Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej

09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
Maciej Mazur | Fakty TVN
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony NarodowejMaciej Mazur | Fakty TVN

Ciekawe zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej. O zakupie specjalnego pociągu z szufladami na broń i przedziałem dowódczym informuje PKP Intercity. Czy Polsce potrzebny jest taki pociąg oraz pociski rakietowe z ulotkami?

Polskie wojsko będzie miało własny pociąg. Nie żadne lawety, tylko specjalistyczny skład konwojowy, ruchome centrum dowodzenia. PKP Intercity ogłosiło zapytanie i szuka producenta.

- To jest osiem wagonów, dostosowanych dla potrzeb wojska według oczekiwań Ministerstwa Obrony Narodowej - mówi Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity. Zapłacić ma MON

Najciekawsze są dwa wagony konwojowe, w których resort widzi przedział narad z aneksem kuchennym, przedział dowódcy, przedziały sypialne oraz rzecz w wojsku absolutnie konieczną, czyli szafę na broń.

Pomysł jak z XIX w.

- Pociągi były fantastycznym wynalazkiem do prowadzenia wojny w dziewiętnastym wieku - ocenia Wojciech Łuczak z magazynu "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".

W czasie drugiej wojny światowej sprawdziły się już trochę mniej, powstaje więc pytanie - po co armii taki skład? - Jeżeli chodzi o wojska operacyjne czy obrony terytorialnej, to za bardzo nie widzę w tym sensu. Ale nie tylko w tym - mówi gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Wizyta na stacji muzeum przekonuje nas, że wielka i ciężka maszyna rusza się ospale i ma jedną podstawową wadę, odróżniającą pociąg od Air Force One. - Torowisko jest bardzo łatwo zniszczyć - podkreśla Wojciech Łuczak. Widzi on jednak w tym przedsięwzięciu cel. - Wszyscy podpowiadają mi po cichu, że sensem tego wszystkiego jest wspomożenie jednej z państwowych firm produkujących wagony - mówi ekspert.

Obecnie polskie wojsko jeździ wynajętymi składami. Własny pociąg na pewno dodałby prestiżu

Pociski z ulotkami

Pociąg wojskowy to nie jedyny zakup, dzięki któremu polska armia wróci wreszcie do korzeni, bo w ambitnych planach resortu obrony jest także rozszerzenie arsenału walki psychologicznej o ulotki.

To też sprawdzona metoda. Ale wojsko nie będzie używało do ich rozrzucania samolotów, tylko rakiet. Każda ma mieć zasięg do dwunastu kilometrów i wysypać ponad 2500 ulotek.

- Ja myślę, że w tej chwili po prostu wojsko kupuje to, na czym się zna. Jeżeli ktoś czerpie wiedzę tylko z filmów "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie", to rzeczywiście pociski ulotkowe, wagony specjalne do przewozu wojska w komfortowych warunkach są tym, co jest najbardziej potrzebne - ocenia ekspert portalu Defence24, kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Takich rakiet rząd chce kupić 1400.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS