Ruszył proces w sprawie śmierci prezesa Fundacji Integracja. "Materiał jest porażający"

09.12.2021 | Ruszył proces w sprawie śmierci prezesa Fundacji Integracja. "Materiał jest porażający"
09.12.2021 | Ruszył proces w sprawie śmierci prezesa Fundacji Integracja. "Materiał jest porażający"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
09.12.2021 | Ruszył proces w sprawie śmierci prezesa Fundacji Integracja. "Materiał jest porażający"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W czwartek przed warszawskim sądem rozpoczął się proces byłego lekarza pogotowia oskarżonego w sprawie śmierci prezesa Fundacji Integracja Piotra Pawłowskiego. Zdaniem prokuratury Jerzy M. nie zrobił nic, by ratować mężczyznę. Byłemu lekarzowi może grozić pięć lat więzienia.

Przygarbiony, niedosłyszący - Jerzy M., były lekarz pogotowia, w czwartek stanął przed warszawskim sądem. - Materiał jest porażający - mówi Zbigniew Busz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. - Lekarz nic nie robił, lekarz zajmował się tabletem - dodaje.

Gdy lekarz wypełniał dokumentację, na łóżku leżał nieprzytomny pacjent - Piotr Pawłowski, założyciel Fundacji Integracja.

- Widział w nas więcej, niż my sami widzieliśmy - wspomina Piotra Pawłowskiego Anna Szygenda z Fundacji Integracja. - Stawiał przed człowiekiem bardzo duże wymagania, sam od siebie wymagał jeszcze więcej dodaje Mateusz Różański z portalu niepelnosprawni.pl.

Gdy trzy lata temu wczesnym rankiem żona wezwała do nieprzytomnego Piotra Pawłowskiego karetkę, przyjechał Jerzy M.. Tego poranka ratownik i ratowniczka mieli problem z intubacją. Nie mieli żadnego wsparcia od lekarza, który wypełniał dokumenty. Teraz prokuratura uważa dokumenty za sfałszowane.

- Dwukrotnie prosili go (lekarza - przyp. red.), żeby odłożył ten tablet i pomógł - informuje Beata Bosak-Kruczek, pełnomocniczka rodziny zmarłego Piotra Pawłowskiego.

Jerzy M. nie pomógł, a lista tego, czego nie zrobił, mając tuż obok nieprzytomnego człowieka, jest długa i straszna.

- Lekarz nie podszedł do pacjenta, lekarz nie zainteresował się stanem zdrowia pacjenta, lekarz nie zbadał parametrów życiowych pacjenta. Lekarz nie przepisał żadnych leków pacjentowi, lekarz nie podjął skutecznej reanimacji pacjenta. Lekarz nie zrobił nic - mówi Zbigniew Busz.

Mężczyzna nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów podczas rozprawy. - Wysoki sądzie, absolutnie do żadnego z tych zarzucanych czynów się nie przyznaję, ponieważ są one absurdalne i nieprawdziwe - mówił oskrażony.

Grozi mu pięć lat więzienia

To druga taka sprawa karna Jerzego M. w warszawskim sądzie. Ratownicy już wcześniej mieli się skarżyć, że z lekarzem nie ma kontaktu. - Że nie można liczyć na jego wsparcie w sytuacjach bardzo nagłych, pilnych, wtedy, kiedy potrzebna jest decyzja tu i teraz - mówi Beata Bosak-Kruczek, pełnomocniczka rodziny zmarłego Piotra Pawłowskiego.

Jerzy M. jednak uważa, że nie zrobił nic złego. - Było zupełnie inaczej, wszystko jest wyjaśnione w aktach sprawy - przekonuje oskarżony.

Gdy umierał Piotr Pawłowski, lekarz pracujący jako szef warszawskiego zespołu karetki reanimacyjnej miał 70 lat.

- Ja wiem, że jest niedobór lekarzy, ale nie może być tak, że w związku z tym brakiem będziemy zatrudniać osoby, które są nieodpowiednie - uważa pełnomocniczka rodziny zmarłego.

Za narażenie na utratę życia pacjenta Jerzemu M. grozi pięć lat więzienia. Już nie pracuje jako lekarz, ma zakaz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS