Fakty - oglądaj online

"Ten system już przerabialiśmy w PRL-u". Sędziowie mówią o zastraszaniu

Naciski, zastraszanie, czystki - tak wyglądają sądy według 90 procent pytanych sędziów, jak wynika z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie "Iustitia". W środę na przesłuchaniu przed zastępcą rzecznika dyscypliny stawił się, bez pełnomocnika, sędzia Igora Tuleya. Sprawy dyscyplinarne mają też inni sędziowie, których słowa krytykowali politycy PiS.

W środę w drodze na przesłuchanie do rzecznika dyscypliny sędziemu Igorowi Tulei towarzyszył adwokat i grupa ludzi, którzy twierdzą, że praworządność w Polsce jest zagrożona. - To będzie takie grillowanie, żeby ludzi upodlić, zeszmacić - mówi jedna z kobiet, która była przed siedzibą KRS

Ale już po wejściu do budynku okazało się, że sędzia Tuleya musiał zostać sam. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego nie chciał, by w postępowaniu brał udział pełnomocnik sędziego. - Tak jak Igor został pozbawiony obrońcy, tak każdy z nas może być pozbawiony obrońcy, może być pozbawiony sądu - komentuje Krystian Markowski, prezes stowarzyszenia "Iustitia".

Dla ludzi, którzy mają na sztandarach słowo "konstytucja" i wielkie obawy o rządy prawa w Polsce, potraktowanie Igora Tulei to kolejny dowód na to, po co rządzącym była kontrola nad sądami i sędziami. - Ten system już przerabialiśmy w PRL-u. Nie chcemy, żeby było tak jak za dawnych czasów, że "partia rządzi, partia sądzi" - mówi Katarzyna Kopycińska, uczestniczka wiecu przed KRS.

Igor Tuleya naraził się na krytykę polityków PiS już pięć lat temu, gdy skazał lekarza za korupcję, ale skrytykował metody śledcze CBA i "stalinowskie" manipulacje przy filmie z zatrzymania.

Tamten wyrok krytykował Zbigniew Ziobro i mówił o "gorącej głowie i młodym wieku" sędziego Tulei.

Tyle, że Igor Tuleya jest równolatkiem Zbigniewa Ziobry.

Sędziowie wyrazili opinię. Teraz mają kłopoty

Na tym polega niezawisłość sędziowska, że sędzia, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, jeśli ma wolę, żeby zapytać inny podmiot sędziowski, to składa pytanie - mówi Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenie Iustitia. Sędzia Igor Tuleya ostatnio...

 

Sędziowie z dyscyplinarkami

Igor Tuleya to nie jedyny sędzia, który musi mierzyć się z postępowaniem dyscyplinarnym. Przełożona sędziego Waldemara Żurka - koleżanka Zbigniewa Ziobry - złożyła przeciwko byłemu rzecznikowi KRS wniosek dyscyplinarny. Chodzi o niepodejmowanie nowych obowiązków przez sędziego. Sędzia Żurek te nowe obowiązki uznaje za mobbing i skierował sprawę do sądu.

- Przeciwko Skarbowi Państwa, Sądowi Okręgowemu w Krakowie, ale tak naprawdę dotyczy działań prezesa tego sądu, czy też osoby pełniącej obowiązki prezesa, koleżanki ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - wyjaśnia Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia "Themis".

Zastępca rzecznika dyscypliny, który zajmuje się sprawą sędziego Tulei, bardzo szybko zajął się też sędzią Sławomirem Jęksą, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania za użycie - w czasie demonstracji - słów o "wkur******". Sędzia swój wyrok uzasadnił niewielką szkodliwością społeczną wulgaryzmu, zważając na "zło, jakie ma miejsce w Polsce".

Politycy PiS-u byli oburzeni uzasadnieniem sędziego.

- Tego rodzaju uzasadnienia absolutnie powinny podlegać debacie publicznej - stwierdził senator Jan Maria Jackowski.

- Pamiętając o tym, że przed sądami protestują zwykli obywatele. To oni są odważni, nie my. Oni ryzykują. Jeśli za słowo "konstytucja" można dostać w twarz, czy spotkać się z szykanami, to tym bardziej my, sędziowie, nie powinniśmy się cofać - mówił już po przesłuchaniu sędzia Igor Tuleya.

Rządzący przekonują i w Polsce, i w Europie, że polscy sędziowie są niezawiśli.

Chce być sędzią Sądu Najwyższego, kandyduje też na radnego z listy PiS

Znajomi z mediów społecznościowych dopytują Piotra Sokala, dlaczego uważa się za bezpartyjnego, skoro kandyduje na radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości. "Jako prawnicy, patrząc na to, co się dzieje, chyba powinniśmy się trzymać z dala od tej...

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 13 grudnia

  Fakty z 13 grudnia

  13 grudnia to rocznica wprowadzenia stanu wojennego i gorzkie stwierdzenie Władysława Frasyniuka, który przed sądem odpowiadał za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. O co chodziło? - O to samo, o demokrację - gorzko stwierdza Frasyniuk. Powiemy również o sprzecznych informacjach, które płyną z rządu na temat podwyżek cen energii w przyszłym roku, o mężczyznach, którzy zgłosili się do Fundacji "Nie lękajcie się", twierdząc, że byli ofiarami księdza Jankowskiego, o kolejnej już blokadzie drogi przez rolnicze "żółte kamizelki" i o trudnej sytuacji premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Nowy Rzecznik Praw Dziecka: in vitro jest metodą niegodziwą

  Nowy Rzecznik Praw Dziecka: in vitro jest metodą niegodziwą

  Senatorowie w środę zgodzili się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Pięcioletnia kadencja Pawlaka rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie. Za powołaniem Pawlaka było 57 senatorów, przeciw 26. Nikt nie wstrzymał się od głosu. - In vitro od strony prawno-moralnej to metoda niegodziwa - ocenił nowo wybrany rzecznik praw dziecka. Opozycja pyta, czy rzecznik będzie dzieci segregował, dzieląc na właściwie i niewłaściwie poczęte.

  czytaj więcej »
 • Bierecki zmienia wersję. Jednak był przesłuchiwany w sprawie SKOK-u Wołomin

  Bierecki zmienia wersję. Jednak był przesłuchiwany w sprawie SKOK-u Wołomin

  Proste pytanie do senatora Biereckiego. Czy jako twórca i wieloletni nadzorca SKOK-ów był przesłuchiwany w sprawie SKOK-u Wołomin? Jedyne możliwe odpowiedzi to "tak" lub "nie". Najpierw prokurator krajowy Bogdan Święczkowski mówi, że był, potem sam senator PiS mówi, że nie był, a teraz Bierecki mówi, że "pewnie był". - Ma dziury w pamięci, które może załatać tylko komisja śledcza - komentuje poseł PO Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • Węgrzy protestują przeciwko "niewolniczemu" kodeksowi pracy

  Węgrzy protestują przeciwko "niewolniczemu" kodeksowi pracy

  "Orban, zbieraj się" - krzyczą na ulicach protestujący Węgrzy. Wychodzą na ulice od kilku dni, po raz pierwszy tak wściekli na Victora Orbana. Pokazują, co myślą o "niewolniczej", jak twierdzą, nowelizacji kodeksu pracy. Zwiększa ona limit godzin nadliczbowych z 250 do 400 rocznie, a na ich rozliczenie pracodawcom daje aż trzy lata.

  czytaj więcej »
 • Rocznica stanu wojennego, a Frasyniuk tłumaczy się w sądzie. Znów "w sprawie demokracji"

  Rocznica stanu wojennego, a Frasyniuk tłumaczy się w sądzie. Znów "w sprawie demokracji"

  13 grudnia 37 lat temu Bogdan Borusewicz wyskoczył z okna i uciekał, a za nim padały strzały. Borowczak z Janasem szukali kryjówki, by przeżyć. Tysiące ludzi internowano, wprowadzając stan wojenny. Sejm uczcił pamięć bohaterów, ale Frasyniuk uśmiecha się gorzko, bo właśnie dostał wezwanie do sądu. W jakiej sprawie? W tej samej, co wtedy, jak sam tłumaczy - w sprawie demokracji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 14 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 14 grudnia

  W piątek przelotne opady śniegu. Tylko na zachodzie Polski dość pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od -1 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 2 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 12 grudnia

  Fakty z 12 grudnia

  Polityczny kontratak premiera. Mateusz Morawiecki w środę niespodziewanie złożył wniosek o wotum zaufania. W programie także o słowach wieloletniego szefa Kasy Krajowej SKOK na temat pobicia Wojciecha Kwaśniaka, o proteście rolników na A2 i ich liderze, a także o nagrodach dla dziennikarzy TVN. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Były wiceszef KNF odpowiada Biereckiemu. "Haniebne słowa"

  Były wiceszef KNF odpowiada Biereckiemu. "Haniebne słowa"

  W środę pojawiła się kolejna polityczna odpowiedź na pytanie, czemu bandyci na zlecenie SKOK Wołomin ciężko pobili w 2014 roku ówczesnego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Jak mówi założyciel SKOK-ów senator PiS Grzegorz Bierecki, to nie jest tak, że bandyta zawsze bije dobrego. - Jeżeli cokolwiek stanie się mnie, albo mojej rodzinie, to co najmniej moralną odpowiedzialność za to będą ponosić osoby, które wypowiadają tak haniebne słowa - odpowiada były wiceszef KNF.

  czytaj więcej »
tvnpix