Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"

11.02.2020 | Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"
11.02.2020 | Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.02.2020 | Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"Marek Nowicki | Fakty TVN

Już od 1 marca zostaną zniesione limity przyjęć do czterech rodzajów specjalistów - kardiologów, neurologów, ortopedów i endokrynologów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że do końca kadencji Sejmu wszystkie limity na wszystkie porady specjalistyczne zostaną zniesione. Niektóre limity już obecnie są zniesione, ale kolejki wciąż są długie.

Na razie kolejki do specjalistów były i są długie. W jednej z przychodni specjalistycznych w Warszawie na wizytę u endokrynologa można się zapisywać na grudzień 2023 roku. Jeśli ktoś ma pilne skierowanie, to wystarczy, że poczeka dwa lata.

Teraz ma to się wszystko zmienić. Ministerstwo Zdrowia znosi limity przyjęć na pierwsze wizyty do kardiologa, ortopedy, neurologa i endokrynologa. Już od 1 marca ma być lepiej.

- Ja jestem przekonany, że od pierwszego dnia będzie pozytywna zmiana w korzystaniu z porad tam, gdzie wcześniej ich nie było - uważa wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Oby tak było, bo problem pozostaje nierozwiązany od wielu lat. W 2017 orku odwiedziliśmy przychodnię we Wrocławiu. Wtedy usłyszeliśmy, że na wizytę u endokrynologa czekałoby się 11 lat. W 2015 roku pacjenci byli zapisywani tam na 2019 rok.

Sami endokrynolodzy nie wierzą, że teraz już problem zniknie. Z jednego powodu: brakuje lekarzy.

- Lekarzy jest za mało dostępnych w ramach ubezpieczenia społecznego. Dużo lekarzy przechodzi do sektora prywatnego - tłumaczy Elżbieta Łomny-Bogdanov, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii w Opolu.

Limitów ma nie być

Ministerstwo Zdrowia chce, aby po pierwszej szybkiej wizycie u na przykład u endokrynologa pacjenci dalej byli prowadzeni przede wszystkim przez lekarzy rodzinnych. Jak jednak teoria mija się z praktyką, widać na przykładzie tych specjalistów, do których już od kilku lat teoretycznie powinniśmy być przyjmowani bez zbędnego czekania.

Obecnie pacjenci we Wrocławiu zapisują się na wizyty u lekarza chorób zakaźnych na lipiec, a na wizytę u hematologa - na wrzesień.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w kolejnych latach zniesione zostaną limity na przyjęcia także do pozostałych lekarzy specjalistów.

- Do końca tej kadencji parlamentu na pewno wszystkie porady specjalistyczne będą objęte tym bezlimitowym finansowaniem - obiecuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Od zeszłego roku limity nie obowiązują też na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i zabiegi usunięcia zaćmy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS