Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym

23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczymJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Lepiej razem czy lepiej osobno? Po wyborach samorządowych, które dla opozycji były wielkim testem przed kolejnymi kampaniami, zdania w tej sprawie są podzielone. Czasu do wyciągania wniosków dla polityków jest niewiele, bo już w maju 2019 kolejny sprawdzian.

Wspólne zdjęcia i uśmiechy - takie nastroje towarzyszyły już w sejmie Koalicji Obywatelskiej po niedzielnych wyborach. Bardzo pozytywne były także relacje na linii Koalicja Obywatelska-PSL.

- Zacznę od tego, że bardzo się cieszę, że PSL zrobił taki wynik. Dlatego, że to są ludzie, z którymi można rozmawiać - mówił na antenie TVN24 po ogłoszeniu wyników sondażowych Bartosz Arłukowicz z PO.

W kilkadziesiąt godzin po wyborach sejmowe rozmowy dotyczą przede wszystkim drugich tur albo ewentualnych koalicji w sejmikach. Ale wybory samorządowe są przez polityków traktowane także jako najważniejszy sondaż przed wyborami do europarlamentu oraz wyborami parlamentarnymi.

- Następuje zwiększenie mobilizacji wyborców i są to głosy jednak większości, które idą w stronę opozycji. Szanse wyborcze przed kolejnymi wyborami bardzo się wyrównują, co wydawało się całkowicie niemożliwe jeszcze rok temu - ocenia Aleksander Kwaśniewski.

Plany na przyszłość

Wyborcza mobilizacja nie wystarczyła, by pokonać PiS w sejmikach, ale w dużych miastach opozycja może ogłosić sukces i na tej podstawie planuje.

- Już pierwsza część tego planu została wykonana, bo Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy - powiedział Grzegorz Schetyna, kiedy został zapytany o scenariusz, w którym on zostaje premierem, Donald Tusk prezydentem Polski, a Rafał Trzaskowski rządzi Warszawą.

Teraz Grzegorz Schetyna nie obawia się mówić dużo o Donaldzie Tusku. Obecny szef Platformy mówi o byłym liderze tej formacji nie tylko dużo, ale i wyjątkowo dobrze. Co w przeszłości było rzadkością.

- Donald Tusk jest pierwszoliniowym, europejskim, światowym politykiem. Jeżeli będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to (prezydentura - przyp. red.) jest to najlepsze z możliwych miejsc. Bo my będziemy wtedy potrzebować odbudowania prestiżu, wizerunku i polskiej reputacji w polityce zagranicznej. Nie ma do tego lepszej osoby niż Tusk - ocenia Grzegorz Schetyna.

Donald Tusk nie unikał nawiązań do sytuacji w Polsce. I pewnie Koalicja będzie czekała jak długo się da na jego decyzję, która odpowie na pytanie - czy Donald Tusk zechce powalczyć o prezydenturę, czy nie?

Utrzymanie wspólnych list Nowoczesnej i Platformy też dzisiaj wydaje się bardzo prawdopodobne.

Wielka koalicja?

Włodzimierz Cimoszewicz radzi SLD i PSL-owi, aby połączyli się z Koalicją Obywatelską, bo jego zdaniem PSL w wyborach europejskich i parlamentarnych nie jest w stanie osiągnąć wyniku, który byłby zbliżony do tego z wyborów samorządowych.

Jednak taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bo spekulacje na ten temat niemal natychmiast uciął lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pomysł na wielką koalicję krytykują też inni politycy ludowców. - Będę bardzo mocno lobbował wewnątrz PSL-u przeciwko budowaniu koalicji z KO i przeciwko budowaniu koalicji z lewicą. PSL jest partią ludową, konserwatywną i chadecką - podkreśla Marek Sawicki.

- Zjednoczenie może skończyć się tym, że będziemy mieli kilka partii, które łącznie mają 40 procent, a okaże się, że w wyborach będzie to 30 procent. To byłby błąd. Lepiej mieć na wielu listach wiele mandatów i później być tamą dla PiS-u niż poddać się przeświadczeniu, że konieczna jest jedna wspólna droga, a na koniec będzie porażka z PiS-em - dodaje Krzysztof Gawkowski z SLD.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS