Klapsy wspomina z "estymą". Opozycja wzywa do dymisji Rzecznika Praw Dziecka

20.06.2019 | Klapsy wspomina z "estymą". Opozycja wzywa do dymisji Rzecznika Praw Dziecka
20.06.2019 | Klapsy wspomina z "estymą". Opozycja wzywa do dymisji Rzecznika Praw Dziecka
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.06.2019 | Klapsy wspomina z "estymą". Opozycja wzywa do dymisji Rzecznika Praw DzieckaPaweł Płuska | Fakty TVN

Jak każdy rzecznik praw dziecka przed nim, także i Mikołaj Pawlak musiał w końcu zmierzyć się z pytaniem o klapsy: są dozwolone czy absolutnie i bezwzględnie zakazane? Rzecznik poległ, odpowiadając na to pytanie. Jest już polityczna presja i wezwanie do dymisji.

Tuż przy wejściu do biura Rzecznika Praw Dziecka wisi wielki plakat pod tytułem "Kodeks Praw Dziecka". Jest tam napisane między innymi, że nikt nie może bić i krzywdzić dziecka.

Jednak według nowego rzecznika praw dziecka, Mikołaja Pawlaka, który udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej", nie każde bicie to bicie.

"Klaps nie zostawia wielkiego śladu", "Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie", "Wiele osób nawet podniesienie głosu może uznać za przemoc", "Absolutnie nie wolno bić dzieci i to jest bezwzględne. Koniec pieśni" - tak Mikołaj Pawlak mówił w wywiadzie.

To jednak nie był koniec pieśni - to był dopiero początek. Początek burzy.

- Osoby, które pochwalają zachowania socjopatyczne, czy które opisują takie zachowania, nie powinny pełnić funkcji publicznych, w szczególności funkcji Rzecznika Praw Dziecka - stwierdził w Sejmie Jan Grabiec, poseł PO.

Politycy PO, nazywając rzecznika Pawlaka rzecznikiem katów, a nie dzieci, wzywają go do dymisji. Politycy prawicy, którzy poparli jego kandydaturę na to stanowisko, niechętnie się wypowiadają, a jeśli już komentują, to najczęściej przypominają - także rzecznikowi Pawlakowi - jakie od dziewięciu lat mamy prawo.

- Nie należy bić dzieci - przypomniał w "Kropce nad i" TVN24 Bartosz Kownacki z PiS. - Przepisy są pod tym względem jednoznaczne - ocenił wicepremier Jarosław Gowin.

- My jesteśmy oczywiście przeciwko wszelkiej formie przemocy w rodzinie, można wychować dziecko na dobrego obywatela, na dobrego człowieka, nie używając przemocy - przekonuje minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Nie wolno bić, ale...

Przez lata instytucja Rzecznika Praw Dziecka i liczne fundacje starały się wpłynąć na świadomość dorosłych, by zrozumieli, że miłość nie musi boleć, że klaps zostawia siniaki na psychice.

Tymczasem Mikołaj Pawlak, po kropce, którą niby postawił po zdaniu "Absolutnie nie wolno bić dzieci" w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", ciągnął dalej swój wywód o roli klapsów w jego życiu. Został zapytany, czy dał klapsa swoim synom.

"Chłopaki czasem dają w kość, ale nie uderzyłem ich. Jednak sam z estymą wspominam to, że dostałem od ojca w tyłek", odpowiedział. "Jeżeli polaliśmy bratu denaturatem nogę, a potem ją podpaliliśmy... Ojciec w porę zareagował. Tak, że przez dobrą chwilę nie mogłem siadać" - wspominał dalej w wywiadzie rzecznik Pawlak.

- Zadaniem rzecznika jest ochrona dzieci, a mam wrażenie, że tutaj jest ochrona rodziców. Takie powoływanie się na własne doświadczenia, że mnie tato bił i wyrosłem na porządnego człowieka jest dla mnie zawsze problematyczne - ocenia jezuita ks. Jacek Prusak.

- Zastanawiam się, co jest w jego głowie i czy weźmie odpowiedzialność za tych rodziców, którzy być może są mniej świadomi, mniej wyedukowani, którzy nie mają kompletnie innych narzędzi, i w tym momencie ich klaps zostaje uprawomocniony - komentuje Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy.

Mimo trwających dwa dni prób skontaktowania się z rzecznikiem praw dziecka Mikołajem Pawlakiem, pozostaje on dla nas nieuchwytny.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN