Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"

16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"
16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Stawiając takie zarzuty, prokurator naraża się na autokompromitację - mówi sędzia Beata Morawiec. Prokuratura Krajowa zarzuca jej między innymi to, że za umorzenie sprawy mężczyzny oskarżonego o pobicie żony miała przyjąć od niego telefon komórkowy. Sędzia Beata Morawiec została trzy lata temu zwolniona przez ministra Zbigniewa Ziobrę ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozwała Zbigniewa Ziobrę za naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała w pierwszej instancji. Teraz inni sędziowie twierdzą, że najnowsze zarzuty wobec sędzi to zemsta.

- Szok wywołany tego rodzaju bzdurami, które tam przeczytałam, sięgnął zenitu - przyznaje Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Prokuratura Krajowa w komunikacie o tej znanej sędzi pisze już "Beata M." i domaga się uchylenia jej immunitetu. Lista zarzutów jest długa - od przywłaszczenia środków publicznych, poprzez nadużycie uprawnień, po przyjmowanie korzyści majątkowej. Sędzi Beacie Morawiec może grozić nawet do 10 lat więzienia.

- Od zdania egzaminu sędziowskiego nie zdarzyło mi się, żeby ktokolwiek nawet śmiał mnie o cokolwiek poprosić - komentuje zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za korzystny wyrok Beata Morawiec.

Sprawa Beaty Morawiec. Telefon komórkowy i umowa

Według prokuratury Beata Morawiec miała przyjąć łapówkę w postaci telefonu komórkowego za korzystny wyrok. Łapówkę miał wręczyć Marek B. - mężczyzna oskarżony o pobicie żony.

- W efekcie sąd pod przewodnictwem sędzi Beaty M. wydał wyrok umarzający to postępowanie. Po wydaniu wyroku osoba, której wyrok dotyczył, skontaktowała się z sędzią i przekazała jej korzyść majątkową w postaci telefonu komórkowego - przekonuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Sędzia Morawiec twierdzi, że to "bzdura". - Prokurator też ma prawo do autokompromitacji. W związku z tym, stawiając takie zarzuty, na autokompromitację się naraża - odpowiada sędzia Morawiec.

Druga część zarzutów dotyczy sprawy, która w komunikacie prokuratury widnieje pod hasłem "korupcyjny układ w sądzie". Ma chodzić o umowę, którą sędzia zawarła, za którą dostała wynagrodzenie, ale - zdaniem prokuratury - pracy takiej nie wykonała. To wersja prokuratury.

Sędzia Beata Morawiec swoją wersję jest gotowa przedstawić przed sądem. - Dokumenty stanowiące wykonanie tej umowy zlecenia są w moim posiadaniu, są również w posiadaniu sądu apelacyjnego - twierdzi.

Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec

W obronie Beaty Morawiec publicznie wystąpili inni sędziowie. Ich zdaniem takie działanie prokuratury to efekt tego, że Beata Morawiec aktywnie protestuje przeciwko zmianom, które w sądach wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Te zarzuty, które są tutaj postawione, absolutnie mi nie pasują do tej osoby - komentuje prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych - podkreśla Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. - Żeby zamknąć jej usta, żeby spowodować efekt mrożący w środowisku sędziów - dodaje.

W wyniku decyzji ministra Zbigniewa Ziobry sędzia Beata Morawiec straciła stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Potem sprawa trafiła na salę rozpraw, bo sędzia oskarżyła ministra o naruszenie jej dóbr osobistych. Sprawę wygrała, minister się odwołał. Czekają teraz na termin apelacji.

Najnowszą sprawą sędzi Beaty Morawiec najpierw zajmie się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której część sędziów w Polsce nie uznaje.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN