Od poniedziałku sanatoria ponownie otwarte. Nowe wymagania dla pensjonariuszy

13.06.2020 | Od poniedziałku sanatoria ponownie otwarte. Nowe wymagania dla pensjonariuszy
13.06.2020 | Od poniedziałku sanatoria ponownie otwarte. Nowe wymagania dla pensjonariuszy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.06.2020 | Od poniedziałku sanatoria ponownie otwarte. Nowe wymagania dla pensjonariuszyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Od poniedziałku sanatoria w Polsce wznawiają działalność. W pierwszej kolejności będą przyjmowani pacjenci, którzy musieli w marcu przerwać turnus i pacjenci, którzy mieli rozpocząć leczenie uzdrowiskowe od 14 marca do 15 czerwca. Podstawowy warunek to ujemny wynik testu na koronawirusa. Obowiązuje także nowy reżim sanitarny.

W uzdrowiskach praca wre. W pokojach już wysprzątane i zdezynfekowane, pensjonariusze mogą się wprowadzać już od poniedziałku, a pracownicy sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych czekają na nich z utęsknieniem.

- Jesteśmy zakładem, który zatrudnia około 200 osób i musimy zacząć zarabiać - mówi Adam Brzuszkiewicz, prezes Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.

Odpracowywać straty uzdrowiska będą miesiącami, bo jednocześnie nie będą mogły przyjąć tylu pacjentów, co wcześniej. W jednym pokoju mogą zamieszkać nie więcej niż dwie osoby. Tylko dwie osoby będą mogły zasiąść przy stole na stołówce, a zabiegi będą - jak zwykle - wyznaczane na konkretną godzinę, ale tych godzin trzymać się będzie trzeba rygorystycznie.

Do sanatoriów w pierwszej kolejności będą przyjmowani pacjenci, którzy musieli w marcu przerwać turnus oraz pacjenci, którzy mieli rozpocząć leczenie uzdrowiskowe od 14 marca do 15 czerwca.

Testy dla pensjonariuszy

Podstawowy warunek przyjęcia do placówki to ujemny wynik testu na koronawirusa.

W każdym województwie już działa po kilkanaście punktów pobierania wymazów. Można zgłosić się do dowolnego. Dane pacjentów ze skierowaniami wprowadzane są do systemu informatycznego.

- Dostęp do wyników będzie miało uzdrowisko, do którego zostali skierowani (pacjenci - przyp. red.) i to uzdrowisko poinformuje pacjentów o tym, że ich wynik jest ujemny i mogą przyjechać - wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdy pacjent będzie miał wynik dodatni, dowie się o tym również powiatowy inspektor sanitarny.

Procedura jest prosta, ale ma luki, które dotyczą podróży pacjenta.

- Czy on (pacjent - przyp. red.) będzie poruszał się środkami komunikacji publicznej, czy będzie to transport indywidualny osobisty, jest ryzyko rzeczywiście, że podczas podróży on może być narażony na to, żeby się zarazić - ocenia Wojciech Marjański, dyrektor Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku

Na pewno każdy pacjent będzie przez cały pobyt monitorowany. Już na wejściu będzie wiadomo, jaką ma temperaturę.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS