Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki

15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki
15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki
Robert Jałocha | Fakty TVN
15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustkiRobert Jałocha | Fakty TVN

W trakcie premierowego spektaklu wrocławskiego Teatru Polskiego pt. "Chory z urojenia" momentami było więcej aktorów na scenie niż widzów na widowni. Wszyscy - widzowie, aktorzy, a pewnie też i dyrektor Cezary Morawski - mają dość konfliktu. Ale końca nie widać. Minister kultury nie chce odwołania dyrektora.

Niska frekwencja na premierze spektaklu "Chory z urojenia" w Teatrze Polskim we Wrocławiu to - zdaniem zwolnionych aktorów - najsurowsza recenzja wystawiona dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu.

- To znaczy, że przez te 10 lat wychowaliśmy dobrą publiczność - ocenia były dyrektor artystyczny Piotr Rudzki, który jest jednym z największych krytyków Morawskiego. Wrocławska publiczność za byłymi aktorami Teatru Polskiego jeździ teraz do Krakowa i Warszawy. We Wrocławiu szansą na spotkanie z częścią zespołu są spektakle grane przez tak zwany teatr w podziemiu.

- Teatr Polski, ten istotny teatr, który współtworzył wielką historię teatru polskiego, jest na wygnaniu, na uchodźstwie - ocenia Magdalena Chlasta-Dzięciołowska, która do czasu zmiany dyrektora była stałą bywalczynią spektakli. Zdaniem protestującej publiczności tak dziś frekwencja na premierowych spektaklach jest tak niska z powodu zmian, które wprowadził Cezary Morawski.

"Walczymy o nową publiczność"

Liczb, które najlepiej oddadzą skalę niezadowolenia publiczności, teatr nie chciał ujawnić. Jego rzecznik przekazał jedynie, że w pierwszym kwartale widownia wypleniona była w blisko 50 procentach. - Walczymy o nową publiczność. Proszę zauważyć, że w tej chwili mamy nowy repertuar i staramy się pozyskać inną publiczność, aniżeli ta, która do tej pory chodziła - mówi dyrektor Teatru Polskiego. W tle walki o widza cały czas toczy się też spór o powołanego siedem miesięcy temu dyrektora. Aktorzy, którzy czekają na rozstrzygnięcie konfliktu, tracą już nie tylko cierpliwość, ale i nadzieję. - Nie będziemy dłużej czekać, ja chcę pracować, chcę się rozwijać. Ja już mam dosyć - mówi Marta Zięba, jedna ze zwolnionych aktorek.

"Takie jest prawo"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego dwa miesiące temu wszczął procedurę odwołania dyrektora Cezarego Morawskiego. - W zarządzie jest większość, która jest zdecydowana odwołać dyrektora - mówił wtedy marszałek Cezary Przybylski. Do podjęcia takiej uchwały zarządowi potrzebna była opinia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinia już jest. "Negatywnie opiniuję zamiar odwołania pana Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu" - można przeczytać w piśmie z ministerstwa. Wicepremier Piotr Gliński prosił też o ponowny namysł nad zamiarem odwołania dyrektora.

Teraz losu Morawskiego nie przesądza też sam marszałek i tłumaczy, że zarząd nie podjął wcześniej decyzji o odwołaniu dyrektora, tylko "zamiar odwołania". Po co zarząd podejmuje decyzję o zamiarze odwołania skoro nie jest pewien dalszych losów dyrektora? - Takie jest prawo - odpowiada Przybylski.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS