Fakty - oglądaj online

Trudny egzamin

Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury

Najpierw strajk nauczycieli, później stres związany z dopuszczeniem do egzaminów, a w dniu matur alarmy bombowe w ponad 120 szkołach. Policja szuka sprawców, którzy mogą trafić do więzienia i to nawet na 8 lat. Blisko 270 tysięcy maturzystów pisało egzamin z języka polskiego.

Pierwszy dzień matur. Egzamin z języka polskiego niektórych zaskoczył

Rozpoczęły się matury. Ponad 269 tysięcy tegorocznych abiturientów z liceów ogólnokształcących i...

To, co było największym zaskoczeniem dla osób, które obserwowały wchodzących na matury uczniów, to ich spokój.

- Nie mogłam się tego doczekać, bo to napięcie było trudniejsze, niż dzisiejszy stres - mówiła jedna z maturzystek.

- Powtórzyłem sobie wszystkie lektury, więc nie denerwuję się bardzo - tłumaczył kolejny maturzysta.

Podeszli bezstresowo. Prawie 270 tysięcy osób plus ci, którym nie powiodło się w latach minionych.

Przygotowano dla nich ponad 400 różnych arkuszy egzaminacyjnych i 1800 zadań na matury ustne. W poniedziałek odbył się egzamin z języka polskiego.

- Może być "Lalka" na przykład albo "Pan Tadeusz", czyli takie książki, które przerabiamy już dość dłuższy czas - kalkulował przed egzaminem jeden z abiturientów.

To teraz pora powiedzieć o tym, co rzeczywiście się na maturze pojawiło.

- Rozprawka była dosyć wymagająca. Opierała się na "Dziadach". "Dziadów" nie lubię, więc, no, było średnio - relacjonowała po egzaminie jedna z maturzystek.

Była rozprawka na temat: czym dla człowieka może być wolność w odniesieniu do trzeciej części "Dziadów". Osoby, które bardziej lubują się w liryce, mogły zająć się też interpretacją wiersza Anny Świrszczyńskiej. "Perła rozmaitości", "Egzystencja bez esencji" - takie sformułowania mogły wywołać u uczniów pewien niepokój.

Murem za nauczycielami

Maturalny maraton rozpoczęty. Niepewność do ostatniej chwili

Trzy godziny temu rozpoczęły się matury dla ponad 269 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów...

Nie tylko tematy bywały zaskoczeniem. Strój piszących matury również mógł zaskakiwać. Konkretnie, preferowane w jednym z wrocławskich ogólniaków obuwie, czyli klapki, które miały być pewnego rodzaju formą poparcia dla nauczycieli.

- Uważam, że walczą w słusznej sprawie. Każdy chce godnie żyć, robiąc to, co lubi - uważa jedna z maturzystek.

- Powstała kampania "nosimy klapki na nogach a nie na oczach", żeby docenić bardziej starania nauczycieli - tłumaczy maturzystka.

Jedni pokazywali swoją dojrzałość, a inni swoją niedojrzałość. Mowa o tych, którzy wysłali maile do 122 szkół, w których były informacje o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych. W większości szkoły sprawdzono i to jeszcze przed rozpoczęciem matur. W części kontrole przeprowadzono po rozpoczęciu, jednak egzaminy zostały przeprowadzone.

- W trzech przypadkach egzamin został czasowo zawieszony. Zdający, pod pełnym nadzorem członków zespołu nadzorującego, czekali na to, aż policja sprawdzi bezpieczeństwo w salach egzaminacyjnych - relacjonuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W jednym z wrocławskich liceów przeprowadzono ewakuację. Tam egzamin odbędzie się w czerwcu.

- Mam nadzieję, że już nie znajdzie się jakiś idiota, pożal się Boże dowcipniś - mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Policja szuka osoby lub osób, które rozsyłały informacje o rzekomych ładunkach.

- Czasami to trwa krócej, czasami to trwa dłużej, ale w każdym niemal przypadku policja ustala takie osoby, które później odpowiadają zarówno karnie, jak i cywilnie za swoje postępowanie - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Sprawcom grozi do ośmiu lat więzienia. Służby mogą tez zażądać zwrotu kosztów akcji. Po kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedną.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 24 października

  Fakty z 24 października

  U prezydenta Andrzeja Dudy potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, przybywa obostrzeń. W programie także o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o nadchodzącej zmianie czasu. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

  czytaj więcej »
 • W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że świat znalazł się w krytycznym momencie pandemii COVID-19. - Następne miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Słowacja zaczęła testować wszystkich swoich obywateli, a premier Czech Andrej Babisz żałuje, że wcześniej nie wprowadził lockdownu.

  czytaj więcej »
 • Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Inicjatywa "Senior w koronie" powstała w marcu - w odpowiedzi na problemy spowodowane przez pandemię COVID-19. Wolontariusze pomagają seniorom, którzy nie chodzą, mają problemy ze słuchem, ze wzrokiem i nie są w stanie ugotować sobie obiadu. Wparcie dla seniorów obiecuje także rząd.

  czytaj więcej »
 • W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy: o godzinie 3 w nocy zegarki przesuną się o godzinę do tyłu. Przynajmniej te, które są sterowane komputerowo. W przyszłym roku ma być gotowa unijna dyrektywa znosząca zmianę czasu. Prawdopodobnie zostaniemy przy tym letnim.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  W niedzielę pogodnie, tylko na Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju więcej chmur, a na Podkarpaciu pod wieczór słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a wysoko w Karkonoszach do 10 stopni Celsjusza. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, w Sudetach osiągający w porywach prędkość do 60-80 km/h,

  czytaj więcej »
 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych. W programie powiemy również o protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o niezwykłej sile internautów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 153 osoby, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Rozpoczynamy dramatyczny wyścig z epidemią. Stawką jest wyhamowanie stale rosnącej liczby zakażeń i ciężko chorych wymagających pomocy w szpitalu. Od soboty czerwona strefa zostanie rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza nowe ograniczenia dotyczące seniorów, uczniów podstawówek i branży gastronomicznej.

  czytaj więcej »
 • Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Wystarczyło kilka godzin, by na ulice wyszły tysiące osób - nie tylko kobiety. To reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Największy i najostrzejszy miał miejsce w Warszawie. Przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu i siły wobec demonstrujących. Były mandaty i zatrzymania.

  czytaj więcej »
tvnpix