Fakty - oglądaj online

"To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"

Lewica celuje w elektorat prospołeczny, Konfederacja - w skrajnie prawicowy. Do tego koalicjanci z Porozumienia i Solidarnej Polski walczą o swoje każdego dnia i w każdej sprawie. Komfort rządzenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest w nowej kadencji mniejszy.

PiS wycofał projekt. "Boją się kompromitacji w jednym z pierwszych głosowań"

Prawo i Sprawiedliwość do ostatniej chwili przekonywało, że głosy poparcia dla projektu...

Prezes PiS-u usłyszał od Jarosława Gowina, że Porozumienie się nie złamie, że nie poprze rządu, który chciał podnieść składki na ZUS. Jarosław Gowin ten spór wygrał.

- Przekonały nas argumenty dotyczące tego, że o sprawach emerytalnych, o kwestii związanych z 30-krotnością powinniśmy porozmawiać nieco dłużej - mówi Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

To wersja oficjalna. Nieoficjalna jest taka, że premier i prezes wycofali się z projektu podwyżki ZUS-u dla lepiej zarabiających, bo bali się potężnej porażki na starcie kadencji, a ta wisiała w powietrzu.

- To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości - uważa Ryszard Czarniecki, eurodeputowany PiS.

Wystarczyło jedno posiedzenie Sejmu, by PiS się przekonało, że straciło komfort, który miało przez ostatnie cztery lata. To już nie jest Sejm, w którym PiS ma z drugiej strony właściwie tylko Platformę Obywatelską. Teraz prezes PiS-u musi negocjować nawet z koalicjantami, do czego nie przywykł.

Do tego Koalicja Obywatelska jest już tylko jedną z kilku opozycyjnych partii. Żyje i ma się lepiej niż miało także PSL. Skończyła się doktryna prezesa, że z prawej strony jest tylko ściana, bo tam wyrosła Konfederacja. A z lewej wróciła Lewica, z którą PiS musi się teraz bić o wyborców, do których przemawiają hasła o zasiłkach, ulgach i wyższych podatkach dla lepiej zarabiających. Tę presję Prawo i Sprawiedliwość już poczuło.

- Pod waszymi rządami nadal po czterech latach kwitną śmieciówki i nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy. Mieliście cztery lata, żeby to zmienić - grzmiał z mównicy sejmowej Adrian Zandberg z Razem.

"Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej"

Klub Lewicy wybrał kierownictwo i wytypował kandydatów na wicemarszałków

Szefem koalicyjnego klubu parlamentarnego Lewicy zostanie Krzysztof Gawkowski z Wiosny, jego...

Tę decyzję PiS-u trudno odebrać inaczej niż jak początek wojny z Lewicą. Ledwie tydzień po tym, jak Magdalena Biejat z Lewicy Razem została szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, politycy z klubu PiS-u już chcą jej odwołania.

- Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości - tłumaczy Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Chodzi o to, że Magdalena Biejat szefuje komisji, która będzie się zajmować wszystkimi społecznymi projektami. Została nią z poparciem PiS-u.

- Jeżeli to nie zostanie dotrzymane, to oznacza, że PiS nie chce współpracy, chce wojny, a Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej i jak trzeba będzie, to będzie blokowała salę - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

Konfederacja nie otrzymała szefostwa żadnej z komisji, ale i ona uprzykrzy życie PiS-owi. We wtorek został złożony wniosek o odwołanie ministra finansów. Nie ma szans na przegłosowanie, ale jeśli inne kluby opozycyjne go poprą, to w Sejmie będzie się musiała odbyć debata, w której premier nie będzie się chwalił i obiecywał, a będzie musiał bronić swojego ministra.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix