Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem

12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem
12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z IzraelemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pomysł był w październiku, w poniedziałek był już gotowy projekt. Ale zamiast pod obrady trafi do sejmowej zamrażarki - głośna ustawa reprywatyzacyjna w wersji Patryka Jakiego. Oficjalnie nie ma pieniędzy na odszkodowania. Nieoficjalnie - rząd nie chce kolejnego sporu ze środowiskami żydowskimi.

Autor ustawy reprywatyzacyjnej - Patryk Jaki - liczy na to, że to nie koniec. Ale w języku politycznym taka deklaracja oznacza właściwie zamknięcie tematu i to na długo.

"Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać" - oświadczył w wywiadzie dla serwisu wpolityce.pl Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowych analiz, to my jesteśmy gotowi je przeprowadzić. Ale mamy zgodę ze wszystkimi resortami, że taka ustawa jest potrzebna - zapewnił z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Mamy to, łapiemy byka za rogi"

Jeszcze kilka miesięcy temu ustawa reprywatyzacyjna nie dość, że była gotowa, to była zaakceptowana. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że ją popiera. Rząd uważał ją za priorytet. Wystarczy rzut oka na wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowanie dokonań resortu. Przygotowanie ustawy reprywatyzacyjnej jest bardzo wysoko na liście osiągnięć, a sama ustawa opisana ze szczegółami. Do tego z dopiskiem i wykrzyknikiem "robimy!". To było w październiku.

- Duża ustawa reprywatyzacyjna; mamy to, łapiemy byka za rogi - mówił w październiku Patryk Jaki. Tyle, że wtedy nic nie zapowiadało dyplomatycznego kataklizmu na linii Polska-Izrael. Ten kataklizm teraz należy łączyć z politycznym stop dla ustawy reprywatyzacyjnej. Jacek Sasin ostatnio przyznał, że ten "spór może być jednym z elementów, który wpłynie na pracę nad ustawą".

- Jeszcze trzeba pracy nad tą ustawą - skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Jeżeli coś trzeba dopracować, no to trzeba dopracować - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Lepiej omijać drażliwe kwestie?

Za tymi dyplomatycznymi formułkami, według nieoficjalnych informacji, kryją się wyraźne polecenia i prezesa PiS, i premiera - by wyhamować, czyli de facto wstrzymać prace nad projektami, które mogłyby jeszcze zaostrzyć i tak ostre relacje z Izraelem i środowiskami żydowskimi.

Ustawa reprywatyzacyjna, ograniczająca możliwości ubiegania się o zwroty zagrabionych po wojnie nieruchomości, byłaby teraz ruchem dyplomatycznie bardzo ryzykownym.

- Jeżeli PiS schowa ten projekt do szuflady, to znaczy, że nie chce rozwiązać problemu reprywatyzacji - skomentował Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Ustawa reprywatyzacyjna jest istotna dla środowisk żydowskich. Od upadku komunizmu ta kwestia każdego roku wisiała w powietrzu, ale kolejni prezydenci i rządy w Polsce nie regulowały zwrotów zagrabionego po wojnie mienia, a rządy w Izraelu tego tematu nie stawiały na ostrzu noża. Wygrywał pogląd, że lepiej omijać drażliwe kwestie. Tak jak dziś.

- Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne konsultacje, ale ostateczna decyzja należy do pana premiera - oświadczył Patryk Jaki.

Brak ustawy, co pokazała warszawska odsłona afery reprywatyzacyjnej, pozwolił na nieuczciwe wyłudzenia. Ustawa jest potrzebna. Ale taka, która będzie skonsultowana w porę.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

PiS powtarza, że Karol Nawrocki to kandydat obywatelski. Jednak po jego wystąpieniach wiadomo, że powtarza doskonale znane poglądy PiS-u na kluczowe tematy - od Niemiec, przez neosędziów i Unię Europejską, po Smoleńsk.

Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?

Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?

Źródło:
Fakty TVN

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN

Przed świętami rusza kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez banki żywności. Jak co roku darowizny przekazane w sklepach stacjonarnych oraz wpłaty w charytatywnym sklepie online wesprą osoby najbardziej potrzebujące. W tym roku ich liczba wzrosła. Według danych GUS za 2023 rok w Polsce 2,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 milionów poniżej minimum socjalnego.

Banki żywności ruszyły ze świąteczną zbiórką produktów. "To nie musi być nic drogiego"

Banki żywności ruszyły ze świąteczną zbiórką produktów. "To nie musi być nic drogiego"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok pozytywnie ocenia połowa badanych. Tylko niewiele ponad jedna trzecia (35 proc.) była przeciwnego zdania. Decyzja PKW oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24, że o tym, kto będzie kandydatem lub kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich, zdecyduje 15 grudnia Rada Krajowa partii.

Kiedy kandydat Lewicy? Tego dnia "decyzję podejmie Rada Krajowa"

Kiedy kandydat Lewicy? Tego dnia "decyzję podejmie Rada Krajowa"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS