Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"

16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"
16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.09.2020 | Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Stawiając takie zarzuty, prokurator naraża się na autokompromitację - mówi sędzia Beata Morawiec. Prokuratura Krajowa zarzuca jej między innymi to, że za umorzenie sprawy mężczyzny oskarżonego o pobicie żony miała przyjąć od niego telefon komórkowy. Sędzia Beata Morawiec została trzy lata temu zwolniona przez ministra Zbigniewa Ziobrę ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozwała Zbigniewa Ziobrę za naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała w pierwszej instancji. Teraz inni sędziowie twierdzą, że najnowsze zarzuty wobec sędzi to zemsta.

- Szok wywołany tego rodzaju bzdurami, które tam przeczytałam, sięgnął zenitu - przyznaje Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Prokuratura Krajowa w komunikacie o tej znanej sędzi pisze już "Beata M." i domaga się uchylenia jej immunitetu. Lista zarzutów jest długa - od przywłaszczenia środków publicznych, poprzez nadużycie uprawnień, po przyjmowanie korzyści majątkowej. Sędzi Beacie Morawiec może grozić nawet do 10 lat więzienia.

- Od zdania egzaminu sędziowskiego nie zdarzyło mi się, żeby ktokolwiek nawet śmiał mnie o cokolwiek poprosić - komentuje zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za korzystny wyrok Beata Morawiec.

Sprawa Beaty Morawiec. Telefon komórkowy i umowa

Według prokuratury Beata Morawiec miała przyjąć łapówkę w postaci telefonu komórkowego za korzystny wyrok. Łapówkę miał wręczyć Marek B. - mężczyzna oskarżony o pobicie żony.

- W efekcie sąd pod przewodnictwem sędzi Beaty M. wydał wyrok umarzający to postępowanie. Po wydaniu wyroku osoba, której wyrok dotyczył, skontaktowała się z sędzią i przekazała jej korzyść majątkową w postaci telefonu komórkowego - przekonuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Sędzia Morawiec twierdzi, że to "bzdura". - Prokurator też ma prawo do autokompromitacji. W związku z tym, stawiając takie zarzuty, na autokompromitację się naraża - odpowiada sędzia Morawiec.

Druga część zarzutów dotyczy sprawy, która w komunikacie prokuratury widnieje pod hasłem "korupcyjny układ w sądzie". Ma chodzić o umowę, którą sędzia zawarła, za którą dostała wynagrodzenie, ale - zdaniem prokuratury - pracy takiej nie wykonała. To wersja prokuratury.

Sędzia Beata Morawiec swoją wersję jest gotowa przedstawić przed sądem. - Dokumenty stanowiące wykonanie tej umowy zlecenia są w moim posiadaniu, są również w posiadaniu sądu apelacyjnego - twierdzi.

Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec

W obronie Beaty Morawiec publicznie wystąpili inni sędziowie. Ich zdaniem takie działanie prokuratury to efekt tego, że Beata Morawiec aktywnie protestuje przeciwko zmianom, które w sądach wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Te zarzuty, które są tutaj postawione, absolutnie mi nie pasują do tej osoby - komentuje prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych - podkreśla Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. - Żeby zamknąć jej usta, żeby spowodować efekt mrożący w środowisku sędziów - dodaje.

W wyniku decyzji ministra Zbigniewa Ziobry sędzia Beata Morawiec straciła stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Potem sprawa trafiła na salę rozpraw, bo sędzia oskarżyła ministra o naruszenie jej dóbr osobistych. Sprawę wygrała, minister się odwołał. Czekają teraz na termin apelacji.

Najnowszą sprawą sędzi Beaty Morawiec najpierw zajmie się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której część sędziów w Polsce nie uznaje.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS