Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"

30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"
30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Polacy kupują mnóstwo, a w Wielką Sobotę sklepy będą krócej czynne. Niedziela świąteczna również będzie wolna od handlu. A w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 wolne niedziele chwali ponad 50 procent Polaków.

Polak potrafi się przyzwyczaić, że w niedzielę się zakupów nie robi. Po miesiącu obowiązywania kontrowersyjnego zakazu, kontrowersji jakby mniej.

Z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 56 procent badanych popiera zakaz handlu w niedziele. 39 procent - jest przeciw. Jeszcze rok temu - na początku prac nad ustawą - proporcje były odwrotne. Ponad połowa ankietowanych była przeciwna zakazowi.

- To może oznaczać różne rzeczy. Że popieramy taki pomysł, taką zmianę, ale może również oznaczać, że potrafimy sobie zorganizować czas w niedzielę - mówi dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

"To był miesiąc chaosu"

Ilu klientów, tyle zakupowych refleksji. - Można tak sobie to zorganizować, że nie trzeba robić zakupów w niedzielę - mówi jedna z zapytanych o sprawę i dodaje, że "zakazu nie popiera".

Nie popierała też opozycja, która teraz handlowe powody uzależnia od pogody. - Polacy w tej chwili oceniają to na podstawie tego, czy w dniu, w którym została wprowadzona, byli na spacerze, czy poszli do sklepu. Ale w dłuższej perspektywie trzeba to oceniać pod kątem wzrostu gospodarczego - mówi Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

A w centrach handlowych przyznają, że "to był miesiąc chaosu". Bo choć w teorii w marcu niedziele z zakazem były dwie - w praktyce wyszły wszystkie.

Sklepy czynne krócej

- Klienci nie byli w stanie do końca zorientować się, które niedziele są handlowe, a które nie i zaczęli unikać wszystkich niedziel - tłumaczy Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Tej najbliższej, z przyczyn świątecznie oczywistych - też unikać trzeba - i załatwić wszystko szybciej. Bo w Wielką Sobotę - zgodnie z ustawą o zakazie handlu - sprzedawcy mogą pracować tylko do godziny 14:00, a że trzeba jeszcze rozliczyć kasę i posprzątać, wiele sklepów dla klientów zamknie się już o godzinie 13:00. Trzeba się przyzwyczaić.

- Będziemy widzieć pewne "dostosowania" po stronie zachowań konsumenckich - mówi Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Potrafimy szukać dobrej strony w różnych sytuacjach, nawet jeśli to wymaga zmian w naszym zachowaniu - twierdzi z kolei dr Leszek Mellibruda.

I - jak się okazuje - nawet wtedy, gdy te zmiany politycy wymuszają przepisami.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wygląda na to, że kolejna wyborcza obietnica Koalicji Obywatelskiej dzieli Koalicję 15 października. Chodzi o program "Kredyt na start", który zakłada, że przez 10 lat państwo miałoby dopłacać do pożyczek mieszkaniowych tak, by oprocentowanie rat spadło nawet do zera. Polska 2050 jest stanowczo na nie, Lewica też jest przeciw.

Kolejna sprawa dzieli koalicję. Tym razem chodzi o program "Kredyt na start". Nic z niego nie będzie?

Kolejna sprawa dzieli koalicję. Tym razem chodzi o program "Kredyt na start". Nic z niego nie będzie?

Źródło:
Fakty TVN

Po tym, jak całą Polską wstrząsnęła śmierć skatowanego Kamila z Częstochowy, Sejm przyjął ustawę, która ma zapobiegać takim dramatom. Zakłada ona między innymi, że od 15 sierpnia wszystkie instytucje publiczne, które mają kontakt z dziećmi, muszą przestrzegać określonych reguł ochrony małoletnich. Wśród nich jest także Kościół rzymskokatolicki.

Przepisy tzw. ustawy Kamilka wchodzą w życie. Kościół publikuje standardy ochrony małoletnich

Przepisy tzw. ustawy Kamilka wchodzą w życie. Kościół publikuje standardy ochrony małoletnich

Źródło:
Fakty TVN

W życie wchodzi tak zwana ustawa Kamilka. Zbiór przepisów został opracowany po śmierci skatowanego Kamila z Częstochowy. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, a także szybkie i skuteczne reagowanie na ich krzywdę.

"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych. Co zmienia się od 15 sierpnia?

"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych. Co zmienia się od 15 sierpnia?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich jest między innymi piosenkarz Rubens, który - jak wyznał na antenie TVN24 - już nie może się doczekać wydarzenia. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. 

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes PKOl Radosław Piesiewicz był pytany w "Faktach po Faktach" o liczne zarzuty, jakie pojawiają się pod adresem jego oraz kontrowersje związane z funkcjonowaniem Komitetu, szczególnie o nieprawidłowości w wydatkach. Według niego minister sportu Sławomir Nitras "wziął sobie za cel żeby zmienić prezesa PKOl-u". Był też pytany o przyjaźń z Jackiem Sasinem.

"Twarzą porażki" się nie czuje. Zapewnia, że "lata za swoje"

"Twarzą porażki" się nie czuje. Zapewnia, że "lata za swoje"

Źródło:
TVN24

Ukraiński atak na obwód kurski był zaskoczeniem dla strony rosyjskiej, ale jego celem nie jest okupowanie tego terenu, chodzi przede wszystkim o podtrzymanie morale w ukraińskiej armii - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodał, że "Ukraińcy wykorzystali dobry moment".

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych: Rosjanie zostali zaskoczeni, Ukraińcy wykorzystali dobry moment

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych: Rosjanie zostali zaskoczeni, Ukraińcy wykorzystali dobry moment

Źródło:
PAP

Ukrainiec Wołodymyr Z. podejrzany o akcję sabotażową i uszkodzenie gazociągu Nord Stream jest ścigany europejskim nakazem aresztowania. Jeszcze w lipcu był w Polsce, ale zdołał uciec na Ukrainę. Niemieckie media informują o dotychczasowych wynikach śledztwa. Sabotażu miała dokonać grupa sześciu osób: pięciu mężczyzn i jednej kobiety, z pokładu statku "Andromeda". Wśród nich miał być Wołodymyr Z.

Atak na Nord Stream. Niemieckie media opisują wyniki śledztwa: miała to zrobić grupa sześciu osób na łodzi

Atak na Nord Stream. Niemieckie media opisują wyniki śledztwa: miała to zrobić grupa sześciu osób na łodzi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw zlikwidowała słowackie media publiczne, teraz wymienia kadry w podległych jej instytucjach. Słowacka opozycja oskarża ministrę kultury Martinę Szimkoviczovą o czystki i podporządkowanie resortu partii Roberta Ficy. Krytykuje nowych nominantów, wytykając im niekompetencję, porównuje politykę Szimkoviczovej do polityki z czasów komunizmu. Współpracownicy ministry mają być dobierani według jednego klucza - lojalności wobec partii.

Rząd Słowacji robi czystki w instytucjach kultury. Słowacy wyszli na ulice w proteście

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejne letnie igrzyska olimpijskie - w 2028 roku - mają odbyć się w Los Angeles. Miasto już teraz inwestuje w transport publiczny. Stawia też na istniejącą infrastrukturę - zamiast budować wioskę olimpijską wykorzysta akademiki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Organizatorzy zakładają też ambitnie niski budżet.

Władze Los Angeles chcą wydać na organizację igrzysk olimpijskich stosunkowo małą kwotę

Władze Los Angeles chcą wydać na organizację igrzysk olimpijskich stosunkowo małą kwotę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS