Fakty - oglądaj online

Gyddanyzc

Gyddanyzc zamiast Jankowskiego. Skwer w Gdańsku ma nową nazwę

Tam, gdzie stał niedawno pomnik prałata Jankowskiego, jest teraz skwer Gyddanyzc. Wymawia się niemal tak samo jak Gdańsk, ale pisownia nawiązuje do starego łacińskiego zapisu. Nie wszystkim się to podoba.

Skwer Gyddanyzc ma przypominać, że Gdańsk już tysiąc lat temu był miastem

Po marcowej decyzji Rady Miasta Gdańska o zmianie nazwy skweru ks. Henryka Jankowskiego, radni...

Skwer w centrum Gdańska nie nosi już imienia księdza Henryka Jankowskiego. Nie pozostaje także bezimienny. Gdańscy radni po raz drugi nadali imię skwerowi, na którym stał niegdyś pomnik kapelana Solidarności. Jego postać wzbudzała po śmierci ogromne kontrowersje. Jednak nowa nazwa nie wszystkim się spodobała. Od teraz skwer nosi nazwę Gyddanyzc.

- Podkreślaliśmy to, że jest to nazwa nietrafiona, bo nazwy powinny w miejscach publicznych być przystępne i proste  - uważa Jan Kanthak, radny miasta z klubu parlamentarnego PiS.

W opozycji do Jana Kanthaka staje Andrzej Stelmasiewicz z klubu "Wszystko dla Gdańska". Uważa on, że nowa nazwa jest prosta do wymówienia. Skomplikowana wydaje się tylko wtedy, gdy patrzy się na jej zapis.

Nowa nazwa skweru nawiązuje do najstarszej nazwy miasta, która została zapisana w ten sposób ponad 1000 lat temu.

Zmiany po informacjach o przeszłości prałata

Gdańska kuria "podjęła czynności" po piśmie kobiety oskarżającej księdza Jankowskiego

"Kuria Metropolitalna Gdańska - zgodnie z obowiązującym prawem kanoniczym - podjęła czynności...

Decyzja władz Gdańska to konsekwencja odebrania w marcu kapelanowi Solidarności honorowego obywatelstwa, likwidacja pomnika i nazwy placu. Stało się to po informacjach domniemanej ofiary, że ksiądz miał ją molestować, a nawet popełniać czyny pedofilne.

- Decyzja zamyka w pewien sposób dyskusję nad nową nazwą - ocenia Cezary Śpiewak-Dowbór, radny z klubu Koalicji Obywatelskiej. - Co do sprawy księdza Henryka Jankowskiego Rada Miasta Gdańska podjęła rozstrzygnięcie na wcześniejszej sesji - dodaje.

Członkowie klubów Wszystko dla Gdańska i Koalicji Europejskiej uważają, że nowa nazwa łączy, a nie dzieli mieszkańców. Dodają też, że uczy ona historii.

Członkowie PiS albo wstrzymali się od głosu, albo byli przeciw. Proponowali oni też, by skwer pozostał bezimienny, bo dawniej żadnego patrona nie miał.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zdelegalizować myślistwo

jakiś nędzny dowcip

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   polmuz

   Radni PiS głosowali by za, gdyby skwer miał dostać nazwę ojca dyrektora, albo prezia.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 15 października

      Fakty z 15 października

      Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

      Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

      Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

      czytaj więcej »
     • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

      Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

      Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

      czytaj więcej »
     • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

      Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

      W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

      czytaj więcej »
     • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

      77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

      W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na środę 16 października

      Prognoza pogody na środę 16 października

      W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 14 października

      Fakty z 14 października

      Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

      PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

      PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

      czytaj więcej »
     tvnpix