Foto: Jakub Kamiński / PAP
|
Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
Kac polityczny
Ryszard Petru: w 2016 roku zagłosowaliśmy lepiej. "Fakty" sprawdziły
Jedni są wyrzucani z partii, inni karani finansowo, a kolejni sami zawieszają członkostwo w opozycyjnym klubie parlamentarnym. O co tyle hałasu? Sprawdziliśmy, że podczas Czarnego Protestu w 2016 roku opozycja zachowała się dokładnie tak samo i nikt nie poniósł żadnych konsekwencji.
Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej jest w sporych kłopotach. Ryszard Petru sugeruje, że za jego czasów, dyscyplina w klubie była lepsza. - W 2016 roku było podobne głosowanie i zagłosowaliśmy lepiej niż ostatnio - mówi Petru.
"Fakty" sprawdziły zatem słowa dawnego szefa partii. W 2016 roku w Polsce miał miejsce Czarny Protest. Sejm odrzucił projekt liberalny, a przyjął do dalszych prac restrykcyjny. Na ulice wyszli ludzie. Posłowie opozycji w 2016 roku też nie byli ani jednomyślni, ani zmobilizowani. W Platformie jeszcze mniej niż obecnie, a część posłów PiS także głosowała przeciwko odrzuceniu projektu.
Mogło się udać
To tylko symulacja, ale gdyby PO i Nowoczesna wtedy w pełni zwarły szyki, wniosek o odrzucenie projektu nie zyskałby większości i przeszedłby do dalszych prac. Tak mogło być i teraz i wtedy.
Dynamika tamtych wydarzeń mogła być inna. Sejm w obecnej kadencji przerabiał więc ten scenariusz, co podważa słowa przewodniczącej Nowoczesnej. - My jesteśmy ugrupowaniem nowym i bardzo wielu posłów, nie mających doświadczeń w polityce, nie zdaje sobie sprawy, że nie głosuje za danym projektem, tylko za skierowaniem go do komisji - tłumaczyła w piątek w Radiu ZET.
- Jestem przekonana, ze każde trudne doświadczenie uczy nas jak działać - komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.
Konsekwencje, kary, wzburzenie i przeprosiny. Przez opozycję przepadł obywatelski projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Platforma Obywatelska wyrzuca trojkę posłów z partii. Z Nowoczesnej posłowie odchodzą sami. Swoją decyzję zawieszania...
"Pochopna decyzja"
PO wyrzuca z partii trzech posłów za niewłaściwe głosowanie. Wtedy głosowali tak samo, jak obecnie. - Czuje się pokrzywdzony, nie rozumiem tej decyzji - mówi Jacek Tomczak, który został wykluczony z partii.
- Ja zapisałam się do partii Nowoczesna, a nie średniowieczna - ocenia zachowanie swojej partii Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej, która zawiesiła swoje członkostwo w tym ugrupowaniu.
W partii w środę nie było dyscypliny głosowania. - Nie u nas nie ma dyscypliny w sprawach światopoglądowych, przynajmniej nigdy nie było - dementuje ową dyscyplinę Lubnauer.
Skoro tak, to dlaczego wyznaczono kary finansowe posłom, którzy odrzucili liberalny projekt "Ratujmy Kobiety"? - Myślę, że może to była trochę pochopna decyzja - odpowiada Scheuring-Wielgus. Jeden z ukaranych, poseł Adam Cyrański, odszedł z partii.
Poseł nie ma prawa zaglądać w sumienie obywateli - tak Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej, skomentowała odrzucenie przez Sejm w pierwszym czytaniu projektu ustawy liberalizującej aborcję. Gość "Wstajesz i wiesz" TVN24 ma za złe lewicy,...
- Opozycja zaprzepaszcza tę wielką szanse rozmowy ze społeczeństwem i pokazania równocześnie, że może być źródłem nadziei - mówił Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.
- Jest bita z każdej strony, ale zasługuje na to - ocenił w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski.
Wiceszefowa klubu Nowoczesnej twierdzi, ze decyzja posłów ją zaskoczyła. - Nie może być tak, że ktoś nagle zmienia stanowisko nie informując o tym prezydium klubu - tłumaczy Paulina Hennig-Kloska. Szefowa partii mówi jednak co innego. Zapytana czy wcześniej posłowie mówili, że nie będą głosować, Katarzyna Lubnauer odpowiada, że "dwóch spośród nich".
O tym, że negatywny stosunek do aborcji ma więcej niż dwóch posłów Nowoczesnej, wiadomo od dawna. Jesienią ubiegłego roku, gdy Nowoczesna chciała złożyć własny projekt dopuszczający aborcję, ale nie udało się zebrać potrzebnych do tego 15 podpisów - wśród własnych posłów. Teraz, by zatrzeć złe wrażenie, Nowoczesna chce wrócić z tym projektem.
- Liberalizujący na wzór niemiecki, czyli mniej radykalny niż propozycja Barbary Nowackiej - oświadczył Ryszard Petru.
I podobno tym razem podpisy pod projektem będą.
Autor: Maciej Knapik
/
Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
Nominację odebrał w Pałacu Prezydenckim, a godzinę później na Placu Piłsudskiego uroczyście objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Wiesław Kukuła to były komandos, służył między innymi w Iraku, a ostatnio tworzył Wojska Obrony Terytorialnej.
Partia rządząca przegrała głosowanie podczas obrad sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie ustawy "lex pilot". "Za" i "przeciw" była taka sama liczba posłów, dlatego zdecydowało stanowisko przewodniczącego. Będzie zatem wysłuchanie publiczne w sprawie powszechnie krytykowanych przepisów.
W poniedziałek po południu rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej pierwszy raz w tym roku na Nowogrodzkiej obradował też Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów - listy wyborcze i nadchodząca kampania.
Dymisji jeszcze nie ma, a informacji nie potwierdzili prezydent i premier Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma pożegnać się ze stanowiskiem ministra obrony. W tle są podejrzenia o korupcję w resorcie. Tymczasem na froncie ukraińska armia jest w bardzo trudnej sytuacji, a Rosjanie szykują ofensywę.
Nurkowie amerykańskiej marynarki wojennej wydobywają z dna Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego. Zestrzelono go nad płytkim akwenem około 10 kilometrów od wybrzeża Karoliny Południowej. Eksperci zbadają aparaturę, którą przenosił balon.
Warunki na drodze były tego dnia fatalne. Na autostradzie A1 na wysokości Łodzi osobowe auto zjechało z drogi i uderzyło w barierki. Kierowca stracił przytomność, ale 10-letni pasażer zachował się wzorowo. Zadzwonił pod numer 112 i razem z operatorką uratowali kierowcy życie.
To była wyjątkowa noc dla Beyonce - amerykańska piosenkarka została najczęściej nagradzaną artystką w historii prestiżowych nagród Grammy. Beyonce miała aż 9 nominacji, a wygrała w czterech kategoriach. Muzyczny wieczór w Los Angeles miał jednak więcej bohaterek i bohaterów.
Dłużej nie ma już co czekać, bo do końca licytacji zostały trzy dni, a do kupienia jest wyjątkowy, wspólny prezent od redakcji "Faktów" TVN i TVN24. To był czas walki z ustawą lex TVN. Polacy wyszli wtedy na ulice, a Henryk Sawka narysował 11 unikatowych prac, które można kupić na licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyne rzeczy do wylicytowania.
We wtorek prognozowane są zachmurzenia z przejaśnienia, a na zachodzie rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Temperatura wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -1 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza Pomorzu i Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.