Fakty - oglądaj online

Dzień Edukacji Narodowej w cieniu reformy. Rząd chwali, nauczyciele krytykują

Sprawdzian w Dzień Nauczyciela. 11400 dodatkowych miejsc pracy to duma minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Resort ma wynik, reforma ma efekt, pada tylko pytanie: dlaczego w tabelkach liczby wyglądają inaczej niż w szkołach?

W Kancelarii Premiera uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wręczano stypendia najzdolniejszym uczniom,a nauczycielom - odznaczenia. Były też pochwały i gratulacje od premier za udaną i wdrożoną reformę edukacji, likwidację gimnazjów i powrót do starego systemu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum.

- Gratulacje składam, przede wszystkim, na ręce pani minister Zalewskiej - mówiła Beata Szydło i dodała, że "udało nam się wprowadzić w życie przełomową reformę, która zmieni i zmienia polską szkołę, a zatem zmieni Polskę na lepsze".

Dwie rzeczywistości

Udało się stworzyć dwie równolegle rzeczywistości. Jedną, w której ministerstwo twierdzi, że jest znakomicie i mimo likwidacji gimnazjów, pracy dla nauczycieli przybywa. - 11400 dodatkowych miejsc pracy - mówiła w piątek w audycji "Poranna rozmowa w RMF FM" minister edukacji.

I drugą, w której Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi coś zupełnie innego. - Między 11 tysiącami etatów, a 11 tysiącami godzin jest potężna różnica - mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP.

A likwidacja gimnazjów to utrata miejsc pracy. - Pracę straciło prawie 7 tysięcy nauczycieli. Natomiast jest 18 tysięcy takich nauczycieli, którzy pracują w dwóch, trzech czy czterech szkołach - mówi lider ZNP.

- Wędrują z jednej szkoły do drugiej w ciągu 10 minut. Bywa, że dwa razy w ciągu dnia - mówi Joanna Stachowiak, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej w Jasieniu.

W dużej Warszawie, według danych ratusza, w podobnej sytuacji jest prawie dwa i pól tysiąca nauczycieli.

- Teraz raczej spotkamy się z tymi tzw. resztówkami, czyli kilkoma godzinami w danej szkole - mówi Wiesław Włodarski, nauczyciel matematyki w stołecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Ruy Barbosy, Nauczyciel Roku 2007.

Pojedyncze godziny

Jeżeli spojrzymy w oferty pracy, na stronach kuratorium pozornie nie wygląda to źle. W województwie mazowieckim jest ich ponad 700, jednak część z nich to właśnie pojedyncze godziny oraz oferty pracy w przedszkolu. Pełen etat nauczyciela to przynajmniej 18 godzin tygodniowo przy tablicy.

- Nauczyciel rzadko kiedy szuka dwóch godzin, a jeśli stracił pracę, to szuka pełnego etatu - wyjaśnia Wiesław Włodarski.

Opozycja krytykuje także pomysł planowanego wprowadzenia nowych kryteriów oceny nauczycieli. - Będą oceniać moralność i etykę. To bardzo niebezpieczny kierunek, bo to próba zastraszenia nauczycieli - ocenia Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Kolejnym problemem są zarobki i tu ponownie różne spojrzenia mają rząd i związkowcy. - Nauczyciel zaczynający pracę dostaje 2300 zł brutto - podkreśla Sławomir Broniarz.

Minister ma propozycję podwyżek o 15 procent w przeciągu trzech lat. Minimalne zarobki nauczycieli ministerstwo ustaliło na poziomie od ok. 1500 do ok. 3100 złotych. Za trzy lata ma być 15 procent więcej. Są to wartości minimalne, realnie mówi się o ok. 4000 zł brutto.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 18 października

  Fakty z 18 października

  Na finiszu kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów w Warszawie Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki rywalizują w tym, ile godzin będą na nogach. To już ostatni moment przed ciszą wyborczą, w którym mogą wpłynąć na wynik wyborów. W programie powiemy także o wezwaniach, które wobec sędziów wystosował rzecznik dyscyplinarny. Chodzi o spotkanie z Igorem Tuleyą. A w Łodzi - Hanna Zdanowska "może objąć urząd prezydenta" - twierdzi szef Państwowej komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

  Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

  33 procent badanych w najbliższą niedzielę zamierza głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmików wojewódzkich - wynika z sondażu KANTAR Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Na kandydatów Koalicji Obywatelskiej zamierza głosować 24 procent ankietowanych, a na kandydatów PSL - 7 procent.

  czytaj więcej »
 • Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

  Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

  Czemu strażak w Sejnach znalazł się na politycznym celowniku? Bo prowadził niezależny portal i nie wszystko chwalił. Nie chwalił na przykład Jarosława Zielińskiego, posła PiS i sekretarza stanu w MSWiA. Sejny to okręg wyborczy, z którego został wybrany. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przedstawił strażakowi "propozycję" - albo będzie dobrze pisał o Zielińskim, albo będzie miał gorsze warunki emerytalne.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 19 października

  Prognoza pogody na piątek 19 października

  Przeważnie pochmurno. Miejscami mgły utrzymają się do południa. Od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk lokalnie słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie rośnie, w południe 1009 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 17 października

  Fakty z 17 października

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

  czytaj więcej »
tvnpix