Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Polska oficjalnie zapytała o pozwolenie na przekazanie Leopardów Ukrainie
  • W zrujnowanym Bachmucie mieszka tysiące ludzi. Bez pomocy wolontariuszy nie mieliby szans na przetrwanie
Zaciskanie pasa

Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"

Rok dopiero się zaczął a Ministerstwo Zdrowia przestało finansować usługi, które finansowało od dekad. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejął te obowiązki, dodatkowych środków nie uzyskał. To oznacza, że PiS zabrało 13 miliardów złotych z ochrony zdrowia. Tymczasem szpitale w Tarnowie i Koszalinie nie mogą wypłacić podwyżek swoim pielęgniarkom.

Sytuacja pielęgniarek w Polsce staje się coraz trudniejsza

Pogarsza się sytuacja pracowników ochrony zdrowia - alarmują pielęgniarki. Sytuacja staje się...

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. świętego Łukasza w Tarnowie chce zlikwidować stanowisko starszego asystenta pielęgniarstwa i położnictwa. Dzięki księgowemu zabiegowi pielęgniarki na tych stanowiskach nie dostaną podwyżek. Chodzi o 140 osób.

- Wiem, że panie pielęgniarki będą wnosiły pozwy do sądu pracy, jeżeli dostaną te aneksy. Na aneksach mają zaznaczać, że nie wyrażają na to zgody - informuje Bożena Grodny-Wilk, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

Dyrekcja tłumaczy, że musiałaby wydać na pensje dodatkowo od 5 do 10 milionów złotych, a tych pieniędzy nie ma.

Stanowiłoby to stratę szpitala w bilansie rocznym i oznaczałoby to utratę płynności finansowej - wyjaśnia Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Podobnie jest w innych placówkach. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie też brakuje pieniędzy na wynagrodzenia.

"Szpital nie otrzymał wystarczającej ilości środków, które pozwoliłyby na bieżąco zrealizować wypłaty ustawowych podwyżek w pełnym wymiarze. Ponadto Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło grupy pozostałych pracowników Szpitala, która liczy około 1100 osób. W budżecie Szpitala brakuje miesięcznie ok. 2,5 miliona złotych na realizację podwyżek" - czytamy w oświadczeniu szpitala przysłanym do redakcji "Faktów" TVN.

13 miliardów złotych zabrane

Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie znalazł się pod ścianą, bo brakuje pieniędzy na onkologię....

Rządzący miesiąc temu, tuż przed świętami, zmniejszyli środki na ochronę zdrowia o ponad 13 miliardów złotych. Pomogła księgowość - przesunęli finansowanie części procedur medycznych z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia, nie dając mu na to dodatkowych pieniędzy.

- Od kilkudziesięciu lat (...) ratownictwo medyczne było finansowane z budżetu, leki dla osób powyżej 75. roku życia - wskazuje Andrzej Sośnierz z Koła Poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Finansowane z budżetu były także przeszczepy, zakup szczepionek i wiele innych.

- Sprawiono, że pieniędzy na ochronę zdrowia ma być po prostu mniej. Dla nas to był jasny sygnał: zdrowie nie jest priorytetem rządzących, na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać - mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

To nie jest przejęzyczenie. W tym roku środki na ochronę zdrowia będą pomniejszone o kwotę, którą PiS zabrało z Ministerstwa Zdrowia. Inflacja zaś zje dodatkowe zyski ze składki zdrowotnej i oszczędności z zeszłego roku.

- Inflacja 20-procentowa oznacza, że mamy 20 procent pieniędzy mniej i mniej one znaczą - podkreśla Sośnierz.

Perspektywy rozwiązania problemów płacowych w szpitalach w Tarnowie, Koszalinie i wielu innych placówkach w całym kraju nie są dobre.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix