w tej chwili po prostu wojsko kupuje to, na czym się zna. Jeżeli ktoś czerpie wiedzę tylko z filmów "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie", to rzeczywiście pociski ulotkowe, wagony specjalne do przewozu wojska w komfortowych warunkach są tym, co jest najbardziej potrzebne - ocenia ekspert portalu Defence24, kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Takich rakiet rząd chce kupić 1400.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS