Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. "Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody"
  • Nie mieli kasków, jechali na jednej hulajnodze. 13-latkowie zderzyli się z autem
Niebezpieczne słowa

"Skazuje na śmierć". Transpłciowa działaczka znała Lecha Kaczyńskiego, krytykuje Jarosława

Ewa Hołuszko dwa razy dostawała państwowe odznaczenia - od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Działaczka opozycji w PRL-u, która przeszła operacyjną korektę płci, jest wstrząśnięta słowami Jarosława Kaczyńskiego o osobach transpłciowych. Z kolei Stowarzyszenie "My, rodzice" wystosowało list do prezesa PiS. Domagają się sprostowania, przeprosin i przypominają, co na temat transpłciowości mówi nauka.

W taki sposób prezes Kaczyński mówił o osobach LGBTQ+

"Ja bym to badał" - mówi prezes PiS o osobach LGBT+. Sugeruje, że transpłciowość to kaprys, a do...

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - to jedno z najważniejszych polskich odznaczeń. Ewa Hołuszko dostała je za działalność opozycyjną od Lecha Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński poznał Ewę Hołuszko jeszcze przed tranzycją, jako Marka, ale odznaczał już jako Ewę.

- Byli opozycjoniści byli dla niego kolegami i koleżankami. (...) Ja byłam koleżanką, i dla jego żony też - wspomina Ewa Hołuszko

Teraz od Jarosława Kaczyńskiego, brata Lecha Kaczyńskiego, słyszy kpiny z osób transpłciowych. - Można mieć takie poglądy, dziwne, co prawda. Ja bym to badał - powiedział na spotkaniu we Włocławku prezes PiS.

- Takimi słowami skazuje na śmierć. Jarosław skazuje bezpośrednio na śmierć, bo młodzi nie wytrzymują tych ataków - ocenia Ewa Hołuszko.

W takim tonie wypowiadają się także rodzice transpłciowych dzieci. - Dehumanizuje nasze dzieci i daje przyzwolenie na społeczne stygmatyzowanie - uważa Kinga Tarkiewicz ze Stowarzyszenia "My, rodzice".

List do Jarosława Kaczyńskiego

Ze strachu o to, co może przynieść publiczna nagonka, Stowarzyszenie "My, rodzice" wystosowało list do Jarosława Kaczyńskiego. Domagają się w nim sprostowania, przeprosin i przypominają, co na temat transpłciowości mówi nauka.

"Proces korekty płci nie jest i nigdy nie był decyzją podejmowaną z pobudek ideologicznych w ciągu kilku minut. Jest to proces trwający lata, poprzedzony diagnozą psychologiczną, psychiatryczną oraz
seksuologiczną, a także związany z całym szeregiem procedur medycznych oraz upokarzających procedur sądowych i urzędniczych" - czytamy w liście.

- Takie wypowiedzi wpływowego polityka zagrażają zdrowiu, a nawet życiu naszych dzieci - podkreśla Kinga Tarkiewicz.

Nawet co druga osoba transpłciowa ma za sobą próbę samobójczą. - Osoby słabsze nie wytrzymują poniżania, bicia, wyrzucania z kręgów rodzinnych - zwraca uwagę Ewa Hołuszko.

Dla Ewy Hołuszko słowa Jarosława Kaczyńskiego już oznaczają kolejną falę przemocy oraz agresji - słownej i fizycznej.

- On to robi dla zdobycia władzy. Po trupach do władzy i to po realnych trupach - uważa działaczka opozycji w czasach PRL-u.

Cały wywiad z Ewą Hołuszko w TVN24 GO

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix