Fakty - oglądaj online

Prokurator w natarciu

Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"

Stawiając takie zarzuty, prokurator naraża się na autokompromitację - mówi sędzia Beata Morawiec. Prokuratura Krajowa zarzuca jej między innymi to, że za umorzenie sprawy mężczyzny oskarżonego o pobicie żony miała przyjąć od niego telefon komórkowy. Sędzia Beata Morawiec została trzy lata temu zwolniona przez ministra Zbigniewa Ziobrę ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozwała Zbigniewa Ziobrę za naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała w pierwszej instancji. Teraz inni sędziowie twierdzą, że najnowsze zarzuty wobec sędzi to zemsta.

- Szok wywołany tego rodzaju bzdurami, które tam przeczytałam, sięgnął zenitu - przyznaje Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

"Wiedzieliśmy, że kiedyś ta maszyna ruszy"

Sędzia Maciej Żelazowski jest pierwszym, w którego uderza ustawa represyjna. Może być nawet...

Prokuratura Krajowa w komunikacie o tej znanej sędzi pisze już "Beata M." i domaga się uchylenia jej immunitetu. Lista zarzutów jest długa - od przywłaszczenia środków publicznych, poprzez nadużycie uprawnień, po przyjmowanie korzyści majątkowej. Sędzi Beacie Morawiec może grozić nawet do 10 lat więzienia.

- Od zdania egzaminu sędziowskiego nie zdarzyło mi się, żeby ktokolwiek nawet śmiał mnie o cokolwiek poprosić - komentuje zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za korzystny wyrok Beata Morawiec.

Sprawa Beaty Morawiec. Telefon komórkowy i umowa

Według prokuratury Beata Morawiec miała przyjąć łapówkę w postaci telefonu komórkowego za korzystny wyrok. Łapówkę miał wręczyć Marek B. - mężczyzna oskarżony o pobicie żony.

- W efekcie sąd pod przewodnictwem sędzi Beaty M. wydał wyrok umarzający to postępowanie. Po wydaniu wyroku osoba, której wyrok dotyczył, skontaktowała się z sędzią i przekazała jej korzyść majątkową w postaci telefonu komórkowego - przekonuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Sędzia Morawiec twierdzi, że to "bzdura". - Prokurator też ma prawo do autokompromitacji. W związku z tym, stawiając takie zarzuty, na autokompromitację się naraża - odpowiada sędzia Morawiec.

Druga część zarzutów dotyczy sprawy, która w komunikacie prokuratury widnieje pod hasłem "korupcyjny układ w sądzie". Ma chodzić o umowę, którą sędzia zawarła, za którą dostała wynagrodzenie, ale - zdaniem prokuratury - pracy takiej nie wykonała. To wersja prokuratury.

Debata o polskiej praworządności. Europosłowie ustawili się w tęczę

Tęcza w Parlamencie Europejskim na znak solidarności z ofiarami dyskryminacji w Polsce. W...

Sędzia Beata Morawiec swoją wersję jest gotowa przedstawić przed sądem. - Dokumenty stanowiące wykonanie tej umowy zlecenia są w moim posiadaniu, są również w posiadaniu sądu apelacyjnego - twierdzi.

Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec

W obronie Beaty Morawiec publicznie wystąpili inni sędziowie. Ich zdaniem takie działanie prokuratury to efekt tego, że Beata Morawiec aktywnie protestuje przeciwko zmianom, które w sądach wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Te zarzuty, które są tutaj postawione, absolutnie mi nie pasują do tej osoby - komentuje prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych - podkreśla Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. - Żeby zamknąć jej usta, żeby spowodować efekt mrożący w środowisku sędziów - dodaje.

W wyniku decyzji ministra Zbigniewa Ziobry sędzia Beata Morawiec straciła stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Potem sprawa trafiła na salę rozpraw, bo sędzia oskarżyła ministra o naruszenie jej dóbr osobistych. Sprawę wygrała, minister się odwołał. Czekają teraz na termin apelacji.

Najnowszą sprawą sędzi Beaty Morawiec najpierw zajmie się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której część sędziów w Polsce nie uznaje.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix