Zaciskanie pasa
Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"
Rok dopiero się zaczął a Ministerstwo Zdrowia przestało finansować usługi, które finansowało od dekad. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejął te obowiązki, dodatkowych środków nie uzyskał. To oznacza, że PiS zabrało 13 miliardów złotych z ochrony zdrowia. Tymczasem szpitale w Tarnowie i Koszalinie nie mogą wypłacić podwyżek swoim pielęgniarkom.
Pogarsza się sytuacja pracowników ochrony zdrowia - alarmują pielęgniarki. Sytuacja staje się...Sytuacja pielęgniarek w Polsce staje się coraz trudniejsza
- Wiem, że panie pielęgniarki będą wnosiły pozwy do sądu pracy, jeżeli dostaną te aneksy. Na aneksach mają zaznaczać, że nie wyrażają na to zgody - informuje Bożena Grodny-Wilk, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.
Dyrekcja tłumaczy, że musiałaby wydać na pensje dodatkowo od 5 do 10 milionów złotych, a tych pieniędzy nie ma.
Stanowiłoby to stratę szpitala w bilansie rocznym i oznaczałoby to utratę płynności finansowej - wyjaśnia Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Podobnie jest w innych placówkach. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie też brakuje pieniędzy na wynagrodzenia.
"Szpital nie otrzymał wystarczającej ilości środków, które pozwoliłyby na bieżąco zrealizować wypłaty ustawowych podwyżek w pełnym wymiarze. Ponadto Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło grupy pozostałych pracowników Szpitala, która liczy około 1100 osób. W budżecie Szpitala brakuje miesięcznie ok. 2,5 miliona złotych na realizację podwyżek" - czytamy w oświadczeniu szpitala przysłanym do redakcji "Faktów" TVN.
13 miliardów złotych zabrane
Szpital Uniwersytecki w Krakowie znalazł się pod ścianą, bo brakuje pieniędzy na onkologię....Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"
- Od kilkudziesięciu lat (...) ratownictwo medyczne było finansowane z budżetu, leki dla osób powyżej 75. roku życia - wskazuje Andrzej Sośnierz z Koła Poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Finansowane z budżetu były także przeszczepy, zakup szczepionek i wiele innych.
- Sprawiono, że pieniędzy na ochronę zdrowia ma być po prostu mniej. Dla nas to był jasny sygnał: zdrowie nie jest priorytetem rządzących, na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać - mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
To nie jest przejęzyczenie. W tym roku środki na ochronę zdrowia będą pomniejszone o kwotę, którą PiS zabrało z Ministerstwa Zdrowia. Inflacja zaś zje dodatkowe zyski ze składki zdrowotnej i oszczędności z zeszłego roku.
- Inflacja 20-procentowa oznacza, że mamy 20 procent pieniędzy mniej i mniej one znaczą - podkreśla Sośnierz.
Perspektywy rozwiązania problemów płacowych w szpitalach w Tarnowie, Koszalinie i wielu innych placówkach w całym kraju nie są dobre.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasady DDM
- Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
- Kaczyński mobilizuje wyborców przeciwko lekarzom. "Trzeba złamać bardzo wpływowe grupy"
- "Bardzo duże braki kadrowe" w polskich szpitalach. Placówki zamykają niektóre oddziały
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »Prezydent Andrzej Duda mianował nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Nominację odebrał w Pałacu Prezydenckim, a godzinę później na Placu Piłsudskiego uroczyście objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Wiesław Kukuła to były komandos, służył między innymi w Iraku, a ostatnio tworzył Wojska Obrony Terytorialnej.
czytaj więcej »"Lex pilot" opóźnione. "To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach"
Partia rządząca przegrała głosowanie podczas obrad sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie ustawy "lex pilot". "Za" i "przeciw" była taka sama liczba posłów, dlatego zdecydowało stanowisko przewodniczącego. Będzie zatem wysłuchanie publiczne w sprawie powszechnie krytykowanych przepisów.
czytaj więcej »Spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej odbyła się narada polityków PiS
W poniedziałek po południu rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej pierwszy raz w tym roku na Nowogrodzkiej obradował też Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów - listy wyborcze i nadchodząca kampania.
czytaj więcej »Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko ministra obrony Ukrainy
Dymisji jeszcze nie ma, a informacji nie potwierdzili prezydent i premier Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma pożegnać się ze stanowiskiem ministra obrony. W tle są podejrzenia o korupcję w resorcie. Tymczasem na froncie ukraińska armia jest w bardzo trudnej sytuacji, a Rosjanie szykują ofensywę.
czytaj więcej »Amerykańskie służby wyławiają szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego
Nurkowie amerykańskiej marynarki wojennej wydobywają z dna Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego. Zestrzelono go nad płytkim akwenem około 10 kilometrów od wybrzeża Karoliny Południowej. Eksperci zbadają aparaturę, którą przenosił balon.
czytaj więcej »10-letni Miłosz uratował życie swojemu tacie, który zasłabł za kierownicą
Warunki na drodze były tego dnia fatalne. Na autostradzie A1 na wysokości Łodzi osobowe auto zjechało z drogi i uderzyło w barierki. Kierowca stracił przytomność, ale 10-letni pasażer zachował się wzorowo. Zadzwonił pod numer 112 i razem z operatorką uratowali kierowcy życie.
czytaj więcej »Beyonce triumfowała na gali Grammy. Zgarnęła aż cztery statuetki
To była wyjątkowa noc dla Beyonce - amerykańska piosenkarka została najczęściej nagradzaną artystką w historii prestiżowych nagród Grammy. Beyonce miała aż 9 nominacji, a wygrała w czterech kategoriach. Muzyczny wieczór w Los Angeles miał jednak więcej bohaterek i bohaterów.
czytaj więcej »31. Finał WOŚP już za nami, ale aukcje wciąż trwają
Dłużej nie ma już co czekać, bo do końca licytacji zostały trzy dni, a do kupienia jest wyjątkowy, wspólny prezent od redakcji "Faktów" TVN i TVN24. To był czas walki z ustawą lex TVN. Polacy wyszli wtedy na ulice, a Henryk Sawka narysował 11 unikatowych prac, które można kupić na licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyne rzeczy do wylicytowania.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 7 lutego
We wtorek prognozowane są zachmurzenia z przejaśnienia, a na zachodzie rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Temperatura wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -1 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza Pomorzu i Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »