Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marcin Wrona / Fakty TVN
 • Wielkie odliczanie do meczu Polska-Kolumbia
 • Prognoza pogody na poniedziałek 25 czerwca
Rejs dla Sprawiedliwych

Drogą Karskiego, z nazwiskami Sprawiedliwych na burtach. Polak rusza w wyjątkowy rejs

Akcję wymyślił sam i sam ją sfinansował. Bartosz Biliński - nowojorski prawnik, żeglarz i miłośnik historii - wyruszy w samotny rejs przez Atlantyk. Na burtach jachtu ma tysiące nazwisk polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. I ma wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy.

- Myślę, że to się bardzo łączy, ta pasja do żeglarstwa i pasja do prawdy historycznej i do naszej historii, szczególnie w tym roku, w którym obchodzimy rocznicę niepodległości - mówi Bartosz Biliński, który zamierza przepłynąć Atlantyk jachtem z wypisanymi na burtach nazwiskami polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. - Po prostu są rzeczy, które trzeba zrobić. I to jest rzecz, którą trzeba zrobić - dodaje.

Niewielką, 6,5-metrową żaglówką Biliński wyruszy drogą przeciwną do tej, jaką podczas wojny pokonał Jan Karski, który poinformował amerykańskiego prezydenta o zagładzie Żydów. Na kadłubie widnieją nazwiska z list instytutu Yad Vashem i muzeum Ulmów w Markowej, które wypisały na nim dzieci z polskich szkół w Nowym Jorku przy pomocy rodziców.

Na maszcie natomiast zawiśnie flaga od prezydenta Polski, którą żeglarz dwa tygodnie temu odebrał w Pałacu Prezydenckim. - Ten rejs pokazuje, że można współtworzyć obchody stulecia odzyskania niepodległości opowiadając naszą historię, ciesząc się z tego wielkiego jubileuszu - mówi Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Bartosz Biliński po Atlantyku pływa od lat, ale nigdy wcześniej nie pływał na tak małym jachcie. Nie ukrywa, że podczas rejsu może być niebezpiecznie, a na pewno będzie niewygodnie. Żeglarz spodziewa się kłopotów ze spaniem i z przygotowywaniem posiłków.

"Budzą nasze sumienia". Kolejni upamiętnieni w Ogrodzie Sprawiedliwych

Kolejne trzy osoby uhonorowane tytułem Sprawiedliwego, czyli nagrodą dla odważnych w czasach, gdy za obronę godności człowieka groziła śmierć. Od pięciu lat akcji patronuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Dom Spotkań z Historią.

"Sprawiedliwi przez Ocean"

Dla organizatora akcji najważniejsza jest misja upamiętnienia Sprawiedliwych - Polaków ratujących Żydów podczas wojny. Jak zaznacza jacht kupił za własne oszczędności, bo nie ma sponsorów. Inicjatywę wspierają jedynie jego przyjaciele.

Wśród przyjaciół są, między innymi, członkowie jednego z polskich klubów motocyklowych w Nowym Jorku.

- Uważam, że to jest bardzo ważna rzecz pokazać światu, Polakom, bo niektórzy Polacy nie zdają sobie z tego sprawy, co inni Polacy robili w czasie II wojny światowej - mówi Mariusz Burzynski z Klubu Motocyklowego Iron Slavs.

Rejs będzie można dokładnie śledzić w internecie.

Jacht z nazwiskami Sprawiedliwych na burtach wyruszy przez Atlantyk w połowie tygodnia, a Bartosz Biliński zapewnia, że do Europy dotrze najdalej za trzy tygodnie.

Autor: Marcin Worna / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
szalonymick

cudowne. jak to wszystko zależy od punktu siedzenia. Tu musimy opowiadać całemu światu i również Polakom (!) jacy to cudowni byliśmy (wybrane wybitne jednostki) w WW2. Klip po tym jak większość Polaków buntuje się przeciwko udzielaniu pomocy uchodźcom(wysokie poparcie dla pis). Przy informacjach o tym jak krzewi się w naszym kraju rasizm rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix