Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"
Nowy Sekretarz Stanu USA, Rex Tillerson, już po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii. Polski szef dyplomacji Witold Waszczykowski z Tillersonem jeszcze nie miał okazji porozmawiać, choć próbował. Oskarżył także Radę Europejską - o fałszerstwo przy reelekcji Donald Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie jesteśmy liderem tej części Europy. To były pobożne życzenia - komentuje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jaki jest właściwie kierunek polskiej polityki zagranicznej?
Na wtorkowym spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej premier Szydło nie wracała do kwestii ponownego wyboru Donalda Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej i szczytu w Brukseli. Przywódcy Polski, Węgier, Czech i Słowacji mówili o Brexicie i uchodźcach.
- Grupa Wyszehradzka, jak również Polska, nigdy nie zgodzi się na szantaż (ws. uchodźców - przyp. red.). Mówimy jasno, że dotychczasowa polityka migracyjna UE nie sprawdziła się - oświadczyła premier na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej.
Ta wspólna deklaracja ma zatrzeć wrażenie, że najważniejszy sojusznik rządu - Węgry - nie wsparł polskiego rządu, nie sprzeciwiając się reelekcji Tuska. Po unijnym szczycie prezes PiS-u mówił nawet o rozczarowaniu postawą Wiktora Orbana - wcześniej bowiem Jarosław Kaczyński otrzymał zapewnienie, że Węgry nie poprą Tuska, jeżeli nie poprze go Polska. Zapewniał o tym Witold Waszczykowski.
- Nie jesteśmy liderem tej części europy. To były pobożne życzenia - komentuje to Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.
Państwa bałtyckie bez Polski
Opozycja wspomina także o tym, że do niedawna Polska miała także ambicje i plany zostania liderem regionu z państwami bałtyckimi. We wtorek spotkali się szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. W dyplomacji to bardzo ważny sygnał, wzmacniający znaczenie tych krajów dla Stanów Zjednoczonych.
- Takiego spotkania szef naszej dyplomacji do tej pory się nie doczekał; mimo, że w Waszyngtonie był tydzień temu. Za nami ponad dwa miesiące pracy nowej amerykańskiej administracji, które pokazują, że na razie Polska w kontaktach naszego regionu z Waszyngtonem, mowiąc delikatnie, nie odgrywa wiodącej roli. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii mają już za sobą spotkania i z wiceprezydentem Pencem i z amerykańskim sekretarzem stanu - komentuje korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona.
Szef polskiej dyplomacji w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie zabiegał o rozmowę z amerykańskim sekretarzem stanu. Te zabiegi zarejestrowała kamera korespondenta "Faktów".
Pozycja ministra niezagrożona
Ostatnie półtora roku ministra Waszczykowskiego naznaczone jest historiami, w których trudno jest doszukać się słynnego "wstawania z kolan", dzięki któremu pozycja międzynarodowa Polski będzie tylko silniejsza. Bo i seria sporów na odcinku europejskim, i stawianie na sojusz z Wielką Brytanią w przeddzień Brexitu, a także ostatnia przegrana misja w Brukseli pokazują raczej brak koncepcji niż siłę dyplomacji.
Podobnie jak poniedziałkowe słowa o "brukselskim fałszerstwie". - W każdym innym kraju, oprócz Polski, taki minister zostałby natychmiast zdymisjonowany - uważa były premier Leszek Miller. - (Witold Waszczykowski - przyp.red.) będzie na tym stanowisku tak długo, jak pani premier Szydło będzie uważała, że spełnia swoje zadania - ocenił z kolei senator PiS Adam Bielan.
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »