Rząd mówi o "naprawdę dużych" środkach na pomoc Syrii. "Fakty" sprawdziły, jak jest naprawdę

19.06.2017 | Rząd mówi o "naprawdę dużych" środkach na pomoc Syrii. "Fakty" sprawdziły, jak jest naprawdę
19.06.2017 | Rząd mówi o "naprawdę dużych" środkach na pomoc Syrii. "Fakty" sprawdziły, jak jest naprawdę
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
19.06.2017 | Rząd mówi o "naprawdę dużych" środkach na pomoc Syrii. "Fakty" sprawdziły, jak jest naprawdęKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Przedstawiciele rządu Beaty Szydło przekonują, że Polska przekazuje "bardzo duże" środki na pomoc humanitarną dla pogrążonej w wojnie Syrii. "Fakty" sprawdziły, jak te deklaracje mają się do rzeczywistości.

Polska musi, jak inne kraje, opłacać tak zwany "instrument turecki". To narzucone ponad 70 milionów złotych na utrzymanie obozów.

Ważniejsze jest jednak to, co polski rząd robi sam, z własnej woli. - Ta pomoc, której udzielamy, idzie na szpitale, na działanie humanitarne, na bezpieczeństwo - wymieniał minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Według dostępnych danych w zeszłym roku na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Syrii Polska przekazała niecałe 46 milionów złotych. Ale ponad jedna trzecia tej kwoty, czyli 18,5 miliona złotych, to pieniądze przekazywane różnym instytucjom międzynarodowym, których Polska jest członkiem - takich jak Komisja Europejska, ONZ, UNICEF.

Z kolei pozostałe 27,5 miliona złotych to kwota przekazana innym organizacjom, które zajmują się pomocą dla ofiar wojny w Syrii i w tamtejszym regionie. Zdaniem przedstawicieli rządu te kwoty wystarczają, by mówić o bardzo dużym zaangażowaniu.

17 centów na mieszkańca

Deklaracje odbiegają jednak znacząco od rzeczywistości. Na tle choćby Czechów czy Słowaków, Polska pod względem pomocy humanitarnej wypada bardzo słabo.

Według danych Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD i Banku Światowego w 2015 roku Polska przeznaczała na pomoc humanitarną 17 centów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku Słowacji było to 30 centów, a Czech - 83 centy. Z kolei Niemcy w 2015 roku mogły się pochwalić kwotą 9 dolarów 53 centy w przeliczeniu na jednego obywatela, a Irlandia kwotą 19 dolarów 32 centy w przeliczeniu na osobę.

- Jeżeli taka mała organizacja, jak nasza, potrafi sfinansować pomoc w wysokości 26 milionów złotych w ciągu roku, to myślę, że rząd stać na więcej. Polskę stać na więcej - ocenia Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Na otwarcie polskich szpitali dla ofiar wojny w Syrii, kanałami dyplomatycznymi już ponad rok temu, nalegał sam papież. Od roku rząd mówi, że korytarze humanitarne powstaną. Na mówieniu jednak się kończy. Dlatego biskupi w Boże Ciało apelowali o pomoc dla uchodźców. [CZYTAJ WIĘCEJ]

- Jeżeli mienimy się krajem chrześcijańskim, to spełnijmy ten uczynek miłosierdzia - zaapelowała Janina Ochojska.

Muzycy dla Aleppo

W Polsce pojawiają się także oddolne inicjatywy. Muzycy z Wrocławia wzięli sprawy w swoje ręce i na koncercie, który zagrają, chcą zebrać pieniądze, aby stworzyć nową salę operacyjną dla lekarzy w Syrii.

Zamiast opowiadać o pomocy, postanowili zagrać i pomóc. Planują zebrać 1,5 miliona złotych.

- Od pani, od pana, ode mnie, od nas wszystkich wiele zależy. Gdzieś w świecie, obok nas, ludzie cierpią. Włączyliśmy się w akcję "Dar dla Aleppo" - opowiadał Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

Ludzie, którzy organizują takie akcje, nie oglądają się na polityków, ich obietnice i gwarancje.

Autor: Krzysztof Skórzyński/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS